Većina nas svako jutro popije šoljicu kafe. Još jedna medicinska studija daje nam dodatne razloge za konzumiranje ovog omiljenog napitka. Nova studija ukazuje na to da konzumacijom kafe možemo za petinu smanjiti rizik od raka kože – melanoma.
Većina nas svako jutro popije šoljicu kafe. Još jedna medicinska studija daje nam dodatne razloge za konzumiranje ovog omiljenog napitka. Nova studija ukazuje na to da konzumacijom kafe možemo za petinu smanjiti rizik od raka kože – melanoma.
Pomenutu studiju sproveli su istraživači iz Nacionalnog instituta za rak pri Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH) i Yale škole za javno zdravlje na Univerzitetu Yale u New Haven. Rezultati ove studije su objavljeni u časopisu National Cancer Institute-a .
U najnovijoj studiji, Erika Loftfield, iz Odeljenja za epidemiologiju i genetiku raka pri Nacionalnom institutu za rak, i njene kolege, odlučili su da istraže na koji način konzumiranje kafe utiče na rizik od melanoma – najsmrtonosnijeg oblika raka kože . Prethodne studije ukazuju na to da konzumacija kafe može da zaštiti od raka kože koji ne spada u melanom, ali nije bilo jasno kako konzumacija kafe utiče na melanom.
Što više pijemo kafu, to je rizik za nastanak melanoma manji
Da bi to saznao, tim je procenio podatke iz NIH-AARP Diet and health studije, koja uključuje 447.357 učesnika koji na početku studije nisu bolovali od raka kože.
U startu, učesnici su popunili upitnik o navikama u ishrani u kojem su detaljno opisali dnevni unos kafe. Učestalost oboljevanja od melanoma među ispitanicima praćena je u proseku 10,5 godina. Za to vreme, kod 2.905 učesnika se razvio melanom.
Istraživači su otkrili da su učesnici koji su svakodnevno konzumirali kafu imali manju verovatnoću za razvoj melanoma tokom perioda trajanja studije. Pokazalo se da je konzumacija četiri šoljice kafe dnevno bila povezana sa 20% manjim rizikom od melanoma, izveštava tim.
Ovi rezultati su ostali isti čak i nakon što su istraživači uzeli u obzir starosnu dob, pol, indeks telesne mase ( BMI ), unos alkohola, istoriju pušenja i izloženost ultraljubičastom (UV) zračenju kao glavnog faktora rizika za rak kože.
Tim istraživača je uočio da je manji rizik za razvoj melanoma pronađen samo među učesnicima koji su konzumirali kafu sa kofeinom, ali ne i kod učesnika koji su pili kafu bez kofeina. Takođe, došli su do zaključka da kafa smanjuje rizik od razvoja malignog melanoma, ali ne i melanoma in situ. Maligni melanom je mnogo opasniji jer se širi na druga tkiva i organe, dok je melanom in situ lokalizovan samo na koži.
Obrazlažući svoje nalaze, istraživači dodaju:
“ Veći unos kafe povezan je sa smanjenjem rizika od melanoma, pokazala je ova velika američka kohortna studija.” Tim ističe i da su neophodna dodatna istraživanja o vezi unosa kafe i njenih sastojaka, posebno kofeina, sa razvojem melanoma.
Tim veruje da je svako smanjenje rizika od melanoma značajno i da uticaj konzumiranja kafe na oboljevanje od njega može imati velike efekte.
„Zbog velike rasprostranjenosti melanoma i opasnosti koje nosi sa sobom, čak i male modifikacije načina života (sa čak i skromnim zaštitnim efektima) mogu imati značajan uticaj na morbiditet melanoma“.
U smislu medicinske terapije prehranom (Medical nutrition therapy), dr sc. Loftfield je istakla “da njihovi nalazi ne ukazuju na to da bi pojedinci trebalo da povećaju unos kafe kako bi se smanjili rizik od raka kože“ i da je najvažnija stvar koju pojedinci mogu da urade da smanje rizik od melanoma, smanjenje izloženosti suncu i UV zračenju.
dr Biljana Petrović