Kafa – napitak koji se priprema od prženih, mlevenih zrna biljke kafe, zapravo sadrži više od 1000 različitih biljnih hemijskih komponenti. Među njima su polifenoli, familija biljnih jedinjenja kojima obiluju kafa  i crno vino, voće i voćni sokovi, čaj, povrće, čokolada i mahunarke. Svojstva polifenola se ispituju od devedesetih godina prošlog veka (1990-ih) i sve je više dokaza da oni doprinose brojnim aspektima našeg zdravlja.

Kafa – napitak koji se priprema od prženih, mlevenih zrna biljke kafe, zapravo sadrži više od 1000 različitih biljnih hemijskih komponenti. Među njima su polifenoli, familija biljnih jedinjenja kojima obiluju kafa  i crno vino, voće i voćni sokovi, čaj, povrće, čokolada i mahunarke. Svojstva polifenola se ispituju od devedesetih godina prošlog veka (1990-ih) i sve je više dokaza da oni doprinose brojnim aspektima našeg zdravlja. Do danas je poznato priližno 8.000 polifenolnih molekula i svi oni su antioksidansi, koji zahvaljujući svojim osobinama/svojstvima predstavljaju značajne aktere u borbi protiv oksidacije i inflamacije / upala 

Antioksidativna svojstva

Pravilna ishrana može da bude bogat izvor polifenola odnosno antioksidanasa. U proseku, putem ishrane, ljudi unesu 10 puta više polifenola nego vitamina C. 

Kafa sadrži polifenol poznat pod imenom hlorogenska kiselina. Laboratorijske studije su pokazale da ovo jedinjenje ima moćnu antioksidativnu aktivnost. 

Smanjenje holesterola

Istraživati uticaj specifičnih jedinjenja u kafi na holesterol nije lako, jer epidemiološke studije ne mogu da kontrolišu druge faktore uzrokovane određenim životnim navikama kao što su pušenje i način ishrane. Ipak, serija eksperimenata fokusirana na dva polifenola u kafi, kofein i feruličnu kiselinu, objavljenih u  naučnom časopisu „Circulation Research“, pokazuje da ova dva jedinjenja smanjuju nivo holesterola. Oni deluju tako što pomažu u transportu iz ćelija makrofaga u jetru, gde se obrađuju radi izlučivanja.

Polifenoli u kafi smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti

Poslednjih godina postoji sve veći akademski interes za ulogu polifenola u zdravlju, zbog njihovog antioksidativnog i antiinflamatornog efekta. Kako je kafa jedan od glavnih izvora polifenola u ishrani, i ona je postala predmet istraživanja sve većeg broja studija. 

Novi izveštaj Instituta za naučne informacije o kafi (ISIC) pod nazivom „Kafa, polifenoli i kardiovaskularne bolesti“ ističe potencijalnu ulogu polifenola – koji se nalaze i u kafi  u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti (KVB).

Izveštaj, čiji je autor profesor Kjeld Hermansen sa odeljenja za endokrinologiju i internu medicinu, Univerzitetske bolnica u Aarhusu,u Danskoj, razmatra istraživanje koje sugeriše da postoji povezanost između konzumacije polifenola i smanjenja prevalencije kardiovaskularnih bolesti (KVB).

Ključni rezultati istraživanja istaknuti u izvještaju naglašavaju:

 – Epidemiološka istraživanja sugerišu da postoji povezanost između unosa  polifenola i smanjenja prevalencije kardiovaskularnih bolesti (KVB).

 – Polifenoli mogu imati niz kardio zaštitnih funkcija, ali precizni mehanizmi još nisu u potpunosti shvaćeni. Pretpostavlja se da oni mogu da utiču na apsorpciju holesterola i obradu masnoća u telu i da smanjuju upale.

 – Kafa je jedan od glavnih izvora polifenola u ishrani

dr Biljana Petrović