Korišćenje šećera u ishrani jedno je od najčešćih pitanja u vezi kog se pojavljuju brojne zablude. Pet najznačajnijih, rešavamo u nastavku.

 

Korišćenje šećera u ishrani jedno je od najčešćih pitanja u vezi kog se pojavljuju brojne zablude. Pet najznačajnijih, rešavamo u nastavku.

Zabluda 1: „Sav šećer je loš šećer“ 

Slatkoljupci su makar jednom u životu čuli kako bi trebalo da koriste manje šećera, i to je potpuno u redu. Međutim, ono što je ovde diskutabilno jeste pitanje količine šećera, jer je nije tako jednostavno odrediti.

Naime, mnoge namirnice sadrže „dodatni šećer” koji se može naći u gomili proizvoda. Tako, na primer, voćni jogurt i grickalice obiluju šećerom, što znači da verovatno i preterujemo u njegovom korišćenju, a da toga nismo ni svesni.

Svakako, nije zabluda da prednost ima korišćenje prirodnog šećera iz voća ili mleka jer dolazi sa drugim hranljivim sastojcima, prvenstveno vlaknima. Zahvaljujući njima, događa se ravnomernija apsorpcija i bolja iskorišćenost šećera.

Zabluda 2: Minimalno prerađeni ili prirodni šećeri su bolji po zdravlje 

Navodi po kojima minimalno prerađeni zaslađivači, a pre svega med, sadrže i druge hranljive sastojke za razliku od belog ili smeđeg šećera, jesu tačni. Međutim, količine tih sastojaka su minimalne i zanemarljive.

Metabolički, vašem telu je svejedno odakle dobija šećer, jer su svi šećeri isti u smislu da ih digestivni trakt razgrađuje na monosaharide, koji su ono što organizam apsorbuje. I pri njihovom korišćenju svi vrede 4 kalorije po gramu, tako da imaju iste posledice po težinu.

Zabluda 3: Za mršavljenje, samo izbacite šećer

Naravno, nije zabluda da vam ograničenje korišćenja šećera neće škoditi ako želite da smršate. Ali, pored toga i pre svega morate biti svesni ukupnog unosa kalorija u ishrani.

Događa se i lako i često da ljudi zamene slatku hranu drugom namirnicom koja zapravo sadrži više kalorija, ali smatraju da je je bolja za zdravlje jer nije slatka. Dijeta sa malo šećera ili bez šećera ne može garantovati gubitak kilograma. 

Zabluda 4: Ma, izbacite šećer u potpunosti iz svog menija

Postoje brojne preporuke za korišćenje šećera na dnevnom nivou koje su donele različite zdravstvene organizacije, ali jedna je uvek ista: u zdravoj ishrani uvek postoji mesta za malo šećera. Tako je zvanični vodič za ishranu američke vlade naveo da je za one osobe koji unose 2.000 kalorija, minimum 50 grama dodatnog šećera dnevno.

S druge strane, Američko udruženje za srce navodi da bi žene trebalo da koriste najviše 25 grama, odnosno manje od šest kašičica šećera u svojoj ishrani, a muškarci do 36 grama, odnosno do devet kašika dnevno.

Dakle, iako nije zabluda da treba smanjiti korišćenje šećera, jeste zabluda da bi trebalo potpuno da ga izbacite iz svojih obroka i planova ishrane. Ključ je i u ovom slučaju umerenost, a postoji i alternativa u vidu zaslađivača, ako želite manji unos šećera i kalorija.

Zabluda 5: Šećer je poput droge 

Ova ideja je dosta pojednostavljena i ne baš tačna. Naime, korišćenje šećera stimuliše nervne tokove mozga koji su povezani sa osećajem zadovoljstva i nagrade. Neki od nervnih tokova koji se preklapaju mogu izazvati efekte slične korišćenju stimulativnih supstanci, ali to ne možemo izjednačiti sa zavisnošću.

Jeste poznata i često izgovorena rečenica „Kada jedem slatko, uvek želim još”, kao i da posle slatkiša brzo padnemo pa tražimo još da nas „podigne” i tome slično, ali to nije zato što smo zavisni. Razlog je taj što unos slatkih namirnica čini da šećer u krvi brzo skoči, ali isto tako brzo i padne, što kasnije izaziva osećaj umora, malaksalosti, bezvoljnosti, pa čak i glavobolje.

Prema skorašnjoj analizi Evropskog časopisa za ishranu, malo je dokaza za tvrdnju da korišćenje šećera ima zavisna svojstva, a časopis Scientific American je takođe primetio da je dovoljno promeniti životno okruženje kako bismo se „skinuli” sa šećera.

Ovih pet zabluda o korišćenju šećera je poželjno proučiti i šećer unositi onoliko koliko naš organizam traži, a da se ne preteruje i da se održi balans.