Kako jesti slatkiše i mršaviti?Kako jesti slatkiše i mršaviti?

Stiže nam leto, vreme odmora i letovanja, a sa njim i briga o tome kako skinuti par kilograma viška koji su se nataložili tokom hladnijih i kišnih dana. Umesto da posežete za nekom od popularnih dijeta, trebalo bi da poslušate nutricioniste i jednostavno „probušite kašiku“.

Slatkiši i mršavljenje

Baš kao što su naše bake nekada govorile, moderni nutricionisti se slažu da je najbolja ona dijeta u kojoj se nećete odreći nijednog omiljenog ukusa. Uz kontrolu porcija i uravnoteženu ishranu, možete uživati u svim ukusima na koje ste inače navikli, a kilogrami će i dalje da idu dole.

Razne nove dijete koje se pojavljuju, imaju više mana. Jedna od njih jeste da su previše uniformisane, odnoso nisu prilagođene pojedincu i njegovom metabolizmu. Druga je svakako da se 90 odsto takvih dijeta zasniva na smanjenom unosu ugljenih hidrata. Potpuno izbacivanje ugljenih hidrata je nerazuman potez koji će dovesti do toga da još brže odustanete od dijete i vratite se starim navikama. Bez šećera nema ni motivacije, jer su upravo oni pogonsko gorivo organizma, a njihovim izbacivanjem iz ishrane nećete moći da postignete energetski balans koji je najvažniji za pravilno funkcionisanje organizma, ali i obavljanje svakodnevnih obaveza.

Na svakih 10 dana jedan kilogram dole

Jedina pravilna dijeta je upravo ona tokom koje ćete jesti sve što se inače nalazi na vašoj trpezi. Dakle, ako se pitate da li možete jesti slatko i mršaviti, odgovor je jednostavan: možete, ali uz bolju kontrolu porcija i malo osnovne matematike. Prosečnoj ženskoj osobi potrebno od 2.000 do 2.200 kalorija dnevno za postizanje optimalnog energetskog balansa. Izbacivanjem 500 kalorija na dnevnom nivou i dalje ćete imati veliki raspon kalorija koje možete da unosite, pa samim tim i namirnica.

Uz pomoć ovakve dijete nećete izgubiti 10 kilograma za 10 dana, ali sporijim mršavljenjem kilogrami se neće dugoročno vraćati, što nije slučaj sa jo-jo efektom dijeta zasnovanih na „seči“ ugljenih hidrata.

Šećeri nisu neprijatelji

Šećeri su nepravedno satanizovani kao najveći neprijatelji dobre linije. Činjenica je da njihovo preterano konzumiranje može dovesti do viška masnih naslaga, ali umerenost u svemu, znači i umerenost i u šećerima. Kada isplanirate jelovnik od 1.500 kalorija, budite sigurni da ste ostavili „mesta“ za nešto slatko. Ako niste, nema veze – niskokalorijski zaslađivači su dostupni gotovo svuda, a stevija može biti prava zamena za šećer koji biste inače stavili u kafu ili kolač. 

Slatkiši i mršavljenje

Kako „upakovati“ sve u 1.500 kalorija?

Doručak: Neka bude jednostavan uz 2 kuvana jaja i 2 parčeta raženog hleba namazana maslacom.

Ručak: 2 parčeta raženog hleba, jedna konzerva tunjevine, jedno parče niskomasnog mocarela sira i činijica zelene salate začinjena niskomasnim dresingom – idealna je opcija.

Užina: Posle ručka možete se zasladiti parčetom kolača do 200 kalorija ili čašom omiljenog gaziranog napitka. Na primer, jedna Coca-Cola limenka sadrži tek 144 kalorija. Ukoliko se to ne uklapa u vaš dnevni plan ishrane, uvek se možete opredeliti za njenu nekalorijsku varijantu Coca-Cola Zero.

Večera: Ne preterujte sa količinom hrane za večeru. Predlog je da obrok bude šnicla grilovane piletine, 50 grama slatkog krompira, šnita kačkavalja i jabuka.