=““ =“:/s/2019/11/17/fb-content.png“ „0“ =“0″}
Poslednjih godina svuda u svetu, pa i kod nas sve se više širi uživanje droge među mladima. Sve je više kandidata za uživanje droge među nedoraslim devojčicama u pubertetu i posle puberteta kao i među devojkama i mladim ženama sposobnim za graviditet i rađanje.

 

Poslednjih godina svuda u svetu, pa i kod nas sve se više širi uživanje droge među mladima. Sve je više kandidata za uživanje droge među nedoraslim devojčicama u pubertetu i posle puberteta kao i među devojkama i mladim ženama sposobnim za graviditet i rađanje. Nažalost, mnoge od takvih osoba ostaju bremenite u vanbračnim vezama. Pri tome treba znad da su sve droge bilo opijati (morfijum i heroin) bilo halucinogeni (LSD, meskalin, marihuana i hašiš), štetne po ljudski organizam. Uživanje bilo koje od pomenutih droga posle kratkog vremena stvara naviku kod uživalaca i čini ih zavisnim od odgovarajuće droge. Istovremeno sa stvaranjem zavisnosti veoma mnogo se menja i ličnost korisnika droge. Takva osoba postaje asocijalna, nekritična, lažljiva, a u nekim prilikama i agresivna. Lica koja duže vremena uzimaju drogu, odnosno narkomani, posle izvesnog vremena postaju manje otporni na nepovoljne spoljašnje uticaje (pre svega na infekcije), te od drugih osoba lakše oboljevaju. Zbog nepoštovanja, odnosno zanemarivanja osnovnih principa asepse i antisepse pri parenteralnom korišćenju droga, narkomani su na vrhu lestvice obolelih od AIDS-a.
Ako ženska osoba zavisna od neke droge ostane u drugom stanju iskrsavaju mnogi problemi koji ugrožavaju plod i samu trudnoću. Komplikacije nisu samo posledica dejstva same droge na trudnoću i plod već. su posledica lošeg opšteg stanja majke malnutricija, hepatitis, venerične bolesti i dr. Droga lako prolazi placentnu barijeru i obrađena u jetri prolazi u sva fetalna tkiva. Zavisno od vrste droge i doze koju majka konzumira, komplikacije su različitog stepena i vrste. Štetno dejstvo droge u trudnoći ogleda se komplikovanjem razvoja i rasta fetusa, uzrokovanjem češćih spontanih pobačaja, missed abortina, kongenitalnih malformacija (mikrocefalus), zastoja u rastu ploda i prevremenih porođaja. Novorođenčad narkomanki manje su otporna na uslove vanmateričnog života iako je kod njih retka pojava bolest hijalinih membrana (respiratorni distres sindrom), jer droga kao i kortizol ‘ubrzava stvaranje surfaktanta. Takođe je retka i pojava hiperbilirubinemije kod ove novorođenčadi. Najveći problem sa kojim se sreću akušeri i pedijatri je apstinencijalni sindrom novorođenčeta, čiji su simptomi: hipertonija, hiperrefleksija, povećana razdražljivost, grubi tremor, ječanje tahipneja, odbijanje hrane sa povraćanjem, dijareja, hipoili hipertermija, mioklonus i poremećaji sna.
Češće kontrole ovakve trudnoće su neophodne jer su i ove trudnoće visoko rizične.