Hipertenzivni-sindrom-u-trudnoci

Hipertenzivni sindrom je najčešći medicinski problem koji se pojavljuje za vreme trudnoće i koji komplikuje oko 2.5% trudnoća. Hipertenzija se definiše kao krvni pritisak iznad 140/90 mm Hg koja je postojala i pre trudnoće, ili je dijagnostikovan pre 20GN, ili traje duže od 6 meseci posle porođaja.

Trudnoća se može razvijati kod žena sa visokim krvnim pritiskom, bilo da je hipertenzija postojala pre graviditeta, ili da se pojavila u toku trudnoce.

U prvom slučaju trudnoća nastaje kod žena sa esencijalnom hipertenzijom i hroničnim bubrežnim oboljenjima. U drugom slučaju hipertenzija se javlja u toku trudnoče i može postati osnovni simptom preeklampsije i eklampsije.
Hipertenzivna bolest u trudnoci može biti esencijalna (kod prethodno zdravih trudnica) i superponirana, kada se nadovezuje na oboljenja od kojih je trudnica bolovanja pre nastanka graviditeta.

Lekar info ginekologija 1200x100 1

Ako je u pitanju hipertenzivna bolest nastala u trudnoci, ona je najčešče tranzitorna, to jest njeni simptomi iščezavaju najkasnije 10 dana po prekidu trudnoće. Samo u veoma malom procentu kod takvih žena i posle porođaja zaostaje hronična hipertenzija, kao trajna posledica trudnoče. Ako se hipertenzija kod trudnice otkrije pre 20-te nedelje trudnoče, u pitanju je hronična hipertenzija koja je postojala i pre trudnoće. Hipertenzija koja traje i po isteku babinja takođe se smatra hroničnom.

Preeklampsija i eklampsija ranije su nazivane graviditetnim toksikozama ili toksemijama trudnoće. Taj naziv za hipertenzivni sindrom koji se razvija u trudnoći danas se više ne koristi, jer se zasnivao na netačnoj pretpostavci da ovaj sindrom izazivaju toksini prisutni u organizmu truđnice.

Doskorašnji termin za ova stanja EPH gestoze zasnovan na trijadi prisutnih simptoma (Edem, Proteinurija i Hipertenzija), takođe je napušten od većine kliničara. Ovaj termin je označavao prisustvo preeklampsije i eklampsije kod obolele trudnice, bilo da je hipertenzija nastala u toku trudnoće ili da je postojala i pre graviditeta.

Prema simptomima bolesti EPH gestoze su se delile na:
1.    monosimptomatsku (prisutan jedan simptom),
2.    polisimptomatsku (prisutna dva ili sva tri simptoma),
3.    preeklampsiju (prisustvo dva ili tri simptoma, sa drugim dodatnim simptomima),
4.    eklampsiju (sa karakterističnim glavnim simptomima: gubitak svesti i konvulzije).

Po vremenu javljanja EPH gestoze deljene su na rane (pre 32-ge nedelje gestacije) i kasne (posle 32-ge nedelje gestacije).
Zbog relativno čestog odsustva trećeg simptoma edema u trijasu: edemi, proteinurija, hipertenzija, na kome se zasnivao termin EPH gestoza, a i drugih nedostataka, termin hipertenzivni sindrom u trudnoći zamenio je naziv EPH gestoza.

Hipertenzivni sindrom obuhvata:

1.    hroničnu hipertenziju koja je postojala i pre trudnoće;

2.    hipertenziju izazvanu trudnoćom (Pregnancy induced Hipertension PIH), sa kliničkom slikom preeklampsije i eklampsije, kod žena koje pre trudnoće nisu imale povišen krvni pritisak;

3.    hroničnu hipertenziju koja se pogoršala zbog trudnoće pojavom preeklampsije i eklampsije.
Hronični hipertenzivni sindrom u prvom slučaju, kao što je rečeno, podrazumeva trudnoću kod bolesnica sa hroničnom hipertenzijom.

Trudnoća ne dovodi do značajnog povišenja krvnog pritiska (sistolnog za više od 30 mm Hg, a dijastolnog za više od 15 mm Hg). Iako nema vidnog pogoršanja bolesti, koja je uzrok hipertenzije, takva trudnica zahteva posebnu brigu i češće ozbiljnije kontrole, do kraja graviditeta i u toku porođaja. Ovo zbog toga što za sve vreme graviditeta postoji stalna opasnost od pogoršanja osnovne bolesti i superponiranja preeklampsije i eklampsije.

U preostala dva slučaja u toku trudnoće nastaje povišenje krvnog pritiska, pračeno proteinurijom, a hipertenzivni sindrom se ispoljava lakšim iii težim oblikom preeklampsije i eklampsijom.
Najčešce preeklampsija prethodi eklampsiji, ali se može desiti da se teška klinička sllka eklampsije iznenada javi i kod trudnica kod kojih preeklampsija nije bila zapažena.

Hipertenzivni-sindrom-u-trudnoci

Etiologija hipertenzivnog sindroma je nepoznata

Svakako da u nastajanju ozbiljnih hipertenzivnih bolesti u trudnoći (preeklampsija i eklampsija) izvesnu ulogu imaju i sledeči činioci: oštečenja endotela krvnih sudova, genetska predispozicija, neadekvatna ishrana (obilna, masna hrana i nedovoljno unošenje proteina) i imunološki faktori.

Sperof smatra da je ova bolest posledica smanjene sinteze prostaciklina u endotelu krvnih sudova koji je najjači vazodilatator i inhibitor agregacije trombocita. Kao snažni vazodilatator on se odupire jakom vazokonstriktornom delovanju angiotenzina II i na taj način sprečava pojavu hipertenzije. S druge strane on je antagonist tromboksana A, koji učestvuje u agregaciji trombocita, te tako omogučava neometanu mikrocirkulaciju.

U ovom patološkom stanju zbog smanjene sinteze prostaciklina, promenjen odnos prostaciklina i tromboksana A u korist tromboksana A, najverovatnije dovodi do agregacije trombocita (nastaju mikrotrombi). Page-ova teorija o nastanku ovog patološkog stanja, govori da se osetljivost zidova krvnih sudova na angiotenzin II, pogoršava taloženjem natrijuma u njima, te oni postaju još osetljiviji na angiotenzin II. Tako nastaje vazokonstrikcija pračena hipertenzijom.

U osnovi treće teorije, koja pokušava da razjasni etiologiju hipertenzivnog sindroma u trudnoči, je stvaranje imunih kompleksa (spojevi antigen i antitelo, gde je antigen fetalni trofoblast) i njihovo taloženje u endotelu krvnih sudova. Ovo može dovesti do aktivacije sistema koagulacije sa stvaranjem mikrotromba, a takođe i do pojave proteinurije, jer su ove lezije najčešče na bubrezima. Pod dejstvom tkivnog tromboplastina protrombin prelazi u trombin, koji podstiče prelazak fibrinogena u fibrin. Fibrin se taloži na endotel krvnih sudova.

Hipertenzivni sindrom je češći kod prvorotki

Hipertenzivni sindrom u trudnoći češči je kod prvorotki, nego kod višerotki, zatim kod trudnica sa višeplodnom trudnočom, kod trudnica sa molarnom trudnočom, kao i kod trudnica koje boluju od bubrežnih bolesti, oboljenja vaskularnog sistema i dijabetesa. Isto tako primečeno je da se ova bolest javlja češče kod trudnica do 18 i preko 35 godina starosti, kao i kod onih koje su u prethodnoj trudnoči imale preeklampsiju, ili u porodičnoj anamnezi navode slučajeve eklampsije. Kod nas se eklampsija vrlo često sreče u Vojvodini, pre svega u Banatu i Bačkoj i u krajevima gde postoje žarišta endemske nefropatije.

Zapaženo je da se češče javlja u nerazvijenim zemljama. Od etioloških faktora takođe treba pomenuti emocijalnu napetost zbog stresa, koja preko limbičkog sistema može uticati na hipotalamus-hipoflzno vegetativnu osovinu i pokrenuti čitav niz procesa koji na kraju mogu da dovedu do ove bolesti.

Kod trudnica sa preeklampsijom umesto povečanja volumena cirkulišuče krvi, što se normalno dešava u trudnoči, dolazi do njegovog smanjenja. Ovo se dešava kao posledica generalizovane vazokonstrikcije i hipoproteinemije koja je pračena prelaskom tečnosti iz cirkulacije u intersticijum kroz permeabilne krvne sudove. To dovodi do nakupljanja albumina u intersticijumu. Znači, krajnji rezultat je hipovolemija pračena hemokoncentracijom.

Suženje spiralnih arterija materičnog ležišta posteljice, dovodi do smanjenog uteroplacentnog protoka krvi i do pojave degenerativnih promena na posteljici (infarkti). Na posteljici se takođe mogu nači promene trofoblasta, interviloznog prostora, poremečaj grananja i fibroza resica. Sve to u manjoj ili večoj meri remeti normalne funkcije posteIjice.
U toku preeklampsije i eklampsije javljaju se i promene na bubrezima. Promene na endotelu kapilara bubrežnih glomerula dovode njihovom sužavanju što izaziva ishemiju tog dela bubrega. Subepitelno se taloži fibrin i derivati fibrinogena. Ova pojava koja se naziva glomerularna endotelioza smanjuje protok i filtraciju kroz glomerule, te je često prati oligurija, pa čak i anurija. U jetri, mozgu, srcu i plučima mogu da nastanu krvarenja i tromboze.

Hipertenzivni-sindrom

Simptomatologija

Pored blagog povišenja arterijskog pritiska u trudnoci, koji nema veci klinički značaj, u graviditetu se mogu javiti i teži oblici hipertenzije. Njihova klinička slika zavisi od visine arterijskog pritiska i težine simptoma koji prate ove oblike hipertenzije.
Simptomi koji se javljaju u toku bolesti zavise od stadijuma i težine oboljenja. Osnovni simptomi su: hipertenzija, proteinurija i edemi.

Hipertenzijom se smatra povišenje arterijskog pritiska iznad 140/90 mm Hg. Isto tako se hipertenzijom može smatrati povišenje sistolnog pritiska više od 30 mm Hg, a dijastolnog više od 15 mm Hg. Da bi se postavila dijagnoza povišenog krvnog pritiska kod trudnice, potrebno je da on prelazi normalne vrednosti u dva uzastopna merenja u periodu od šest sati.

Proteinurija predstavlja prisustvo albumina u mokraci iznad 0,5 gramposto (po Esbach-u) u toku 24 sata. Ona nastaje zbog povećane propustljivosti promenjenog endotela glomerularnih kapilara i poremećene tubularne reapsorpcije.
Ukoliko duže traje, dovodi do hipoproteinemije i smanjenja onkotskog pritiska sa pojavom edema. Snižen nivo aminokiselina u krvi izaziva zastoj u rastu ploda.

Edemi kao patološka pojava javljaju se na licu, rukama, pretibijalno ili generalizovano po celom telu i ne povlače se posle noćnog odmaranja. Oni mogu dosta dugo ostati nezapaženi, a da će se uskoro pojaviti ukazuje brzo povećanje telesne mase (preko pola kilograma nedeljno u drugoj polovini trudnoće).
Treba, međutim, znati da čak i tešku preeklampsiju u 30 % slučajeva ne prate edemi.
Hipertenzivni sindrom u trudnoći predstavlja jednu od najčešćih komplikacija trudnoće i stalnu opasnost i za majku i za plod. Oštećenja majke i ploda bolešću zavise ne samo od težine patološkog procesa nego i od njegovog trajanja. Zbog promena koje nastaju u cirkulaciji krvi majke (hipovolemija) i u funkciji posteljice, dolazi do smanjenja uteroplacentnog protoka.

Samim tim, smanjeno je prenošenje kiseonika i hranljivih materija iz krvi majke u krvotok ploda.
Plod pati od hronične hipoksije i pothranjenosti. Posledica toga je: spontani pobačaj, prevremeni porođaj i zastoj u rastu ploda. Kao najteža komplikacija može nastati i intrauterina smrt ploda.

Zbog cirkulatornih smetnji (spazmi krvnih sudova i taloženja fibrina) na posteljici porođenih žena sa EPH hipertenzivnim sindromom mogu se videti stari infarkti, a posteljica je često manja nego inače i ponekad edematozna. Ako se hipertenzivni sindrom javio blizu termina porođaja, te je kraće trajao njegov uticaj na organizam ploda i ako je u pitanju lakši oblik ovog patološkog stanja, plod se rađa neoštećen bolešću i sa normalnom težinom. Ukoliko bolest duže traje i težeg je oblika, plod pokazuje znake usporenog rasta (retardacije), što se ispoljava hipotrofijom. U najtežim slučajevima može nastupiti i intrauterina smrt ploda.

Kod bolesnica sa težim oblicima hipertenzivnog sindroma zapažene su niže vrednosti volumena plazme u cirkulišućoj krvi, snižena koncentracija serumskog albumina, smanjena produkcija seksualnih hormona placentnog porekla (urinarni i serumski estriol i progesteron), kao i pad humanog placentnog laktogena.
Hipertenzivna bolest nastala u trudnoći javlja se obično pri kraju trudnoće, ali se isto tako može javiti i u drugom trimestru graviditeta pogotovu ako prati molarnu trudnoću.

Hipertenzivni sindrom – Klinička slika:

Hipertenzivni sindrom u tmdnoći bez obzira da li je primarni ili je superponirani na već postojeću hipertenziju trudnice, ispoljava se u dva klinička oblika: preeklampsija i eklampsija.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock