Jedan vid ascendentnog širenja bakterijske infekcije u trudnoći je intraamnionska infekcija. Histološki naziv za ovu infekciju je chorioamnionitis, jer zapaljenje zahvata ovojke, pupčanu vrpcu i posteljicu i može da se prenese na plod. Intraamnionska infekcija može nastati i hematogenim putem. Ascedentnoj infekciji često prethodi prskanje plodovih ovojaka (vodenjaka), dok se hematogena infekcija obično javlja kod intaktnih ovojaka.

Retko se intraamnionska infekcija može javiti posle ponovljenih akušerskih pregleda, stavljanja serklaža, amniocenteze i cordocenteze. Infekcija je obično izazvana udruženim mikroorganizmima-polimikrobna.

Izazivači su: Peptostreptoccocus, Bacteroides species, Beta hemolitički streproccocus, Enteroccocus, Escherihia coli, Mycoplasma i Ureoplasma urealiticum, a vrlo retko Neisseria gonorrheae i Clamydia trachomatis. Klinička slika nije uvek istovetna.

Klinička slika: Bakterijske infekcije u trudnoći

Ona podrazumeva pojavu nekog ili više od sledećih simptoma: povišena temperatura trudnice iznad 38 stepeni, ubrzan rad srca trudnice i ploda, laka osetljivost materice pri pregledu, leukocitoza, prsnuće plodovih ovojaka (vodenjaka), neprijatan miris amnionske tečnosti i prevremeni porođaj. Ponekad je teško dokazati da je sekrecija iz vagine posledica prsnutih plodovih ovojaka, pogotovo ako se ispred prednjačećeg dela pipaju plodovi ovojci. To je slučaj kod visokog prsnuća plodovih ovojaka.

U diferencijalnoj dijagnozi treba misliti na obilniji vaginalni sekret i na nevoljno oticanje mokraće. Dijagnoza prsnutih plodovih ovojaka se postavlja: unutrašnjim pregledom, pregledom pomoću ultrazvuka i pregledom vaginalnog sekreta. Pregled vaginalnog sekreta podrazumeva određivanje kiselosti i mikroskopski pregled uobličenih elemenata sekreta iz vagine.

Nalaz narandžastih ćelija, sirastog maza i drugih fetalnih elemenata, kao i pozitivan test kristalizacije, govore o prisustvu plodove vode, odnosno o prskanju plodovih ovojaka. Intraamnionska infekcija predstavlja ozbiljan problem u trudnoći, pogotovu ako je udružena sa prskanjem plodovih ovojaka. U takvom slučaju, majka je u opasnosti od propagacije infekcije, a plod je ugrožen naročito u ranoj trudnoći kada dolazi do spontanog prekida graviditeta. Ukoliko se infekcija javi u kasnoj trudnoći, treba je uz antibiotsku terapiju što pre završiti i to vaginalnim putem. Carski rez se vrši samo iz akušerskih indikacija.

Prevremeno rođeno novorođenče često se rađa sa infekcijom disajnih puteva i teže je prilagodljivo za vanmaterični život. Smrtnost novorođenčadi iz ove grupe znatno je veca nego kod ostalih prevremeno rođenih. Kad se postavi dijagnoza intraamnionske infekcije sa prsnutim vodenjakom, odmah treba započeti sa antibiotskom terapijom.

Daju se antibiotici širokog spektra delovanja: Ampicillin, aminoglikozidi i Klindamicyin, dok se ne identifikuju uzročnici i ne odredi njihova osetljivost na lekove. Uz to treba svakodnevno tuširati sluzokožu vagine rastvorom povidon jodida.