Nova otkrića Nacionalnog instituta za zdravlje objašnjavaju kako se bakterija Salmonella,uzročnik trovanja hranom,efektivno širi kod ljudi.
Naučnici su opisali kako se bakterija Salmonelle širi kod ljudi
Nova otkrića Nacionalnog instituta za zdravlje objašnjavaju kako se bakterija Salmonella,uzročnik trovanja hranom,efektivno širi kod ljudi.
Salmonella bakterije dospevaju u čoveka hranom,preko usnog otvora. Nastanjuju se u epitel creva gde su najpovoljniji uslovi za razmnožavanje. Ove bakterije su pripremljene da inficiraju ostale ćelije i nakon umnožavanja oslobađaju se iz epitelnog sloja posebnim mehanizmom koji poseduju. Oslobađaju se u creva i napadaju druge ćelije.
Naučnici dosta znaju o Salmonelli ali im nije jasno kako se oslobađa iz creva i širi infekciju. Epitelne ćelije imaju zaštitnu ulogu,ali Salmonella je naučila kako da živi u epitelu i koristi ga u svoju korist. Ove bakterije stvaraju u epitelu creva specijalne membrane nazvane –Vakuole i u njima se slobodno i zaštićeno kreću.
Koristeći posebne tehnologije i mikroskope visoke rezolucije naučnici su ostkrili sekundarnu grupu Salmonella,koja se ne nalazi u Vakuolama ,već se slobodno kreće unutar epitelnih ćelija. Ove bakterije Salmonelle se razlikuju od onih u vakuolama. Razmnožavaju se dosta brže i poseduju dugi rep,poput projektila koji im služi za kretanje,ali je opremljen i kompleksom igala pomoću kojih probadaju ćelije i ubacuju svoje proteine. Na taj način se vrši infekcija zdravih ćelija. Sa ovim atributina ova populacija Salminella je genetski programirana da izvrši invaziju na nove ćelije.
Naučnici su primetili da se epitelne ćelije zaražene Salmonellom oslobađaju u šupljinu creva ,oslobađajuči bakterije na taj način. Naš odbrambeni mehanizam funkcioniše tako što odbaciju inficirane ćelije. Međutim,naučnici veruju da su Salmonele prepoznale ovaj mehanizam i da ga koriste za svoje oslobađanje.
Naš imuni sistem oseća da nešto nije u redu i izaziva odgovor na infekciju koji uključuje oslobađanje interleukona-18,malog proteina koji efikasno delije prilikom upale creva povezane sa Salmonella infekcijom.
Naučnici se nadaju da će njihova istraživanja dovesti do nalaženja prevencije širenja Salmonelle. Oni su fokusirani na sekundarni tip ove bakterije i njihovo oslobađanje i postavlja se pitanje “Da li je moguće da je bakterija Salmonella pročitala naš imuni sistem i da ga koristi?“.
Ono što je bitno da znamo,jeste da se Salmonella dobija od zaraženih ptičijih jaja(kod nas uglavnom kokošijih) i zato treba obratiti pažnju. Za lečenje ovog tipa infekcije,za sada, neophodna je hospitalizacija.