Monorhijum je retki urođeni izostanak razvoja jednog testisa.
Kriptorhizam predstavlja anomaliju u kojoj ne došlo do prenatalnog spuštanja testisa u skrotalnu kesu. Razlozi za zadržavanje testisa u abdomenu ili u ingvinalnom kanalu mogu biti anatomski ili hormonski. Kod jednostranog kriptorhizma su češće u pitanju organske prepreke u ingvinalnom kanalu ili kratak mezorhijum, dok su bilateralni kriptorhizmi uslovljeni endokrinim disbalansima. Ova anomalija se češće javlja kod nedonoščadi nego kod donesene dece.
Nespušteni testisi, izloženi abdominalnom pritisku i tjelesnoj temperaturi, nešto višoj nego u skrotumu, podložni su fibrozi semenifernih kanalića i slabljenju spermatogeneze. Tumori testisa su učestaniji u kriptorhizmu, skoro 40 puta, nego kod testisa smještenih u skrotalnoj kesi.
Bilateralni kriptorhizam se može tretirati hormonski u prvoj godini života, dok se monolateralni rešava orhidopeksijom u drugoj godini starosti.
Torze testisa se najčešće događaju kod patološki mobilnog testisa, zbog nepravilnog razvoja tunike vaginalis. Pod dejstvom minimalne traume ili komprese testis sa spermatičnm funikulumom se torkvira po uzdužnoj osnovi, dovodeći do prekida ili poremećaja u cirkulaciji krvi. Infarkcija testisa nastupa za nekoliko sati, ako se ne uradi hitna detorkvacija