Nova studija o nuspojavama tretmana antibioticima otkriva da može narušiti postpubertalni razvoj skeleta ometanjem crevnih bakterija.

 

Nova studija o nuspojavama tretmana antibioticima otkriva da može narušiti postpubertalni razvoj skeleta ometanjem crevnih bakterija.
 
Trilioni bakterija koje žive u našim telima su ključne za naše zdravlje.
 
Oni su sastavni deo našeg gastrointestinalnog i imunog sistema.
 
Oni takođe pomažu telu da apsorbuje hranljive materije iz hrane i suplemenata.
 
Ljudi često nazivaju „dobre“ bakterije unutar nas „simbiotske“, jer žive zajedno u harmoniji bez nanošenja bilo kakve štete.
 
Međutim, mi često tretiramo „loše“ mikrobe koji uzrokuju bolesti koristeći antibiotike .
 

Povezivanje crevnih mikroba i skeletnog zdravlja

 
Neki istraživači sa Medicinskog univerziteta Južne Karoline (MUSC) u Čarlstonu specijalizuju se za osteoimunologiju. Naučnici su analizirali uticaj antibiotika na postpubertalni razvoj skeleta i objavili njihove rezultate u časopisu American Journal of Pathology .
 
Studija je pokazala da poremećaj antibiotika u mikroflori crijeva uzrokuje pro-inflamatorni odgovor koji može dovesti do manje resorpcije kostiju, procesa kojim osteoklasti ili velike koštane ćelije oslobađaju minerale i prenose ih u krv.
 
Prema Čadu M. Novinceu, dr. – koji proučava vezu između mikroflore i skeletnog zdravlja „uvodi antibiotike kao kritični egzogeni modulator osteoimunog odgovora mikroflore creva tokom postpubertalnog razvoja skeleta.“
 
Postpubertalna faza razvoja podržava akumulaciju od oko 40 procenata vršne koštane mase. Prethodna istraživanja Novincea i tima već su pokazala da mikroflora creva doprinosi zdravlju skeleta.
 
Da bi se utvrdio uticaj antibiotika na mikrofloru creva u postpubertalnom razvoju skeleta, Novince je sproveo novu studiju. To je uradio u saradnji sa naučnikom dr Aleksandrom V. Aleksejenkom, osnivačem MUSC programa za istraživanje humanog mikrobioma.
 

Kako antibiotici utiču na ćelije koštane srži

 
Naučnici su tretirali miševe koktelom od tri antibiotika. Njihovi nalazi su pokazali da je tretman antibioticima izazvao poremećaj u mikroflori creva. Nakon ovih rezultata, Novince je pokazao da postoje i značajne promene trabekularne kosti. Ovo je sunđerasti deo ključan za metabolizam.
 
Delikatna ravnoteža resorpcije kosti osteoklastima i izgradnjom kosti osteoblastima kontrolišu metabolizam kostiju.
 
Tim je video da, iako nije bilo promena u osteoblastima, povećan je broj ćelija osteoklasta, kao i njihova veličina i nivo aktivnosti. Ovo utiče na proces resorpcije kosti.
 
Naučnici su otkrili da su nivoi osteoklastičnih signalnih molekula povećani u cirkulaciji životinja koje su tretirali antibioticima. Ovi nalazi su ih naveli da veruju da povećana aktivnost osteoklasta može biti rezultat specifičnog imunog odgovora na promene u mikroflori
 
Dalja analiza imunih ćelija u koštanoj srži potvrdila je ovu teoriju, otkrivajući značajno povećanje u supresorskim ćelijama dobijenim od mijeloida (MDSCs) životinja tretiranih antibioticima. MDSCs su ćelije koje regulišu imuni odgovor tokom različitih stanja.
 
“ Naša studija je zapravo u stanju da zaroni u specifične adaptivne i urođene mehanizme imunih ćelija u okolini koštane srži da pokaže da postoji efekat na koštane ćelije.“
 
Koautor studije Jessica D. Hathavai-Schrader, Ph.D. ističe – Ova studija je pokazala da poremećaj antibiotika u mikroflori creva ima značajan uticaj na komunikaciju između imunog sistema i koštanih ćelija. Njegovi nalazi mogu dovesti do kliničkih ispitivanja „čiji je cilj definisanje uticaja specifičnih antibiotika na mikrobiome creva.“