Aritmije_2Sinoatrijalni blok I stepena se ne može videti na površinskom elektrokardiogramu. Sinoatrijalni blok II stepena postoji u dva oblika. Sinoatrijalni blok II stepena, tipa Mobitz I, se karakteriše progresivnim skraćenjem PP intervala u toku tri ili četiri udara, da bi, potom, nastupila relativno duga pauza (impuls se ne sprovede iz SA čvora u pretkomore).

 

POREMEĆAJI SRČANOG RITMA                                                                                      

Aritmije_2Pod terminom aritmija podrazumevamo svaki srčani ritam, koji odstupa od normalnog sinusnog ritma. Aritmija može biti uzrokovana:

1) poremećajem u stvaranju impulsa,
2) poremećajem u sprovodenju impulsa, i
3) kombinacijom ova dva mehanizma

ARITMIJE UZROKOVANE POREMEĆAJEM U SPROVOĐENJU IMPULSA

Sinoatrijalni blok.

Sinoatrijalni blok I stepena se ne može videti na površinskom elektrokardiogramu. Sinoatrijalni blok II stepena postoji u dva oblika. Sinoatrijalni blok II stepena, tipa Mobitz I, se karakteriše progresivnim skraćenjem PP intervala u toku tri ili četiri udara, da bi, potom, nastupila relativno duga pauza (impuls se ne sprovede iz SA čvora u pretkomore). Za razliku od ovog tipa SA bloka, u SA blok II stepena tipa Mobitz II, ne može se predvideti koji impuls iz SA čvora neće biti sproveden u pretkomore, tako da se povremeno javlja pauza, čije je trajanje obično jednako proizvodu nekog celog broja (obično 2,3 i 4) i uobičajenog PP intervala. Sinoatrijalni blok III stepena karakteriše se potpunim odsustvom normalnih P talasa, dok vodič ritma postaje neka od nižih struktura. Lečenje, uglavnom, nije potrebno, ali ako se jave značajne pauze u srčanom radu ili hemodinamski nestabilna bradikardi- ja, indikovana je ugradnja pejsmejkera.

Atrioventrikularni blok

Atrioventrikularni (AV) blok I stepena se na elektrokardiogramu vidi kao konstantno produžen PR interval (preko 0,20 sekundi). Postoje dva oblika AV bloka II stepena. Kod prvog oblika, PR interval se sa svakim udarom postepeno produžuje, da bi svaki drugi, treći ili četvrti udar bio blokiran u AV čvoru. Ovaj oblik je poznat pod imenom Wenckenbach-ova periodika ili Mobitz tip I. Kod drugog oblika AV bloka II stepena, PR interval se ne produžava, ali, posle svakih nekoliko udara se iza P talasa ne pojavlju je QRS kompleks, jer je izostalo sprovodenje sinusnog impulsa kroz AV čvor. Ovaj oblik bloka II stepe- na, naziva se Mobitz tip II. Kod AV bloka III stepena (kompletni AV blok), postoji potpuna disocijacija rada pretkomora i komora. U elektro- kardiogramu postoje P talasi i QRS kompleksi, koji su svaki za sebe ritmični, ali nemaju određen medusobni odnos. Pretkomore obično rade u ritmu od 80/min, dok frekvencija komora zavisi od visine komorskog vodiča (veća visina, brža frekvencija), ali se, uglavnom, kreće od 20- 50/min. AV blok može biti posledica predoziranja lekova, koji uspora- vaju sprovodenje impulsa kroz AV čvor, ali se može javiti i u akutnom infarktu miokarda ili fibrodegenerativnim bolestima srčanog mišića. AV blok II stepena, tipa Mobitz II, i AV blok III stepena, predstavljaju indikaciju za ugradnju privremenog ili stalnog pejsmejkera.

Blok desne grane Hiss-ovog snopa

Kompletni blok desne grane Hiss- ovog snopa karakteriše se proširenim QRS kompleksom (preko 0.12 sekundi), kao i RSR’ konfiguracijom u odvodu V1. U odvodima DI, aVL, V5 i V6 postoje široki S zupci, a u odvodu aVR, može se javiti širok, pozni R zubac. Može predstavljati uzgredan nalaz, ali se može javiti \ kod opterećenja desnog srca pritiskom (plućna embolija, hronično plućno srce) ili volumenom (defekt atrijalog ili ventrikularnog spetuma- Terapija nije potrebna.

Blok levegrane Hiss-ovog snopa.

Kompletni blok leve grane Hiss-ovog snopa karakteriše se proširenim QRS kompleksom (preko 0.12 sekundi), Sirokim i nazubljenim R zupcem i odvodima V5, V6 i DI, depresija ST segmenta i negativan T talas u istim odvodima, široki i duboki S zubac u odvodima V1 i V2. Može biti uzgredan nalaz, ali se može naći u teškim organskim oštećenjima miokarda (ishemijska bolest, dilataciona kardi* omiopatija). Terapija nije potrebna.

Sindrom preekscitacije.

Sindrom preekscitacije naziva se i WoIf-Parkin- son-White-ov (WPW) sindrom. Postoji veći broj tipova ovog sindroma, ali je suština poremećaja u činjenici da se pretkomorski impuls abe- rantnim putem prenosi do komora, zaobilazeći na taj način A V čvor u kome se impuls inače normalno zadržava. Zajedničke odlike ovog sindroma su skraćen PR interval (ispod 0.12 sekundi) i postojanje delta talasa na počet- nom, ushodnom delu R zupca, posle koga se javlja depresija ST segmenta i negativan T talas. Ukoliko postoji skraćenje PR intervala, a delta talas je odsutan, onda govorimo o Lovvn-Ganong-Levin-ovom (LGL) sindromu. Značaj sindroma preekscitacije leži u pojavi paroksizmalnih tahikardija, koje se teško kupiraju i mogu biti opasne po život