Kada je guverner Džordžije Brian Kemp doneo naredbu o zabrani kretanja, to je uključilo jedan izuzetak, što je iznenadilo mnoge… Proglasio je sve državne plaže otvorenim, nadjačavajući odluku lokalnih zvaničnika, koji su zatvorili svoje.
Kada je guverner Džordžije Brian Kemp doneo naredbu o zabrani kretanja, to je uključilo jedan izuzetak, što je iznenadilo mnoge… Proglasio je sve državne plaže otvorenim, nadjačavajući odluku lokalnih zvaničnika, koji su zatvorili svoje. Njihova zabrinutost vezana za socijalno distanciranje, i strah da će njihove obale biti pretrpane ljudima, pobedili su. I mnogi stručnjaci se slažu sa tim, da plaža sama po sebi nije pretnja, koliko su kupači.
Postoji još jedan način, na koji voda može predstavljati opasnost od COVID19.
Doktor Kimberly Prather, direktor Centra za proučavanje uticaja aerosola na životnu sredinu (NSF Center for Aerosol Impacts on Chemistry of the Environment), kaže da postoji mala šansa da na mestima gde se okeanska voda meša sa neobrađenom otpadnom vodom, kontaminiranom virusom, talasi dovedu do aerosolizacije te vode, i da je vetar odnese na obalu. U oblastima gde kanalizacija dolazi u kontakt sa okeanom, sve obližnje plaže treba da budu zatvorene za plivače. Tako, glavni rizik infekcije predstavljaju ljudi na pesku.
Corona virus, pronađen u izmetu, može se naći u vodi, tamo gde se izlivaju otpadne vode, voda iz kanalizacije. Dodatno, vetar i kiša tokom oluje ga mogu tu naneti. Lekari i naučnici upozoravaju da su bakterije u vodi uzrok više od 90 miliona slučajeva gastrointestinalnih i respiratornih tegoba, kao i infekcija ušiju, očiju, i kože, koje se javljaju svake godine u velikom broju u Americi.
„Dakle, moguće je, da u okeanskoj vodi, u blizini kanalizacionih otvora, postoji COVID19“, kaže Charles Gerba, profesor mikrobiologije i imunologije na Univerzitetu u Arizoni. On je proučavao Corona virus u vodi, i ustanovio da on može da preživi u njoj do 2,3 dana. Ali postavlja se pitanje, da li je Corona virus u fekalijama virulentan, sposoban da izazove infekciju i bolest.
„Više bih se brinuo zbog virusa hepatitisa, ili drugih patogena, i plivanja u vodi gde se izliva voda iz kanalizacije. To sve predstavlja daleko veći rizik od raznih bolesti, pa čak i ako se pokaže da se Corona virus prenosi vodom“, kaže on.
Prather takođe naglašava da se manje brine o samoj vodi. „Moja zabrinutost je, da li je na plaži, na kojoj je vetrovito, 6 stopa (približno 2m) socijalnog distanciranja dovoljno. Ako je neko zaražen, a to ne zna, nema simptome, on će izdisati aerosole, koji su mnogo mali, i mogu se lako prenositi vazduhom, i zaraziti druge“, kaže ona.
Drugim rečima, na plaži ne treba toliko da brinemo o vodi, već o drugim ljudima. Ako želite da šetate, ili vežbate pored obale, treba da se potrudite da održavate distancu od drugih, više nego inače.
„Najbolji primer je, koliko se udaljavate od pušača, ako vam dim cigarete smeta? Slično je i sa aerosolima u vazduhu“, rekla je Prather.
“Plivanje u slatkoj vodi podjednako je sigurno. Dokle god se bazen redovno održava, na odgovarajući način, hlor će ubiti svaki virus“, naglašava Gerba.
Što se tiče vode za piće, on kaže da tu nema opasnosti.
“Nemamo dokaza da se virus prenosi vodom“. U SAD, prečišćavanje vode za piće smanjuje verovatnoću pojave virusa u istoj za 99,9 %. “Osećam se sigurno kada pijem vodu iz slavine“, rekao je.
Izvor: WebMD
dr Katarina Milisavljević