KLINIČKA SLIKA
Inkubacija je različita i kod herpes encefalitisa se procenjuje na nekoliko časova ili dana, kod besnila na više nedelja ili meseci. Kod virusnih osipnih groznica 7-10 dana.
Bolest se najčešće javlja iznenada, može da prati neku poznatu infekciju ili joj prethodi a ponekad nastaje i kao komplikacija vakcinacija. Često se anamnezom dobiju podaci o prethodnoj infekciji gornjih respiratornih puteva, enterokolitisu ili nekoj lokalizovanoj infekciji na sluznici, koži ili limfnim žlezdama. Neke generalizovane bolesti kao što su osipne virusne groznice mo¬gu prethoditi ili pratiti encefalitis.
Početak bolesti je postepen, jer više časova ili dana pre pojave manifes- tanih znakova bolesti, pacijent se žali na psihički zamor, smanjenu koncentraci¬ju, poremećaj raspoloženja, preosetljivost, poremećaj sna, uznemirenost, strah.
Nakon ovog prodromalnog sindroma javlja se nagli skok temperature, glavobolja, povraćanje, poremećaj govora i hoda, uznemirenost ili pospanost. Poremećaj svesti je čest pratilac encefalitisa i kreće se od blage dezorijenti- sanosti, preko somnolencije do duboke kome. Javljaju se fascikulacije mišića ili generalizovani epi napadi. Takođe se kao znak oštećenja CNS-a mogu javiti he- mipareze, hemiplegije, pozitivan znak Babinskog i skoro 100% odsustvo kož¬nih trbušnih refleksa. Moguć je nalaz oštećenja kranijalnih nerava uz prisutne bazilame znake (ptoza, strabizam, anizokorija, diplopije, pareza facijalisa). Tok bolesti je uvek nepredvidiv i u najvećem broju slučajeva bolest uzima povoljan klinički tok, ali u onim težim može veoma brzo doći do letalnog ishoda (3- 30%).
Kod jednog broja bolesnika ostaju sekvele koje mogu biti neurološke, psihičke, intelektualne i senzoričke.
DIJAGNOZA
Postavlja se na osnovu dosta karakterističnih anamnestičkih podataka o naglom početku bolesti praćenog različitim modalitetima poremećaja stanja svesti i neurološkim poremećajima (konvulzije, epi napadi, odsustvo kožnih trbušnih refleksa itd.).
Likvorski nalaz se karakteriše bistrim izgledom likvora, malim brojem ćelijskih elemenata od 5-100×10/1, pri čemu preovladavaju limfociti. Kemij¬skim pregledom likvora nalazi se normalan nivo glikoze dok je nivo proteina povišen ili normalan. Etiološka verifikacija prouzrokovača se može sprovesti putem direktnog dokazivanja virusa ili virusnih antigena (izolacija virusa iz lik¬vora, krvi, stolice, sekreta disajnih puteva, pljuvačke, izolacija virusa iz kulture tkiva, dokazivanje virusnih antigena metodom IFA, RIA), PCR.
Postoje i indirektne (serološke) metode za dokazivanje prisustva virusa u krvi, likvoru i mozgu.
Kao značajan dijagnostički postupak primenjuje se EEG koji najčešće pokazuje difuzno usporenje bioelektrične moždane aktivnosti zbog moždanog edema i neuronske disfunkcije. Kod herpes encefalitisa čest nalaz je fokalna Theta i Delta aktivnost u temporalnom ili frontalnim regionima.
TERAPIJA
Lečenje encefalitisa je veoma kompleksno i isključivo se sprovodi u centrima za intenzivnu negu i respiratornu reanimaciju. Lečenje mora obuhva¬titi sledeće postupke:
Procena efikasnosti disanja i cirkulacije,
Kontrola psihomotomog nemira,
Lečenje i prevencija konvulzija,
Antiedemska terapija,
Antivirusna terapija,
Prevencija i tretman ranih opasnih komplikacija,
Imunološka terapija,
Preduzimanje mera za sprečavanje dekubitusa, kontraktura, fizikalni tret¬man.
Psihomotomi nemir i konvulzije su čest pratilac encefalitisa i suprimiraju se primenom preparata diazepama 0,3 mg/kg tt. Takođe se preporučuje primena fenobarbitona 100-200 mg i.v.
Antiedematozna terapija je obavezna, jer je smanjenje moždanog edema bitan postupak u lečenju encefalitisa, a sprovodi se na sledeći način:
– oksigenoterapija se sprovodi primenom smeše vazduha i kiseonika u razmeri 60:40 vol.%, ili čist 02, ali ne duže od 2 sata.
– Osmotska terapija ima za cilj eliminaciju dela vode i soli iz organizma i mozga a sprovodi se primenom Furasemida 0,25-0,5 mg/kg tt/24h podeljeno u 4 doze. Manitol sol. 20% 1-1,5 gr/kg tt i.v svakih 3-4 sata
– redukcija unosa tečnosti na 2/3 dnevnih potreba.
– hipotermija i poseban položaj glave.
Antivirusna terapija se sprovodi za lečenje dokazanog ili pretpostavlje¬nog herpes simpleks ili varicela-zoster encefalitisa. Prime nj uje se aciklovir u dozi od 10-15 mg/kg tt/24h, podeljeno u 3 doze.