Fruktoza povećava rizik od kostobolje kod žena
Žene koje redovno konzumiraju pića bogata fruktozom imaju 74% više šanse da dobiju kostobolju u odnosu na žene koje ova pića konzumiraju jednom do dva puta mesečno. Istraživači sa Medicinskog fakulteta Bostonskog Univerziteta radili su istraživanja na ovu temu.
Naučnici objašnjavaju da se velika učestalost kostobolje u poslednjih nekoliko decenija poklapa sa povećanjem bezalkoholnih pića koja sadrže veliki procenat fruktoze.
Godine 1977 bilo je 16 slučajeva kostobolje na 100.000, u poređenju sa 42 na 100.000 u 1996.
Autori pišu:’’Bezalkoholna pića, kao što su zaslađena soda i sok od pomorandže mogu da povećaju nivo koncentraciju mokraćne kiseline, a samim tim i rizik od kostobolje, ali podaci o bliskoj povezanosti ovde su ograničene.’’
Tim istraživača prikupio je informacije iz jednog zdravstvenog centra, koje obuhvataju period od 1984 do 2006. Ova studija je fokusirana na 78.906 odraslih žena, bez istorije kostobolje kada je studija počela. Za to vreme uzimana je tečna hrana bogata frktozom.
Nakon 22 godine praćenja rezultata iz ovog doma zdravlja 778 žena su imale dijagnozu kostobolje. Istražitelji su dokazali da su povećano uzimanje šećera i zaslađenih sokova uticali na veću pojavu kostobolje. Žene koje su pile najmanje jedan obrok dnevno povećale su rizik od kostobolje za 74% u odnosu na one koji su ga uzimale dva puta mesečno. Naučnici nisu otkrili vezu između kostobolje i dijetalnih soda, koje su pile žene bez kostobolje.
Autori su zaključili da je sok od pomorandže direktno povezan sa rizikom od kostobolje. Žene koje su konzumirale po 1 čašu soka od pomorandže dnevno povećale su rizik pojave kostobolje za 41%.
Opšti zaključak je da fruktoza definitivno povećava mogućnost pojave kostobolje.
Autori su napisali:’’ Naši podaci pružaju dokaz da fruktoza povećava rizik pojave kostobolje i upozorava na smanjenje unosa fruktoze’’
Kada pojedinac ima dosta fruktoze u organizmu, mokraćna bešika povećava svoju koncentraciju u krvi što dovodi do nagomilavanja mokraćne kiseline u zglobovima. To izaziva upale i jake bolove. Mokraćna bešika ima zadatak da izbaci višak urina, međutim ako bubrezi ne obavljaju dobro svoj posao, urin se akumulira. Ovo dovodi do nastajanja urin kristala koji se u vidu iglica akumuliraju u zglobovima i okolnom tkivu.
Kostobolja je mnogo češća kod muškaraca nego kod žena. Žene su sklonije kostobolji nakon menopauze.
IZVOR: ’’Fructose-Rich Beverages and Risk of Gout in Women’’