Izbeljivanje zuba - za i protiv

Moderan svet nam će različita merila lepote. Izmedju ostalog, neophodno je i izbeljivanje zuba – „Holivudski osmeh“, tj. zubni niz belih zuba poput snega. A jeste li se zapitali da li je sve što propagira zapad dovoljno dobro?

Zub grade dve osnovne supstance-gleđ i dentin.

Dentin je tkivo koje obavija pulpu (zubni živac), a na površini dentina se nalazi gleđ. Gleđ je bela, tj. prozirna tako da boja zuba zavisi od zubnih struktura koje se nalaze ispod gleđi i koje se provide kroz nju. Boja dentina je žuta, ali zbog porozne strukture i bliskim odnosom sa zubnim živcem (preko koga može upijati različite materije), može doći do njegovog prebojavanja.

Posledica toga je da boja postaje braon-žuta, što se dešava pri starenju. Boju koju vidimo je mešavina boje gleđi (koja vremenom biva sve mutnija) i boje dentina (koja tamni zbog bliskosti sa zubnim živcem). Što znači da je prebojenost deo unutrašnjih struktura zuba. Što opet povlači da hemijska sredstva koja se koriste za izbeljivanje zuba(najčešće 10 % karbamid peroksid),direktno utiču na unutrašnju strukturu zuba.

Izbeljivanje zuba - za i protiv

Izbeljivanje zuba – Sa ili bez posledica?

Zaključite sami. Razlikujemo tehniku beljenja zuba u ordinaciji laserom (in office bleaching),pri čemu se koriste izbeljivači visoke koncentracije u stogo kontrolisanim uslovima,i tehniku kontrolisanog kućnog izbeljivanja zuba (home bleaching) gde se koriste gelovi slabije koncentracije.

Željena nijansa bele boje koja estetski zadovoljava se dobija nakon ponavljanja postupka izbeljivanja nekoliko puta u kontinuitetu. Treba znati da nakon što se završi izbeljivanje zuba i postigne boja zuba (nakon dve nedelje najčešće) treba zameniti sve vidljive plombe jer njihova boja više ne odgovara boji izbeljenih zuba.

Američka dentalna asocijacija kaže: „Beljenje zuba indikovano od strane stomatologa koje se vrši u kućnim uslovima,preparatima renomiranih proizvodjača,a pod stalnim nadzorom stručnog lica u relativno kratkom vremenskom trajanju,apsolutno je siguran i efikasan način za izbeljivanje zuba. Umerena osetljivost na toplo i hladno je uobičajen prolazni propratni efekat kod svih metoda beljenja.

Medjutim nikakve dugotrajne loše posledice po zubno tkivo nisu zabeležene ni u jednoj kliničkoj studiji.“ „Holivudski osmeh“ da ili ne? Odlučite sami.

dr Ivana Milenić
doktor stomatologije