Osim što ima odličan ukus i opojan miris – kafa je povezana i sa raznim zdravstvenim blagodetima, poput očuvanja zdravlja srca, štiti od dijabetesa tipa 2 i Parkinsona, smanjuje rizik od raka kože. Pored svih ovih benefita, grupa naučnika je otkrila još jedan, da redovno pijenje kafe može doprineti integritetu našeg DNK.
Osim što ima odličan ukus i opojan miris – kafa je povezana i sa raznim zdravstvenim blagodetima, poput očuvanja zdravlja srca, štiti od dijabetesa tipa 2 i Parkinsona, smanjuje rizik od raka kože. Pored svih ovih benefita, grupa naučnika je otkrila još jedan, da redovno pijenje kafe može doprineti integritetu našeg DNK.
Tokom novog istraživanja, na Univerzitetu Kaiserslautern u Nemačkoj, naučnici su otkrili da oni koji su konzumirali tamno prženu kafu, koja je bogata aktivnim jedinjenjima, imaju manje promena u lancima DNK u belim krvnim ćelijama u poređenju sa kontrolnom grupom.
Naime, naučnici su u novu studiju uveli 84 zdrava muškaraca, od kojih je polovina dobijala 750 ml posebno pržene kafe arabike dnevno, tokom 4 nedelje, dok je drugoj polovini data ista količina vode. Od svih volontera je traženo da se pridržavaju svojih uobičajenih prehrambenih navika tokom studije i da izbegavaju druge proizvode koje sadrže kofein. Krv je uzimana u pravilnim intervalima tokom čitave studije za analizu, 2 sata nakon ispijanja kafe ili vode.
Na početku studije obe grupe su pokazale slične nivoe spontanih ošećenja DNK; međutim, tokom istraživanja, oštećenja su se blago povećavala u kontrolnoj grupi, ali smanjila u onoj grupi koja je pila kafu. To je dovelo do znatne razlike od 27% smanjenja oštećenja DNK kod grupe koja je konzumirala kafu. Ovi očigledni zaštitni efekti, kažu istraživači, mogu se smatrati korisnim za ljudsko zdravlje. To, naravno, ne znači da će vas samo pijenje kafe održavati zdravim, ali čini da to povećava broj dokaza da kafa može odložiti određene bolesti povezane sa ovom vrstom oštećenja.
Iako je studija bila mala i uključivala samo muškarce, njihovi nalazi potkrepljuju prethodna istraživanja koja su otkrila da je konzumiranje kafe povezano sa smanjenjem oštećenja u ćelijama, koje se naziva oksidativno oštećenje i koje može naštetiti DNK molekulu.
Glavni razlog zbog kojeg je kafa poslednjih godina privukla toliko pažnje je taj što se zna da je bogata bioaktivnim jedinjenjima, od kojih su mnoga prisutna u sirovom zrnu kafe, a neka se takođe stvaraju preradom kafe, kao što je prženje. Poznato je da ove hemikalije, naročito hlorogene kiseline, imaju razne karakteristike za unapređenje zdravlja, kao što su snažna antioksidativna i protivupalna svojstva. Na primer, kofeoilkvininska kiselina (caffeoylquinic acid – CKA) povećava nivo antioksidantnih enzima koji su prisutni u ćeliji i takođe otklanja štetne molekule zvane reaktivne vrste kiseonika (ROS).
Iako se ROS – visoko reaktivni molekuli koji sadrže kiseonik – stvaraju tokom normalnog razvoja metabolizma i imaju različitu ulogu, previše toga može oštetiti proteine u ćeliji i izazvati pucanje našeg DNK molekula, što se može dogoditi kada naši ugrađeni antioksidativni sistemi ne funkcionišu pravilno. Ovi prekidi se često mogu popraviti ćelijskim mehanizmima, ali ako su oštećenja velika, mogu dovesti do mutacija, pa čak i do raka.
Prethodno istraživanje je otkrilo da redovno konzumiranje kafe čini da se smanjuju oksidativna oštećenja u belim krvnim ćelijama, članovima imunog sistema koji pomažu u zaštiti od bolesti i infekcija. Međutim, studije još uvek nisu mogle pokazati da li konzumiranje kafe može smanjiti spontani prekid lanca DNK kod ljudi. Istraživanje se može naći u Evropskom časopisu za ishranu.