depression440Studija objavljena u najnovijem broju časopisa “Psihoterapija i psihosomatika“ pokazuje da je aleksitimija (nemogućnost da se izrazi emocija ) snažan faktor koji doprinosi smrtnosti kod pacijenata koji su na hemodijalizi.

depression440

Studija objavljena u najnovijem broju časopisa “Psihoterapija i psihosomatika“ pokazuje da je aleksitimija (nemogućnost da se izrazi emocija ) snažan faktor koji doprinosi smrtnosti kod pacijenata koji su na hemodijalizi.

Depresija povećava mogućnost smrtnosti kod bolesnika na hemodijalizi. Osim depresije tu se može svrstati i aleksitimija.

Grupa istražitelja sprovela je studiju za procenu nezavisnog uticaja depresije i aleksitimije na smrtnost. U studiji je učestvovalo 230 pacijenata na hemodijalizi , prosečne starosti oko 50 godina.

Tokom perioda praćenja ove studije potvrđeno je 27 smrtnih slučajeva. Depresija i aleksitimija su povezane sa povećanim rizikom smrtnosti, kao i starenja i zaključeno je da depresija deleko prednjači u odnosu na aleksitimiju, ali da ni ona nije beznačajna i da se takođe može svrstati u uzročnike koji ubrzavaju smrt, naročito kod pacijenata na hemodijalizi.

Šta je aleksitimija?

U osnovnom smislu znači nedostatak razumevanja,procesuiranja i opisivanja emocija. Ona nije klasifikovana kao duševni poremećaj, već kao dimenzionalna osobina ličnosti koja u stepenu ozbiljnosti varira od osobe do osobe. Merenje tog stepena može se izmeriti različitim upitnicima.

Aleksitimiju definišu:

  1. Teškoće u identifikovanju osećanja i prevljenju razlike između osečanja i telesnih odraza emotivnog uzbuđenja
  2. Teškoće u opisivanju osećanja drugim ljudima
  3. Sužen imaginativni proces, što dokazuje nizak nivo fantaziranja

U istraživanjima je zaključeno da na aleksitimiju utiče starosno doba, ali ne i pol (iako muškarci teže izražavaju osećanja,što ne znači da ih teže i identifikuju ). Utvrđeno je i da je stopa učestalosti oko 10%.

Smatra se da postoje dve vrste aleksitimije:

  • “primarna aleksitimija“ – koja je trajna psihološka osobina i ne menja se tokom vremena (ALEKSITIMIJA “OSOBINE“)
  • “sekundarna aleksitimija“- koja zavisi od trenutnog stanja i nestaje nakon prestanka stresne situacije koja ju je izazvala (ALEKSITIMIJA “STANJA“)

Nejasno je šta uzrokuje aleksitimiju, ali postoji nekoliko teorija:

  • Genetska osnova
  • Kod pacijenata koji su zlostavljani u detinjstvu dolazi do sprečavanja prenosa informacija iz desne u levu hemisveru, zbog smanjenja žuljevitog tela, uzrokovanog stresom u ranim godinama
  • Povreda desne hemisfere (jak udar,pad)

Sve ove studije ipak imaju nedostatke i pravi uzrok aleksitimije još nije otkriven.

IZVOR: Journal of Psychotherapy and Psyhosomatics

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO