Kako se dijagnostikuje rak dojke?
Rak dojke dijagnostikovanje počinje pronalaskom čvorića u dojci ili ukoliko preventivni mamografski (rendgenski snimak dojke) snimak sugeriše neki problem sa dojkama. Vaš lekar će uraditi fizički pregled dojki i pitaće vas za simptome koje ste imali.
Na osnovu ovih informacija, lekar može da vas uputi specijalisti ili može samostalno da psrovede testove kako bi proverio postoji li zaista rak dojke ili neki drugi zdravstveni problem.Proces dijagnoze može delovati vrlo dugo i stoga frustrirajuće. Normalno je da se brinete, ali imajte u vidu da i druga zdravstvena stanja mogu izazvati slične simptome kao karcinom dojke. Važno je da zdravstveni tim isključi druge razloge zdravstvenog problema pre nego što postavi dijagnozu karcinoma dojke.
Mnogi od istih testova koji se koriste za dijagnostikovanje raka koriste se za otkrivanje stadijuma (koliko je rak napredovao). Lekar može takođe zatražiti druge testove kako bi proverio vaše opšte zdravstveno stanje i bolje isplanirao lečenje. Sledeći testovi i procedure koriste se u postavljanju dijagnoze karcinoma dojke: Samopregled dojke Odrasle žene svih uzrasta ohrabruju se da urade samopregled dojke najmanje jednom mesečno. Oko četrdeset procenata dijagnostikovanog karcinoma dojke otkriju žene koje samostalno napipaju čvorić u dojci.
Redovan samopregled pomaže upoznavanju strukture dojke pod rukom i bolje prepoznavanje eventualnih promena. Kako izvršiti samopregled dojki? Koristeći jastučiće prstiju, pomerajte celu dojku u kružnim pokretima, krećući se od spolja prema sredini, proveravajući celo područje dojke i pazuha. Jednom mesečno proverite obe dojke da li imaju kvržice, zadebljanja ili čvorove. Ukoliko primetite bilo kakve promene, posetite svog lekara.Pred ogledalom pogledajte svoje grudi sa rukama uz telo. Zatim, visoko podignite ruke.
Potražite bilo kakve promene konture, oteklina ili potamnjivanje kože ili promene na bradavicama. Zatim naslonite dlanove na bokove i snažno pritisnite da savijate grudne mišiće. Leva i desna dojka neće se tačno podudarati – mali broj ženskih grudi je identičan, pa potražite bilo kakve sitnice, pucketanja ili promene, posebno na jednoj strani.Kada ležite, tkivo dojke se ravnomerno širi duž zida grudi.
Postavite jastuk ispod desnog ramena, a desnu ruku iza glave. Levom rukom lagano pomerajte jastučiće prstiju oko desne dojke malim kružnim pokretima koji pokrivaju celo područje dojke i pazuh.Koristite lagani, srednji i čvrst pritisak. Stisnite bradavicu; provjeriti pražnjenje i grudice. Ponovite ove korake za levu dojku.Olgica Grozdanovic, 1948 (71 godina, dijagnostikovan rak dojke 1996, operisana 1996).
Promena na dojci mi je otkrivena na mamografiji.Istorija bolesti i fizički pregled Vaš zdravstveni karton beleži vaše simptome, faktore rizika i sve medicinske događaje i probleme koje ste imali u prošlosti. Vaš lekar će vam postaviti pitanja o vašoj istoriji: – simptomi koji ukazuju na karcinom dojke – bolest dojke ili karcinom dojke – uzimanje hormonske terapije (HRT) – rendgensko snimanje gundog koša – drugi karcinomi koji povećavaju rizik za rak dojke, uključujući rak jajnika ili kolorektalnu bolest Vaš lekar vas takođe može pitati o porodičnoj istoriji bolesti: – karcinom dojke – faktori rizika za rak dojke – drugi karcinomi koji povećavaju rizik za rak dojke, uključujući rak jajnika ili kolorektalnu bolest.
Fizički pregled omogućava lekaru da traži bilo kakve znakove raka dojke. Tokom fizičkog pregleda vaš lekar može: – uradite klinički pregled dojke da bi vam proverio grudi i pazuhe, da li ima kvržice, debela ili tvrda područja i promene na koži ili bradavicama – uraditi pregled trbuha da bi utvrdio da li je jetra veća od normalne ili povećana – poslušati plućaUkoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja, naši lekari će Vam dati odgovore – besplatno. Pitajte lekara
Dijagnostička mamografija
Dijagnostička mamografija je rendgenski snimak koji koristi male doze zračenja za pravljenje slike dojke. Koristi se za praćenje rezultata skrining mamografije ili za klinički pregleda dojke. Mamografija se takođe može koristiti za pronalaženje abnormalnog područja tokom biopsije.Ultrazvuk Ultrazvuk koristi visokofrekventne zvučne talase za pravljenje snimaka delova tela. Koristi se za otkrivanje da li je kvržica dojke čvrst tumor ili cista. Lekari takođe mogu da koriste ultrazvuk da bi pronašli mesto za biopsiju dojke.
Biopsija
Biopsija je jedini definitivni način dijagnostikovanja raka dojke. Tokom biopsije lekar uzima deo tkiva ili ćelije iz tela kako bi ih testirao u laboratoriji. Izveštaj patologa će potvrditi da li se u uzorku nalaze ćelije raka. Tip biopsije zavisi od toga da li je kvržica opipljiva, što znači da možete da je osetite pod prstima. Lekar može da koristi mamografiju ili ultrazvuk koji će mu pomoći da pronađe oblast koja će se testirati. Većina biopsija se obavlja u bolnici, a po završetku procedure možete ići kući.
Aspiracija tankom iglom koristi veoma tanku iglu i špric za uklanjanje male količine tkiva sa kvržice. Lekari ga koriste kako bi otkrili da li je kvržica cista ili solidan tumor. Aspiracija tankom iglom ne daje podatak da li je rak neinvazivan ili invazivan. CORE biopsija koristi posebnu šuplju iglu za uzimanje uzorka tkiva. Lekari ga koriste da bi uzeli uzorak sa sumnjivog dela dojke. Tokom postupka mogu uzeti nekoliko uzoraka s tog područja. Ponekad lekari koriste poseban vakum da bi uklonili više tkiva kroz šuplju iglu.
Ova tehnika se naziva vakumski potpomognuta biopsija. Stereotaktična CORE biopsija koristi 3-D ili stereotaktičke slike da bi pronašla tačnu lokaciju tumora ili sumnjivog područja u dojci. Stereotaktična CORE biopsija koristi se za uzimanje uzoraka iz kvržica koji se mogu videti na testu snimanja, ali koji se ne mogu osetiti u dojci. Hirurškom ili otvorenom biopsijom uklanja se cela ili deo kvržice ili sumnjivog područja. Ekscizijskom biopsijom uklanja se celo područje sa granicom zdravog tkiva oko njega. Incizijska biopsija uklanja samo deo područja na koji se sumnja.Nevenka Jablanović, 1951 (68 godina, dijagnostikovan rak dojke 2006, operisana 2006).
Kako se leči rak dojke? (članak)
Promena na dojci mi je otkrivena na ultrazvuku dojke.Biopsija limfnih čvorova Ćelije raka dojke mogu se odvojiti od tumora i putovati kroz limfni sistem. Prvo mesto na koje mogu da šire su limfni čvorovi pazuha (aksilarni limfni čvorovi). Broj limfnih čvorova zahvaćenih ćelijama raka koristi se za određivanje stadijuma raka dojke. Biopsija limfnih čvorova je hirurški postupak kojim se uzima tkivo limfnih čvorova, kako bi se pod mikroskopom da bi se utvrdilo da li sadrže ćelije raka. Sa druge strane, disekcijom aksilarnih limfnih čvorova (ALND) uklanjaju se čitavi limfni čvorovi pazuha koji se naknadno mikroskopski ispituju. Ispitivanje statusa hormonskih receptora Ženski polni hormoni, estrogen i progesteron, su hormoni koji mogu da stimulišu rast ćelija raka dojke. Testiranje statusa hormonskih receptora utvrđuje postojanje receptora za estrogen (ER) i progesteronske (PR) na ćelijama raka dojke.
Status hormonskih receptora pomaže u utvrđivanju najadekvatnije terapije. HER2 testiranje statusa HER2 skraćenica je od receptor ljudskog epidermalnog faktora rasta 2, gena koji kada je mutiran pomaže rastu tumora. Takvi geni nazivaju se onkogenima. Testiranje statusa HER2 vrši se kako bi se otkrilo da li karcinom dojke može biti tretiran lekovima koji se vezuju za ove receptore. Scintimamografija Scintimamografija koristi radioaktivni materijal (zvan radioaktivni izotop) i posebnu kameru za slikanje dojke.
Može se koristiti za pregled nepravilnosti dojke nakon mamografije, posebno ako postoje prethodni ožiljci u dojci ili ukoliko je tkivo dojke gusto što otežava mamografski pregledi. Duktografija Duktografija je posebna vrsta rendgenskih zraka koja vrše pregled duktusa (kanala) dojke. Koristi se najčešće za dijagnostikovanje benignih tumora koji rastu unutar kanala (intraduktalni papilom) i koji može da izazove pojavu iscetka u bradavicama.
Za vas smo kreirali online test za rano otkrivanje karcinoma dojke – procenite svoj rizik.