Karcinom dojke – simptomi skrining testovi faze dijagnostika i lecenje

Šta je rak dojke?

Karcinom dojke su maligni tumori koji nastaju usled nekontrolisanog rasta ćelija u dojci. Javljaju se prvenstveno u kanalima koji prevoze mleko do bradavica tokom dojenja (dojenje) i drugo u lobulama, žlezdama koje proizvode mleko.
Svaki karcinom dojke imaće svoje karakteristike. Neke su sporo rastuće; drugi mogu biti agresivni. Neki su osetljivi na hormone estrogen i progesteron, dok drugi proizvode veoma visoke nivoe određenih proteina zbog kojih oni rastu. Karakteristike karcinoma mogu uticati na izbor lečenja i na potencijal za pojavu raka.
Svake godine, više žena u Sjedinjenim Državama dijagnostikuje karcinom dojke nego bilo koji drugi rak, osim raka kože. Otprilike jedna od 8 Amerikanaca će tokom života razviti invazivni karcinom dojke. Američko udruženje za rak (ACS) procenjuje da će se godišnje u Sjedinjenim Državama u SAD dijagnostifikovati oko 270.000 novih slučajeva invazivnog raka dojke i da od ove bolesti umre oko 42.000 žena. Muškarci takođe mogu razviti bolest. ACS procenjuje da svake godine dijagnosticira rak dojke oko 2700 muškaraca, a oko 500 muškaraca umre od te bolesti.
Ostatak ovog članka fokusirat će se na karcinom dojke kod žena. Preporučuje se da muškarci kojima je dijagnosticiran karcinom dojke razgovaraju sa svojim zdravstvenim radnikom radi informacija koje su specifične za njih i pogledaju veb stranicu ACS-a o karcinomu dojke kod muškaraca.

Faktori rizika

Karcinom dojke može se razviti u bilo kojem dobu, ali rizik od njegovog razvoja povećava se kako žene ostare. Većina slučajeva razvija se iz razloga koje još uvek ne razumemo.
Primeri nekih faktora koji mogu povećati rizik od nastanka raka dojke uključuju:
Porodična istorija – bliske rodbine (majka, sestra, tetka) koje su imale bolest
Biti gojazan
Ne dobijate dovoljno vežbe
Konzumiranje alkohola (rizik se povećava kod veće količine konzumiranog alkohola)
Rak na drugoj dojci
Nema dece, ima prvo dete posle 30. godine i / ili ne doji
Lečenje estrogenom (npr. Neke vrste kontrole rađanja, hormonska supstituciona terapija posle menopauze )
Mutacija BRCA1 ili BRCA2
Nasleđena mutacija u genima raka dojke , obično ili BRCA1 ili BRCA2 . Oko 5% do 10% karcinoma dojke je nasledno, a najčešći uzrok naslednog karcinoma dojke je mutacija BRCA1 / BRCA2 . BRCA1 i BRCA2 su dva gena za supresiju tumora koji pomažu u sprečavanju raka stvaranjem proteina koji suzbijaju nenormalan rast ćelija. Mutacije u tim genima mogu uticati na njihovu normalnu funkciju, omogućavajući nekontrolisan rast ćelija i povećavajući rizik od raka. Žene sa nasleđenim mutacijama BRCA1 ili BRCA2 imaju oko 72% ili 69% tokom života rizik od razvoja karcinoma dojke.
Za one žene koje imaju mutaciju gena BRCA1 ili BRCA2 (koja se ponekad naziva i patogena varijanta) koja povećava rizik od raka dojke, profilaktička mastektomija je opcija. Žene koje se odluče za ovu opciju odluče da im se uklone obe dojke pre nego što se razviju rak, a ne da se rizikuje od razvoja bolesti kasnije tokom života. Studije su pokazale da takva operacija može smanjiti rizik od razvoja karcinoma dojke i do 95%. Ostale žene se odluče za profilaktičku mastektomiju na dojkama bez raka, nakon što su razvile rak na drugoj dojci. Zdravstveni radnik može da pomogne da savetuje i radi sa ženom koja razmišlja o profilaktičkoj mastektomiji.
Zdrav način života koji uključuje redovno vežbanje, održavanje zdrave telesne težine i izbegavanje alkohola može pomoći da se minimizira rizik od nastanka raka dojke. Istraživačke studije nastavljaju da identifikuju faktore koji su povezani sa povećanim ili smanjenim rizikom od razvoja bolesti, ali ne postoji jedinstveni skup akcija koje bi izazvale ili sprečile karcinom dojke. Žene bi trebale sarađivati sa svojim pružateljem zdravstvenih usluga kako bi utvrdile svoje lične faktore rizika i kako ih najbolje riješiti. Na primer, žena može da izbegne dugotrajno korišćenje hormonske nadomjesne terapije (HRT).
Žene koje su izložene visokom riziku za razvoj karcinoma dojke možda će moći da uzimaju lekove da smanje rizik. Međutim, ovi lekovi imaju značajne neželjene efekte, poput povećanog rizika od nastanka krvnih ugrušaka, raka endometrija (materice) i eventualno kardiovaskularnih bolesti . Odluku o uzimanju lekova potrebno je pažljivo odmeriti. Medicinski radnik može pomoći u proceni rizika i koristi takvog lečenja.

Znaci i simptomi

Važno je zapamtiti da većina kvržica koje se nalaze u dojkama nije kancer, ali je benigna i da simptomi i znakovi povezani sa karcinomom dojke mogu biti posledica drugih uzroka. Primeri nekih znakova i simptoma uključuju:
Masa ili kvržica u dojci
Smanjenje, crvenilo ili zadebljanje kože dojke
Uvlačenje bradavica
Oticanje ili bol u dojkama
Bol u bradavicama i / ili pražnjenje
Oticanje ili kvržice u susednim limfnim čvorovima
Pigmentirana, ljuštena, ljuska ili ljuskava koža u predelu oko bradavice
Promene u veličini, obliku ili izgledu dojke
Retki oblik raka dojke, inflamatorni karcinom dojke (IBC), ne može da formira kvržicu. Neki od simptoma ovog stanja mogu biti slični simptomima infekcije dojke, sa toplinom, nežnošću, oticanjem dojke, svrabom i ispupčenom zadebljanom kožom.

Karcinom dojke Rano otkrivanje i skrining

Rano otkrivanje raka dojke ima snažan uticaj na preživljavanje karcinoma dojke. Na primer, kada se rak dojke nađe u ranoj, lokalizovanoj fazi, 99% tih osoba preživi najmanje pet godina nakon dijagnoze.
Klinički pregled dojke i samosvesti o dojkama
Američki koledž opstetričara i ginekologa (ACOG) i Nacionalna sveobuhvatna mreža raka (NCCN) kažu da ženama može biti ponuđen klinički pregled dojke od strane zdravstvenog radnika svake 1 do 3 godine za žene u uzrastu od 25 do 39 godina u okviru redovnog zdravstvenog pregleda i godišnje za žene starosti 40 i više godina.
ACOG i NCCN su važne samosvesti za grudi. Žene svih dobnih grupa trebale bi razgovarati o samosvesti dojke sa svojim lekarom i odmah prijaviti sve promene u normalnom izgledu i osećaju grudi. Ove promene mogu da uključuju bol, masu, iscjedak iz bradavica koji nije majčino mlijeko ili crvenilo.
Mamografija
Pored kliničkih pregleda dojke, osnovno sredstvo za rano otkrivanje je mamograf . Medicinska zajednica prepoznaje vrednost skrininga i mamografije karcinoma dojke, ali postoje neke razlike u savetima koliko često treba raditi ili kada treba započeti. Većina zdravstvenih organizacija slaže se da bi žene trebale sarađivati sa svojim zdravstvenim radnicima kako bi procijenile svoj lični rizik od nastanka raka dojke i utvrdile šta je najbolje za njih. Treba razmotriti prednosti skrininga i štete. Premda skriningom može rano otkriti rak kad je najlečiji, on takođe može dovesti do lažno pozitivnih rezultata i nepotrebne anksioznosti i praćenja, kao što su biopsije .
Rezime preporuka za žene sa prosečnim rizikom:
Žene sa prosečnim rizikom nemaju ličnu ili porodičnu istoriju raka dojke i nemaju druge faktore rizika za karcinom dojke.
Mammogrami se uglavnom ne preporučuju ženama mlađim od 40 godina bez poznatih faktora rizika.
Sledeća tabela sažima preporuke nekoliko zdravstvenih organizacija. Možda biste želeli da razgovarate o mogućnostima sa svojim lekarom kako biste odlučili šta je najbolje za vas.
TEST OPIS TEST UZORAK
mamografiju Visoko osjetljiva digitalna rendgenska tehnologija koja može otkriti male kvržice koje se inače ne bi otkrile kliničkim pregledom dojke N / A
BRCA1 / BRCA2 Genetske mutacije , ako ih ima, sugeriraju da životni rizik iznosi oko 70%. Krv
HER2 Test za prekomjernu ekspresiju HER2 proteina ili pojačanje od gena koja kodira protein; pozitivni tumori mogu dobro reagirati na lijek koji cilja HER2, kao što je Herceptin ® . Tkivo
Receptor za estrogen /
Progesteron
Povećana razina sugerira dobar odgovor na hormonsku terapiju. Tkivo
CA 15-3 / CA 27.29 Ovi testovi mjere specifični antigen raka. Povišena razina krvi može ukazivati ​​na recidiv raka nakon početnog liječenja. Krv
Testovi za ekspresiju gena karcinoma dojke Genetski testovi koji se koriste za predviđanje prognoze procjenom rizika od recidiva i širenja ( metastaza ) karcinoma, kao i za usmjeravanje liječenja Tkivo
Laboratorijski testovi
Laboratorijski testovi za rak dojke mogu se podeliti u grupe na osnovu svrhe ispitivanja.
Genetski rizik:
BRCA1 ili BRCA2 genske mutacije – Žene koje su pod visokim rizikom zbog ličnog ili porodične istorije ranog raka dojke početak ili raka jajnika mogu da saznaju da li imaju BRCA mutacije gena. Mutacija oba gena ukazuje da je osoba izložena značajno većem riziku tokom života (između 69-72%) zbog razvoja bolesti. Važno je, međutim, zapamtiti da je samo oko 5% do 10% slučajeva raka dojke se javljaju kod žena sa BRCA mutacijom gena. Prije genetičkog testiranja i nakon primanja pozitivnih rezultata ispitivanja treba uzeti u obzir genetsko savjetovanje .
Mutacije u drugim genima takođe mogu povećati rizik od nasleđenog karcinoma dojke, ali su ređe nego mutacije BRCA i povećavaju rizik mnogo manje od mutacija BRCA . Primeri uključuju mutacije gena ATM , CHEK2 , PTEN , STK11 i PALB2 . Neki laboratoriji nude panele testova koji mogu otkriti mutacije u jednom ili više ovih gena.
Dijagnoza: citologija i hirurška patologija
Kada radiolog otkrije sumnjivo područje, kao što je otvrdnuto tkivo ( kalcifikacija ) ili nepapabilna masa na mamografu, ili ako je nađen kvržica tokom kliničkog pregleda dojke (pogledajte dolje ne-laboratorijski testovi), lekar će često naručite jedno od sledećeg:
Fina aspiracija igle (tanka igla) – tanka igla i špric se koriste za uklanjanje uzorka ćelija sa sumnjivog područja dojke
Biopsija jezgrene igle – koristi se veća igla za uklanjanje čvrstog „jezgra“ tkiva dojke; jedan ili više osnovnih uzoraka mogu biti uklonjeni.
Hirurška biopsija – lekar iseče ceo ili deo grudi dojke
U svakom slučaju patolog mikroskopski pregleda ćelije dojke da li ima znakove raka. Ovim patološkim pregledom se radi da bi se utvrdilo da li je lezija benigna ili maligna .
Maligne ćelije pokazuju promene ili odstupanja od normalnih ćelija. Znakovi uključuju promene u veličini, obliku i izgledu ćelijskih jezgara i dokaz povećane deobe ćelija. Maligne ćelije takođe mogu narušiti normalan raspored ćelija unutar tkiva dojke. Patolozi mogu dijagnosticirati rak na osnovu uočenih promena, utvrditi koliko se nenormalne ćelije pojavljuju i videti da li postoji jedna vrsta promena ili mešavina promena. Ovi rezultati pomažu u vođenju lečenja raka dojke.
Aspiracija igala i procena biopsije srčane igle su ograničene zbog veličine uzorka. Biopsija tkiva je često potrebna da bi se utvrdilo da li je rak u ranoj fazi ili invazivan. Kada se karcinom dojke hirurški ukloni (vidi Lečenje), patolog pregledava ćelije iz tumora, a ponekad i iz susednog tkiva i limfnih čvorova kako bi se utvrdilo koliko se rak proširio.
Više o tome pogledajte članak o anatomskoj patologiji .
Odredite mogućnosti lečenja:
Ako je patolog dijagnoza karcinoma dojke, postoji nekoliko testova koji se mogu izvršiti na ćelijama raka tkiva. Rezultati ovih testova pružaju prognozu i pomažu onkologu (specijalistu za rak) da vodi žensko lečenje. Najkorisniji od njih su HER2 i estrogeni i progesteronski receptori.
HER2  je onkogen povezan sa rastom ćelija. Normalne ćelije epitela sadrže dve kopije gena HER2 i stvaraju nizak nivo proteina HER2 na površini ćelija. U oko 20-30% invazivnih karcinoma dojke,gen HER2  se amplikuje i njegov protein je ekspresno ekspresioniran . Ovi tumori su podložni tretmanu koji se specifično vezuje za ovaj prekomerno izraženi protein (ciljana terapija). Žene sa pojačanim HER2  genima dobro reaguju na ove lekove i imaju dobru prognozu.
Status receptora za estrogen i progesteron (ER i PR) važan je za predviđanje toka bolesti i pomoć u usmeravanju lečenja. Ćelije raka dojke koje imaju estrogene i / ili receptore za progesteron mogu da vezuju estrogen i progesteron. Ovi ženski hormoni podstiču rast ćelija kod ER- i PR-pozitivnih karcinoma. Što je veći procenat pozitivnih ćelija raka, a što je veći intenzitet (broj receptora po ćeliji), to je bolja prognoza. To je zato što karcinom koji zavisi od hormona često dobro reaguje na hormonsku terapiju koja blokira estrogen ili snižava nivo estrogena.
Ćelije raka dojke koje su negativne na  pojačavanje HER2 i negativne na estrogene i progesteronske receptore nazivaju se „trostruko negativne“. Ova vrsta raka dojke se češće javlja kod mlađih žena i kod žena afričkog ili latinoameričkog porekla. Žene sa mutacijama BRCA mogu biti predisponirane za trostruko negativni karcinom dojke.
Trostruko negativni karcinom dojke ima tendenciju rasta i širenja brže od ostalih vrsta i ima lošiju prognozu. Pošto ćelije nemaju pojačan HER2, neće odgovarati na ciljano lečenje. Isto tako, oni nemaju receptore za estrogen i progesteron i ne mogu se lečiti terapijom koja blokira hormone. Međutim, oni se mogu lečiti drugim vrstama hemoterapije . Trenutno su u toku nove studije za procenu novih lekova i utvrđivanje da li lečenje ovim lekovima samostalno ili u kombinaciji sa hemoterapijom može lečiti trostruko negativni karcinom dojke.
Lečenje monitorom:
Antigen protiv raka 15-3 (CA 15-3) – ovo je protein koji proizvode normalne ćelije dojke. Pojačana je produkcija CA 15-3 i srodnog antigena raka 27,29 kod mnogih žena sa karcinomom dojke. CA 15-3 ne izaziva rak. Umesto toga, protein se izbacuje iz ćelija tumora i ulazi u krv, što ga čini korisnim kao marker tumora da prati tok raka. CA 15-3 povišen je kod samo oko 10% žena sa ranim lokalizovanim karcinomom dojke, ali je povišen u oko 80% obolelih od metastatskog karcinoma dojke. Krvni testovi za CA 15-3 (ili CA 27.29) mogu se naručiti u intervalima nakon lečenja kako bi se pratilo žene kod recidiva raka dojke. Ne koriste se kao ekrani za rak dojke, ali se mogu koristiti za neke žene nakon što mu je dijagnostikovana.
Ostali testovi:
Na raspolaganju je nekoliko testova i mnogi drugi koji istražuju veliki broj genetskih obrazaca u tkivu tumora karcinoma dojke. Ovi testovi gena za ekspresiju raka dojke su relativno novi, iako se njihova upotreba povećava. Oni se mogu koristiti kao prediktivni testovi za ponavljanje raka dojke i ishod terapije. Američko društvo za kliničku onkologiju (ASCO) pominje ih nekoliko u svojoj 2017. godini „Upotreba biomarkera za usmeravanje odluka o adjuvantnoj sistemskoj terapiji za žene s ranim stadijumom invazivnim karcinomom dojke“ i njenom upotrebom biomarkera u 2015. za usvajanje odluka o sistemskoj terapiji za žene sa metastatskim karcinomom dojke “. Dva najčešće naručena su MammaPrint i Oncotipe DKS Breast. Za detalje pogledajte članak o testovima ekspresije gena karcinoma dojke .
Postoje dodatni testovi koji se mogu koristiti u nekim slučajevima raka dojke, kao što su DNK ploidi, Ki-67 ili drugi markeri. (Za više detalja pročitajte članak Američkog udruženja za rak o raku dojke: Ploidija i proliferacija ćelija .) Neki medicinski centri koriste ove testove za dodatne informacije u proceni žena sa karcinomom dojke. Međutim, većina autoriteta veruje da su prvobitni proceni HER2, estrogena i receptora za progesteron.
Nelaboratorijska ispitivanja
Pored laboratorijskih testova, postoje i ne-laboratorijski testovi koji su podjednako važni. Oni uključuju sledeće:
Mamografija se široko preporučuje kao skrining alat. Screening mamogram koristi rendgensku tehnologiju za pravljenje slike dojke i može otkriti karcinom dojke do dve godine pre nego što je kvržica dovoljno velika da se oseti tokom kliničkog ili samopregleda.
Ultrazvučno ili magnetnorezonantno snimanje (MRI) – žene čije je tkivo dojke previše gusto da bi se na rendgenskom filmu koji se koristi za standardni mamogram jasno vide tumori mogu imati koristi od ultrazvučnih pregleda ili MRI.
Novije tehnologije, poput digitalne mamografije i detektovanja računara, u nekim slučajevima mogu dati jasniju sliku od mamografa.

Faze

faza Veličina tumora Mjesto
Stupanj 0 Zatvoren u dojkama (duktalni karcinom in situ , DCIS), unutar lobula (lobularni karcinom in situ , LCIS) ili unutar bradavica (Pagetova bolest bradavice)
I faza
IA faza Manje od 2 cm (3/4 inča) preko Tumor se proširio izvan kanala, ali je još uvijek ograničen unutar tkiva dojke
Stadij IB Manje od 2 cm ili bez primarnog tumora Rak se proširio na limfne čvorove, ali je vrlo mali (0,2 do 2 milimetra)
II stadij
Faza IIA Manje od 2 cm preko ili bez tumora Proširi se na jedan do tri limfna čvora u pazuhu (axilla)
Između 2 i 5 cm (3/4 do 2 inča) Nema širenja na limfne čvorove
Faza IIB 2 do 5 cm širine Širite se na limfne čvorove
Preko 5 cm širine Nema širenja na limfne čvorove
III stadij
Faza IIIA Bilo koje veličine Širi se limfnim čvorovima u pazuhu koji su pričvršćeni jedno uz drugo ili na druge strukture i mogu se proširiti na limfne čvorove u blizini dojke
Faza IIIB Bilo koje veličine

Širi se na stijenku prsnog koša ili kožu dojke; možda se proširilo na manje od 10 limfnih čvorova u pazuhu i moglo se proširiti blizu kosti dojke

Upalni rak dojke, rijetka vrsta raka koja možda ne formira kvržicu, obično spada u ovu kategoriju jer je agresivna.

Stadij IIIC Bilo koje veličine Raširite se na 10 ili više limfnih čvorova u pazuhu i u limfne čvorove ili blizu kosti dojke ili iznad kosti ovratnika.
Stadij IV Bilo koje veličine Širi se na udaljene organe poput kosti ili jetre
povratan Bilo koje veličine Rak dojke koji je nakon tretmana otkriven, ali se sada otkrije na bilo kojem području tijela

Lečenje

Većina karcinoma dojke se leči hirurškim uklanjanjem raka ili što većim delom raka, a zatim se koriste jedna ili više drugih terapija za ubijanje ili kontrolu bilo kojih preostalih ćelija raka. Lumpektomija uklanja kancersko tkivo, a preostalo tkivo dojke ostavlja netaknuto. Mastektomija je opsežnija hirurška procedura, ali može varirati u količini uklonjenog tkiva dojke i okolnog tkiva. Iako je mastektomija nekada bila poželjno lečenje čak i u ranoj fazi raka dojke, postalo je više izbora.
Pokazalo se da je lumpektomija praćena zračenjem efikasna kao i mastektomija u lečenju mnogih karcinoma dojke u ranoj fazi. Obavljajući ili lumpektomiju ili mastektomiju, lekar može ukloniti neke ili sve limfne čvorove ispod ruke i poslati ih na patološko ispitivanje kako bi utvrdio da li se rak proširio.
Upotreba zračenja, hemoterapije i drugih lekova zavisi od žene, karakteristika raka i od toga koliko se rak proširio. Terapija lekovima može da uključuje tamoksifen, inhibitore aromataze i druge lekove protiv estrogena koji ciljaju hormonski osetljiv karcinom. Oni koji prekomerno izražavaju HER2  protein mogu imati koristi od terapije lekovima koji ciljaju HER2. Ovi lekovi mogu značajno da poboljšaju preživljavanje kod osoba koje imaju pozitivan HER2 invazivni karcinom dojke.
U oblasti lečenja raka dojke vrši se veliki broj novih istraživanja, a pružalac zdravstvene zaštite je najbolji izvor informacija o mogućnostima lečenja. Razvijaju se novi lekovi sa manje nuspojava od postojećih terapija. Postoje i obećavajući lekovi i vakcine za ciljanje gena , od kojih se neki već koriste na ograničenoj osnovi ili u pokusima. Pogledajte linkove u Srodnom sadržaju za više informacija o tretmanu.
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO