Brojni izveštaji iz Kine, kao i istraživanja Američke Nacionalne akademije nauka (National Academy of Sciences – NAS) gase nade da će se sa Corona virusom desiti isto što i sa prehladom i gripom – da će ga toplo vreme oslabiti.
Brojni izveštaji iz Kine, kao i istraživanja Američke Nacionalne akademije nauka (National Academy of Sciences – NAS) gase nade da će se sa Corona virusom desiti isto što i sa prehladom i gripom – da će ga toplo vreme oslabiti.
„S obzirom na to da se u zemljama kod kojih je trenutno „letnja“ klima, poput Australije i Irana, virus i dalje brzo širi, ne treba se osloniti na smanjenje broja obolelih sa povećanjem temperature i vlage“, tvrde naučnici NAS-a. Studija koja je rađena u periodu od januara do marta, u 224 kineska grada, koji su bili žarišta epidemije, podržava tu činjenicu. Pokazano je da se širenje ovog virusa ne menja sa fluktuacijama dnevne temperature.
„Naša studija ne podržava hipotezu da visoke temperature i UV radijacija utiču na smanjenje širenja COVID19 „, izjavio je tim koji predvodi Ye Yao, sa Fudan Univerziteta u Šangaju. „Može biti nepromišljeno računati na toplo vreme za kontrolu ove pandemije“, rekao je on.
Doktor Robert Glatter, specijalista urgentne medicine koji se bori protiv ovog neprijatelja u New York-u, složio se sa tim. „Nova istraživanja idu suprotno tvrdnjama od početka februara, da će virus „čudesno“ nestati do aprila, kako temperature budu rasle“, rekao je. On se trenutno brine o pacijentima obolelim od Corona virusa u Lenox Hill bolnici, u New York-u.
Ipak, postoje razlozi za nadu. Kao što je potvrdio i kineski tim lekara i naučnika, odavno je poznato da infekcije gornjih respiratornih puteva češće izbijaju u hladnijim sezonama.
Sunčani dani, leto, visoke temperature… Sve to povećava prirodni nivo vitamina D kod ljudi, što bi moglo da doprinese jačanju imunskog sistema. Pokazano je da sunčevi, UV zraci, pomažu ubijanje virusa, kao što je virus gripa. Takođe, većina zemalja u letnjim mesecima ima raspuste, kada škole ne rade, što dosta utiče na snižavanje stope prenosa virusa.
Ali, šta je sa Corona virusom?
Kao što su iz NAS-a saopštili u medijima, eksperimentalna ispitivanja pokazuju odnos između viših temperatura i nivoa vlažnosti, i smanjenog preživljavanja virusa u loboratorijama. Međutim, oni takođe naglašavaju da i drugi faktori mogu uticati na širenje ovog novog virusa među ljudima.
Kopajući dublje, Yao-va grupa naučnika i lekara uradila je složenu analizu širenja ovog virusa po Kini, uključujući i provinciju Hubei, gde je i počela ova pandemija. Oni su uporedili svoje epidemiološke podatke sa promenama dnevnih temperatura, vlažnosti, i količine sunčevih zraka.
U evropskom časopisu za respiratorni sistem (European Respiratory Journal), 9.aprila, kineski tim istraživača objavio je, da se virus prilagođava vlažnosti vazduha, i UV zracima, i da se njegova virulencija ne smanjuje sa povećanjem temperature. Isto tako, rekli su, i da promene u količini i jačini sunčevih zraka ne utiču bitno na brzinu širenja virusa.
Naglasili su da su obrasci širenja COVID19, slični onima koji su viđeni tokom 2012. i 2013. godine, kada se pojavio Bliskoistočni respiratorni sindrom (Middle East Respiratory Syndrome), povezan sa Corona virusom. U tom periodu, virus se širio čak i kada su temperature na Arabijskom poluostrvu bile na 113 stepeni Farenhajta.
Različite zoonoze (infekcije, bolesti životinjskog porekla), kao što su bile ebola, ili drugi pandemijski sojevi gripa, takođe su se pojavile u nepredvidivim okolnosima, primećuju naučnici.
Yao-v tim lekara naglasio je da njihovi rezultati nisu konačni. „Treba uraditi druga istraživanja, sa dužim periodom praćenja, i širim temperaturnim opsegom“, rekli su.
Sa druge strane, tim Američke Nacionalne akademije nauka se složio. „Dodatne studije, vremenom, kako se pandemija bude razvijala, mogle bi se više fokusirati na efekte klime na prenos virusa“, rekli su za javnost. Ali, trenutno, njihovo stručno mišljenje je da nema dovoljno uverljivih dokaza o suprimiranju COVID19 kako se bliži leto, i toplo vreme.
„Postoje dokazi koji ukazuju na to da se COVID19 manje efikasno prenosi u okruženjima sa višom ambijentalnom temperaturom, i vlagom. Međutim, s obzirom na nedostatak imuniteta na virus globalno, ovo smanjenje efikasnosti širenja ne mora obavezno da dovede do značajnog smanjenja širenja bolesti, bez istovremenog primenjivanja velikih populacionih javnozdravstvenih intervencija“, kažu u NAS-u.
Dr Miriam Smith, načelnik odeljenja za infektivne bolesti (Long Island Jewish Forest Hills – New York), složila se da i drugi faktori, a ne samo visoke temperature, mogu konačno suzbiti ovu epidemiju. „Dok se ne uspostavi imunitet populacije, dok se ne definišu efikasni načini terapije, zasnovani na dokazima, i ne razvije odgovarajuća vakcina, socijalno distanciranje će nastaviti da igra ulogu kao najefikasniji vid smanjenja prenosa virusa, i suprimiranja ove pandemije“, rekla је Smith.
Izvor : WebMD News from HealthDay
dr Katarina Milisavljević