Proizvođači prehrambenih proizvoda su odavno obavezni da obeležavaju sastav i nutritivne vrednosti na anbalaži, kako bismo mogli da informisano jedemo, pridržavajući se preporučenih dnevnih unosa kao što su masti, šećeri i soli.
Proizvođači prehrambenih proizvoda su odavno obavezni da obeležavaju sastav i nutritivne vrednosti na anbalaži, kako bismo mogli da informisano jedemo, pridržavajući se preporučenih dnevnih unosa kao što su masti, šećeri i soli.
Danas je zato lakše nego ikada videti koja namirnica u prodavnici ima koliko čega, jer se u Evropi uvodi semafor sistem u kome je na prednjoj strani ambalaže jasno u bojama semafora obeležno kolika količina kojih sastojaka se nalazi u proizvodu.
Pored toga, i naučnici nutricionisti se trude da nam prenesu podatke koji će nam ukazati na to kako najlakše da prilagodimo svoju ishranu tako da ni sa čim ne preterujemo. Smernice američkog državnog Centra za prevenciju bolesti i promociju zdravlja koje važe do 2020. daju veoma jednostavne načine kojima možete da pripazite i umanjite unos masti, šećera i soli.
Masti: Lakše je preći na zdravije masnoće nego umanjiti količinu masnoće koje danas unosimo. Zato što češće koristite ulja umesto čvrstih masnoća. Umesto margarina, putera ili svinjske masti, koristite maslinovo ulje gde god je moguće, a suncokretovo kada kuvate na visokim temperaturama. Pored toga, više morskih i orašastih plodova u ishrani će povećati i unos nezasićenih masti i masnih kiselina, a najveći efekat ćete postići ako ih mestimično uvedete umesto crvenog mesa. Unos zasićenih kiselina iz mlečnih proizvoda i mesa bi u svakom slučaju trebalo smanjiti na maksimalno 10 posto od dnevnog unosa kalorija.
Šećer: Ideja je i da se unos ugljenih hidrata smanji na ispod 10 posto dnevnog unosa kalorija. Šećer je svuda, ne samo u slatkišima, tako da je svaka zamena dezerta varijantom bez dodatog šećera kao što je sveže ili konzervirano voće fin plus. Takođe, umesto sokova sa dodatim šećerom se preporučuju pića sa zaslađivačima ili obrano mleko, kao način da se značajno utiče na dnevni kalorijski bilans.
Soli: So se takođe nalazi u ogromnom procentu hrane koju jedemo, i to u iznenađujućim količinama. To, srećom, znači da možemo lako i da primetno smanjimo njen unos. Za ovo su odgovorni pre svega prehrambeni proizvodi koje kupujemo u radnjama, tako da je tu najbolja strategija – obratiti pažnju na ambalažu.