Nedavna studija pokazuje da „svesnost“ može biti obećavajuća alatka koja pomaže ženama u menopauzi da se bore sa razdražljivošću, anksioznošću i depresijom.
 
Nekoliko studija je otkrilo da svesnost može pomoći u dobrom psihološkom zdravlju.

Nedavna studija pokazuje da „svesnost“ može biti obećavajuća alatka koja pomaže ženama u menopauzi da se bore sa razdražljivošću, anksioznošću i depresijom.
 
Nekoliko studija je otkrilo da svesnost može pomoći u dobrom psihološkom zdravlju.
 

Reč „svesnost“ je u trendu poslednjih godina, ali šta je to tačno?
 
Jednostavno rečeno, sposobnost osobe da se fokusira na sadašnji trenutak.
 
Nažalost, naši umovi suviše često lutaju u prošlost ili budućnost – iz tog razloga veoma često možemo biti pod stresom.
 
Kada smo svesni, mi umesto toga posmatramo svoje misli bez osude; postajemo svesniji ko smo i učimo kako da cenimo sadašnjost.
 

Može li „svesnost“pomoći u menopauzi?

Menopauza je vreme u životu žene kada joj se zaustavlja menstruacija, označavajući kraj reproduktivnih godina. Većina žena ulazi u menopauzu između 45 i 55 godina.
 
Žene koje su u menopauzi mogu imati i osećaj vrućine, promene raspoloženja, anksioznost i depresiju .
 
Prema američkom Kongresu opstetričara i ginekologa, oko 6.000 žena svakodnevno dolazi u menopauzu u SAD i procjenjuju da će do 2020. godine broj žena koje će biti starije od 55 godina biti 46 miliona.
 
Kako se očekivani životni vek povećava, mnoge žene će potrošiti do pola života u postmenopauzi. Imajući u vidu ove brojeve, postaje sve važnije pronaći načine da se ženama u menopauzi pomogne da se nose sa ovom delikatnom fazom.
 
Studija koju je sprovela klinika Mayo koja se pojavljuje u Climacteric: The Journal of the Menopause Society , otkrila je da pažnja može dovesti do toga da žene imaju manje simptoma menopauze.
 
„U ovoj studiji, otkrili smo da su žene srednje životne dobi sa većim rezultatima svesnosti imale manje simptoma menopauze“, rekao je dr Richa Sood, generalni internista Maio klinike, stručnjak za žensko zdravlje i glavni autor studije.
 

 „Svesnost“kao tretman

 
U istraživanju je učestvovalo oko 1.700 žena između 40 i 65 godina; Ženska zdravstvena klinika klinike Mayo u Rochesteru brinula se o njima između 1. januara 2015. i 31. decembra 2016. godine.
 
Učesnici su popunili upitnike koji su ocjenjivali njihove simptome, nivo stresa koji su sami doživljavali i pažljivost.
 
Rezultati su pokazali da su žene sa većim rezultatima svesnosti imale manje simptoma – ali uticaj svesnosti nije bio isti na sve simptome. Na primer, istraživači nisu povezali pozitivan uticaj svesnosti sa rezultatima manjeg osećaja vrućine i znojenja.
 
Dr. Sood veruje da je razlog zbog kojeg pažnja nije imala utjecaja na ove specifične simptome to što imaju više veze s individualnom osobnošću. „Svesnost“je imala pozitivan efekat na rezultate simptoma za razdražljivost, depresiju i anksioznost kod žena u menopauzi srednjih godina.
 
„Cilj tokom pamćenja trenutaka nije da se isprazni um, već da se postane posmatrač aktivnosti uma dok je ljubazan prema sebi. Drugi korak je stvaranje pauze. Duboko udahnite i posmatrajte sopstveni prostor, misli i emocije Iz toga proizilazi smirenje pomaže u smanjenju stresa, objašnjava dr Sood.
 
U zaključku, istraživački tim kaže da njegovi nalazi sugerišu da bi „svesnost“ mogla postati korisno sredstvo za pomoć ženama koje doživljavaju menopauzu koje se bore sa anksioznošću i depresijom.
 
Dr. Sood smatra da treba više studija kako bi se potvrdila efikasnost ove metode. Međutim, budući da znamo da je pažljivost korisna za psihološko zdravlje, doktori bi mogli početi raspravljati o upotrebljivosti kao potencijalnoj opciji lečenja za žene u menopauzi.