Rak jajnika – faktori rizika simptomi testovi i lecenje

Šta je rak jajnika?

Rak jajnika je nekontrolisan rast ćelija unutar jajnika žene. Jajnici su reproduktivne žlezde koje se nalaze sa obe strane materice u donjem delu trbuha. Oni imaju dve glavne funkcije: da proizvode estrogen i progesteron , hormone koji su odgovorni za razvoj sekundarnih seksualnih karakteristika i regulaciju reproduktivnog ciklusa; i razviti i pustiti jaje u jajovod jednom mesečno tokom decenije.
Rak jajnika je peti najčešći uzrok smrti od raka kod žena. Prema Američkom udruženju za rak, životni rizik od nastanka raka jajnika iznosi oko 1/75. Procenjuju se da se u Sjedinjenim Državama svake godine dijagnostikuje oko 22.280 novih slučajeva, a od toga umre oko 14.240 žena. Invazivni karcinom jajnika je češći uzrok smrti u odnosu na prevladavajući i lako otkriveni karcinom materice i grlića materice . Trenutno se oko 20% karcinoma jajnika nalazi u ranim fazama pre nego što se raširilo izvan jajnika.
Tumori jajnika mogu biti benigni ili zloćudni . Obično nije moguće reći da li je tumor kancer dok se jajnik ne biopsira ili ukloni ili se rak ne proširi na druge delove tela. Primećuju se tri vrste tumora:
Epitelni tumori (većina tumora jajnika) – počinju u epitelnim ćelijama koje pokrivaju spoljašnju stranu jajnika
Tumori zarodnih ćelija (manje od 2% svih tumora jajnika) – javljaju se u ćelijama koje stvaraju jajašce i češće se vide kod mlađih žena
Stromalni tumori (oko 1% svih tumora jajnika) – potiču iz vezivnog tkiva jajnika koji stvaraju estrogen i progesteron
Dok se benigni tumori ne metastaziraju , kancerozni tumori jajnika će se proširiti ako se ne dijagnosticiraju i ne leče – prvo kroz jajnik, zatim na matericu, bešiku, rektum i sluznicu trbuha. Na kraju ćelije raka stići će do limfnih čvorova i proširiti se po telu.

Faktori rizika

Glavni faktor rizika za rak jajnika je pozitivna porodična anamneza. Istorija raka jajnika bilo na majčinoj ili na očevoj strani porodice može povećati rizik žene. Prema Američkom udruženju za rak, oko 5% do 10% karcinoma jajnika razvija se iz nasleđene tendencije.
Mutacije u genima BRCA1 i BRCA2 povezane su sa značajno povećanim životnim rizikom od razvoja karcinoma jajnika. Za one sa BRCA1 procenjuje se da je rizik od 35-70%, a za BRCA2 10-30%. Žene bez ovih mutacija životno rizikuju od oko 2%.
Prevalencija od raka jajnika je nizak kod mladih žena (mlađi od 40 godina), ali se povećava sa godinama, sa pola jajnika kod žena 63 godina starosti ili stariji. Većina karcinoma jajnika nastaje posle menopauze . Karcinom jajnika je češći kod kavkaskih žena nego kod žena Afroamerikanaca.
Rizik od nastanka raka jajnika povećava se kod žena sa ličnom istorijom raka dojke i donekle se povećava kod žena koje nisu imale decu, uzimaju lekove za plodnost, pretile su u ranoj odrasloj dobi, a možda i kod onih koji uzimaju hormonsku nadomjesnu terapiju ili su na lekovima za plodnost. Blago smanjeni rizici mogu biti povezani sa ženama koje imaju ligaciju tubusa (vezane epruvete), uzimaju oralne kontraceptive, imaju decu, doje i rade na dijeti sa malo masti.

Znaci i simptomi

Primarni razlozi raka jajnika ostaju neotkriveni to što ne postoji pouzdan skrining test i simptomi su suptilni i prilično nespecifični. Oni mogu da uključuju:
Nelagoda u trbuhu, pritisak, naduvenost ili oteklina
Urinarna urgencija i / ili promena navika creva
Karlični bol / nelagodnost
Gubitak apetita, probavne smetnje, plinovi ili mučnina

Testovi

Trenutno ne postoji određeni skrining test za rak jajnika. Tokom 2012. godine, američka Radna grupa za preventivne službe (USPSTF) potvrdila je preporuku iz 2008. protiv žena u skriningu na rak jajnika. Ova preporuka se odnosi na asimptomatske žene, ali ne i na žene sa visokim rizikom za razvoj raka jajnika, poput onih sa genetskom mutacijom (npr. Mutacija BRCA ).
Potreba za pouzdanom metodom za rano otkrivanje raka jajnika među asimptomatskim ženama i dalje pokreće istraživanja koja su u toku. Za poboljšanje ranog otkrivanja karcinoma jajnika istražuju se molekularni ( genski ) testovi i multimarkerski pristupi. Na primer, test krvi OVA-1, koji meri nivo od pet proteina, koristi se za kategorizaciju tumora kod obolelih od raka jajnika kao niskog ili visokog rizika. U međuvremenu su važni redovni fizičari, pregledi karlice i svest o porodičnoj istoriji i simptomima.
Laboratorijski testovi
CA-125 (rak antigen 125) – ovo je glavni laboratorijski test koji se koristi za otkrivanje i praćenje ovog stanja kod simptomatskih žena, iako se ovaj marker tumora ne preporučuje za skrining.
HE4 (Humani epididimis protein 4) – relativno novi marker tumora koji pokazuje obećanje; koristi se za praćenje epitelijskog karcinoma jajnika kod lečenih pacijenata.
BRCA-1 i BRCA-2 – genetski testovi koji mogu utvrditi da li je žena izložena velikom riziku od razvoja karcinoma jajnika, ali ovi testovi se ne koriste za dijagnozu ili praćenje.
Ostali testovi koji bi mogli biti naručeni za otkrivanje i nadgledanje različitih vrsta tumora jajnika uključuju:
Epitelni tumori
Karcinoembrionski antigen (CEA) – manje specifičan i osetljiv u odnosu na CA-125; ne preporučuje se za rutinsku upotrebu
Tumori zarodnih ćelija
Alfa-fetoprotein (AFP)
Humani horionski gonadotropin (hCG)
Laktat dehidrogenaza (LD)
Stromalni tumori
Inhibin
Nelaboratorijski testovi
Nelaboratorijski testovi koji se koriste za procenu abnormalnosti uključuju:
Ultrazvuk (karlični i / ili transvaginalni) – koristi zvučne talase za stvaranje slike materice i jajnika; može pomoći da se utvrdi da li će rast jajnika verovatno biti rak ili cista napunjena tečnošću .
CT skeniranje (kompjuterska tomografija)
Rentgen gastrointestinalnog trakta
MRI (snimanje magnetnom rezonancom)
Važno je imati redovne preglede i konsultovati se sa lekarom zdravstvene zaštite ako se pojave simptomi. Simptomi povezani sa karcinomom jajnika su suptilni i nespecifični, a postoje mnogi ne-kancerogeni oblici koji mogu izazvati slične simptome.

Lečenje

Kada se pronađu abnormalnosti i sumnja na karcinom jajnika, potrebna je hirurška biopsija za potvrdu dijagnoze. Ako se pronađe karcinom, izvodi se operacija za uklanjanje kanceroznog tkiva (oofrorektomija). Zavisno od stadijuma bolesti, možda će se morati ukloniti dodatna tkiva. Jedan od četiri stadija raka je identifikovan u zavisnosti od širenja tumora. Su:
Faza 1 – karcinom je ograničen na jedan ili oba jajnika (oko 20% karcinoma jajnika kojima je dijagnostikovan najbolji prognostički ishod)
2. faza – rak se proširio na matericu i / ili jajovode
Faza 3 – rak se proširio na trbušne sluznice ili okolne limfne čvorove (najčešća faza koja se vidi u vreme dijagnoze)
Stupanj 4 – rak se proširio i na druge organe izvan trbuha
Sledeće lečenje obično uključuje hemoterapiju, hormonsku terapiju, ciljanu terapiju, ponekad lečenje zračenjem i praćenje CA-125 , AFP ili hCG radi reakcije na lečenje i recidive.
Lečenje raka jajnika se neprestano razvija. Novi lekovi, imunoterapije, genske terapije i transplantacije koštane srži proučavaju se radi njihove efikasnosti. Ženski zdravstveni radnik i / ili tim za rak može vam pomoći da odredite način lečenja koji je za nju pravi.
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock