Rozeola infatum je akutna infektivna bolest male dece koja se manifestuje povišenom temperaturom i pojavom ospe nakon prestanka povišene temperature.
ETIOLOGIJA
Uzročnik rozeole je virus koji pripada DNK virusima, grupa Herpesviri- da, humani herpes virus-6. Detaljna klasifikacija još nije izvršena jer nisu dovoljno poznate sve biološke osobine virusa neophodne za klasifikaciju. Virusna čestica je osetljiva na lipidne rastvarače (etar, hloroform) a brzo se inakitiviše pri zamrzavanju i odmrzavanju.
EPIDEMIOLOGIJ A
Rezervoar infekcije je čovek, izvor infekcije pljuvačka ili krv inficirane osobe. Bolest se javlja u najmlađem životnom uzrastu od 6 meseci do 3 godine. Veliki broj obolelih nema kliničke manifestacije bolesti ali je infekcija prisutna u svim regionima gde su sprovedena seroepidemiološka ispitivanja. Visoka prevalancija (80-90%) antitela za HHV-6 nađena je u mnogim ispitivanjima već u dečijem uzrastu. Opisano je nekoliko slučajeva blagog mononukloznog sindroma kao i bolesti hroničng umora ali se o njegovom značaju u drugim bolestima čoveka malo zna.
PATOGENEZA
Humani heipes virus 6 (HHV-6) deluje kao i ostali virusi heipes grupe ispoljavajuči direktni citopatogeni efekt i stimulišuci organizam na stvaranje specifičnih antitela. Infekcija HHV-6 kao i infekcija ostalim heipes virusima može ostati latentna i reaktivirati se u posebnim stanjima organizma. Viremija je dokazana u prvih 7 dana a neutrališuća antitela pojavljuju se posle 7.dana.
Rozeola infatum KLINIČKA SLIKA
Rozeolu karakteriše nagli skok tempereture do 40°C koja posle 2-4 dana naglo pada a pojavljuje se kratkotrajna makulopapulozna ospa. Opšte stanje bo¬lesnika nije u skladu sa visokom telesnom temperaturom, dete je dobrog apetita, dobro raspoloženo, a klinički nalaz izuzev povišene T uredan. Ospa se prvo javlja na trupu, zatim se širi na ekstremitete, lice i vrat, pojedinačna je, vide se ne zahvaćeni delovi kože, nije praćena svrabom, povlači se istim redosledom kojim je izbila, a nakon povlačenja na koži nema promena.
Komplikacije su veoma retke, moguće su konvulzije, koje su posledica hiperpireksije.
DIJAGNOZA
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i toka bolesti. U krvnoj slici prisutna je leukopenija sa neutropenijom.
Serološka reakcija koja se koristi u dijagnozi HHV-6 je ELISA metoda kojom dokazujemo specifična antitela od 7. dana bolesti. Direktna detekcija virus moguća je samo pomoću PCR metode koja se uobičajeno ne koristi.
Rozeola infatum TERAPIJA
Lečenje i prevencija roseole nisu potrebni zbog blage kliničke slike. Koriste se samo antipiretici u sprečavanju febrilnih konvulzija. Nikada se ne koriste preparati sa acetilsalicilima zbog mogućnosti nastanka Rejevog sindroma.