Rozeola infatum je akutna infektivna bolest male dece koja se manifestuje povišenom temperaturom i pojavom ospe nakon prestanka povišene temperature.

ETIOLOGIJA

Uzročnik rozeole je virus koji pripada DNK virusima, grupa Herpesviri- da, humani herpes virus-6. Detaljna klasifikacija još nije izvršena jer nisu dovoljno poznate sve biološke osobine virusa neophodne za klasifikaciju. Virusna čestica je osetljiva na lipidne rastvarače (etar, hloroform) a brzo se inakitiviše pri zamrzavanju i odmrzavanju.

EPIDEMIOLOGIJ A

Rezervoar infekcije je čovek, izvor infekcije pljuvačka ili krv inficirane osobe. Bolest se javlja u najmlađem životnom uzrastu od 6 meseci do 3 godine. Veliki broj obolelih nema kliničke manifestacije bolesti ali je infekcija prisutna u svim regionima gde su sprovedena seroepidemiološka ispitivanja. Visoka prevalancija (80-90%) antitela za HHV-6 nađena je u mnogim ispitivanjima već u dečijem uzrastu. Opisano je nekoliko slučajeva blagog mononukloznog sindroma kao i bolesti hroničng umora ali se o njegovom značaju u drugim bolestima čoveka malo zna.

PATOGENEZA

Humani heipes virus 6 (HHV-6) deluje kao i ostali virusi heipes grupe ispoljavajuči direktni citopatogeni efekt i stimulišuci organizam na stvaranje specifičnih antitela. Infekcija HHV-6 kao i infekcija ostalim heipes virusima može ostati latentna i reaktivirati se u posebnim stanjima organizma. Viremija je dokazana u prvih 7 dana a neutrališuća antitela pojavljuju se posle 7.dana.

Rozeola infatum KLINIČKA SLIKA

Rozeolu karakteriše nagli skok tempereture do 40°C koja posle 2-4 dana naglo pada a pojavljuje se kratkotrajna makulopapulozna ospa. Opšte stanje bo¬lesnika nije u skladu sa visokom telesnom temperaturom, dete je dobrog apetita, dobro raspoloženo, a klinički nalaz izuzev povišene T uredan. Ospa se prvo javlja na trupu, zatim se širi na ekstremitete, lice i vrat, pojedinačna je, vide se ne zahvaćeni delovi kože, nije praćena svrabom, povlači se istim redosledom kojim je izbila, a nakon povlačenja na koži nema promena.

Komplikacije su veoma retke, moguće su konvulzije, koje su posledica hiperpireksije.

DIJAGNOZA

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i toka bolesti. U krvnoj slici prisutna je leukopenija sa neutropenijom.

Serološka reakcija koja se koristi u dijagnozi HHV-6 je ELISA metoda kojom dokazujemo specifična antitela od 7. dana bolesti. Direktna detekcija virus moguća je samo pomoću PCR metode koja se uobičajeno ne koristi.

Rozeola infatum TERAPIJA

Lečenje i prevencija roseole nisu potrebni zbog blage kliničke slike. Koriste se samo antipiretici u sprečavanju febrilnih konvulzija. Nikada se ne koriste preparati sa acetilsalicilima zbog mogućnosti nastanka Rejevog sindroma.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO