šta je osteoporozašta je osteoporoza

Osteoporoza je metabolička bolest kostiju, koja se karakteriše smanjenjem mineralne gustine (mase) kosti.

Normalno se koštana masa stvara tokom detinjstva do otprilike dvadeset i pete godine života, i ne menja se sledećih deset godina. Potom se od trideset i pete godine života, gubi prosečno 0.3% do 0.5% koštane mase godišnje.

Koštana masa određuje tvrdoću kostiju, a nju određuju različiti faktori, kao što su starost, pol, životne navike.  Kalcijum je mineral koji kostima obezbeđuje čvrstinu i savitljivost.  Glavnu ulogu u koštanoj masi imaju soli kalcijuma (najviše kalcijum-hidroksiapatit).  

Da bi se kalcijum apsorbovao iz creva potreban je vitamin D, a da bi se zadržao u kostima potreban je estrogen kod žena i testosteron kod muškaraca. Uz to, da bi se stvorilo dovoljno vitamina D u organizmu, potrebno je dovoljno izlaganja sunčevim zracima, zdravi bubrezi, kao i pravilna ishrana.

šta je osteoporoza
šta je osteoporoza

Usled nedovoljnog unosa kalcijuma, odnosno usled neadekvatne ishrane, oboljenja digestivnog sistema, bubrega, ili usled promenjenog hormonskog statusa –može doći do manjka kalcijuma. Tu počinju problemi.

Deficit kalcijuma se nadoknađuje iz zaliha u kostima, kako bi se obezbedio pravilan rad skeletnog sistema, kao i druge funkcije u organizmu. Proces nadoknađivanja manjka kalcijuma često traje godinama bez ikakvih vidljivih simptoma.

Zakažite BESPLATAN DXA (DEXA) pregled i izmerite mineralnu koštanu gustinu pozivom na 0601100467 ili nam pišite ovde.

 Za sve to vreme, ravnoteža deponovanja i oslobađanja kalcijuma je narušena, a demineralizacija izaziva omekšavanje koštanog tkiva, odnosno osteomalaciju i osteoporozu.

Dolazi do smanjenja gustine kostiju ispod nivoa potrebnog za mehaničku potpornu funkciju.  Kosti postaju krhke i porozne, i pojačano su osetljive na različite fizičke stresove (udarce, padove). To dovodi do smanjenja njihove čvrstine, povećanja njihove fragilnosti i povećanja rizika za nastanak preloma.

Osteoporoza je “nema” bolest, počinje bez simptoma i najčešće se otkriva tek kada se desi prelom neke kosti. Zato je u narodu zovu “tihi kradljivac kostiju”.  Najugroženiji su kičmeni pršljenovi i butna kost.

Nekada se, kao prvi simptomi, mogu javiti bolovi u kostima, zglobovima, mišićima ali se najčešće ne pomišlja odmah na osteoporozu kao mogući uzrok. Tu su i otežana pokretljivost,  smanjenje telesne visine…

Osteoporoza je jedan od glavnih uzroka invaliditeta starijih ljudi. Prelom kuka uzrokovan osteoporozom zahvata jednu od tri žene i jednog od pet muškaraca u dobi do osamdeset i pet godina. 

Frakturu kuka prati i značajna stopa smrtnosti od preko 20% u toku prve godine od preloma, a oko 50% povređenih ostaju trajni invalidi. Rizik od smrtnog ishoda nakon preloma kuka u postmenopauzi, jednak je riziku od smrtnog ishoda zbog karcinoma dojke.

Osteoporoza se najčešće javlja kod žena posle menopauze i tada govorimo o primarnoj osteoporozi.

Estrogen je prirodni ’čuvar’ kostiju na taj način što sprečava koštanu resorpciju. Usled njegovog nedostatka, povećava se poroznost kostiju, gubi se kalcijum a ubrzava se i izumiranje osteoblasta, ćelija koje su zadužene za stvaranje nove kosti.

Nedovoljna količina estrogena u organizmu žena prouzrokovaće postmenopauzalnu osteoporozu.

U prvih deset godina menopauze, žena izgubi 2 – 3% koštane mase godišnje.

Slično je i kod muškaraca. Kada nivo testosterna počne da pada, počinje andropauza i povećava se rizik za nastanak osteoporoze.

Senilna osteporoza se javlja i kod muškaraca i kod žena posle 75. godine života.           

Kada se osteoporoza javi kao posledica drugih oboljenja ili dugotrajne primene lekova koji izazivaju demineralizaciju kostiju, govorimo o sekundarnoj osteoporozi.

Dr Katarina Milisavljević

NM-RS-2021-8-1638
29.8.2021.

Zakažite BESPLATAN DXA (DEXA) pregled i izmerite mineralnu koštanu gustinu pozivom na 0601100467 ili nam pišite ovde.

Reference:

Osteoporosis overview. National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. https://www.bones.nih.gov/health-info/bone/osteoporosis/overview. Accessed May 23, 2019.

Goldman L, et al., eds. Osteoporosis. In: Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, Pa.: Saunders Elsevier; 2016. https://www.clinicalkey.com. Accessed May 23, 2019.

Chapman-Novakofski K (2012). Nutrition and bone health. In LK Mahan, S Escott-Stump, eds., Krause’s Food and the Nutrition Care Process, 13th ed., pp. 531–546. St. Louis: Saunders.

Edwards BJ, et al. (2010). Functional decline after incident wrist fractures—Study of Osteoporotic Fractures: Prospective cohort study. BMJ. Published July 8, 2010 (doi:10.1136/bmj.c3324).