Nije da se ne radujemo proleću, ali proleće kod većine pripadnica lepšeg pola znači i početak dijete. Ako vam kažemo da sada možete da se radujete proleću, ali i činjenici da više nikada nećete biti na dijeti, da li ćete nam poverovati?

Nije da se ne radujemo proleću, ali proleće kod većine pripadnica lepšeg pola znači i početak dijete. Ako vam kažemo da sada možete da se radujete proleću, ali i činjenici da više nikada nećete biti na dijeti, da li ćete nam poverovati?
 
Postoji bezbroj popularnih dijeta koje kruže internetom i koje su mnogi barem jednom probali. Upravo ti ljudi najbolje znaju šta je jo-jo efekat. Štaviše, popularnost ovakvih dijeta u proteklih nekoliko godina je značajno opala, a sve više uticajnih ličnosti širom sveta zastupa stav da je najbolja dijeta kada je uopšte nema! 
 
Šta to znači? Pa, vrlo je jednostavno! Sigurni smo da znate čemu dugujete tih nekoliko kilograma viška koje sada svim silama želite da istopite do leta. Onda shvatate da su tajnu savršene linije najbolje znale naše bake kada su nam govorile „probuši kašiku“. Možda kašiku doslovno ne možete da probušite, ali možete preuzeti kontrolu nad količinom namirnica koje će se u njoj naći. 
 

Koliko kalorija treba da utrošim za jedan kilogram?

 
Da biste izgubili jedan kilogram potrebno je da utrošite 7,000 kalorija. Najbolji način da na zdrav način izgubite kilogram jeste da na dnevnom unosu sasečete 500 kalorija, pri čemu u preostalih 1,700 imate i dalje veliki izbor za sve omiljene namirnice. To znači da ćete na svake dve nedelje gubiti jedan kilogram. Da, morate biti strpljivi, ali strpljenje i motivaciju će vam sigurno podstaći činjenica da se taj kilogram više neće vratiti kao što je slučaj posle praktikovanja dijeta sa interneta. 
 

Šta smem da jedem?

 
Ako nutricionisti kažu sve, onda je sve jasno. Nijedna dijeta ne može biti uspešna bez unosa apsolutno svih nutrijenata – od ugljenih hidrata, odnosno šećera koji su pogonsko gorivo za naš mozak preko proteina do zdravih masti. Kako to u praksi izgleda? Izgleda tako što ćete kontrolisati unos kalorija, jesti kao i pre, ali u umerenim količinama. Dakle, niko vam ne brani da posle ručka pojedete komad kolača ili popijete čašu Coca-Cole koja ima 144 kalorije ili izaberete nekalorijsku varijantu Zero. Stvar je u tome da od 1,700 dozvoljenih kalorija napravite savršenu slagalicu omiljenih namirnica. Još ako se bavite nekom fizičkom aktivnošću, potrošnja kalorija će biti još brža. 
 

Kako da znam koliko kalorija imaju namirnice?

 
Osim što su proizvođači u obavezi da istaknu nutritivnu tabelu na poleđini svakog proizvoda u kojoj se navodi koliko kalorija na 100 grama sadrži namirnica, većina njih počela je da uvodi „nutritivni semafor“, odnosno etikete koje se nalaze na prednjoj strani proizvoda i na kojima je istaknut broj kalorija, masti, šećera ili proteina za konkretnu količinu. Važne su boje etiketa koje vam sugerišu koliko umereni morate biti tokom konzumiranja – ako su i ugljeni hidrati i masti u zelenoj boji znači da je proizvod bezbedno konzumirati i u većim količinama. Ukoliko je jedna etiketa označena žutom (narandžastom) bojom, onda treba da budete umereniji, a ako je crvena boja to znači da namirnicu treba konzumirati vrlo ograničeno ako želite da držite do linije, a i opšteg stanja organizma. Takođe, tu su nutritivne i zdravstvene izjave koje sugerišu da je proizvod, na primer, dobar za liniju, postan, sadrži proteine i sl.