Trovanje hranom je oboljenje nastalo unosom hrane predhodno kontami¬nirane bakterijskim toksinom, prvenstveno toksinom stafikokoka, koje se odlikuje gastrointestinalnim smetnjama i znacima intoksikacije.

ETIOLOGIJA

Izazivač trovanja hranom je stafilokok, gram pozitivna bakterija. Rod Staphylococcus obuhvata 21 sero tipova od čega je za čoveka patogeno 15., pri čemu najveći značaj ima S. a ure us, S. epidermidis i S.saprophyticus.

EPIDEMIOLOGIJA

Izvor zaraze je oboleo čovek (furunkuli, karbunkuli, panaricijumi i dr.) kao i zdrave stafilokokne kliconoše. Pored toga kao izvor zaraze se javljaju i obolele životinje (mastitis). Put prenosa intoksikacije je alimentami, pri čemu su posebno značajne namirnice kao mleko, mlečni proizvodi (krem, kolači, sladoled, sir, kajmak, kačkavalj i dr.). Takođe značaj imaju i druge namirnice (paštete, mesni produkti, konzerve i dr.). Hrana koja je kontaminirana ne menja organoleptička svojstva. Bolest se javlja češće leti u vidu manjih ili većih epidemija.

PATOGENEZA

Osnovni patogenetski mehanizam stafilokokne intoksikacije je delovanje stafilokoknog enterotoksina koji se nagomilava u kontaminiranim namirnicama. Enterotoksin je rezistentan na dejstvo enzima želudaČno crevnog trakta. Direktno deluje na služokožu digestivnog trakta kao i na parasimpatični nervni sistem uslovljavajući pojačanu peristaltiku pracenu velikim gubitkom tečnosti i elektrolita, kardiovaskularnim poremećajima i pojavom kolapsa.

Trovanje hranom

KLINIČKA SLIKA

Inkubacija je kratka i kreće se od 30 minuta do nekoliko sati. Bolest poči¬nje naglim bolom u želucu, mukom i povraćanjem. Bolesnik povraća unetu hranu i želudačni sok, bled je, uplašen za svoje zdravlje. Koža je hladna, često oznojena „kolapsna koža“, usnice su suve, blede, jezik suv obložen. Telesna temperatura je najčešće normalna, retko subfebrilna. Proliv se javlja samo ako toksin dospe u donje partije digestivnog sistema.

Krvni pritisak je snižen, puls ubrzan, filiforman. Kod težih formi bolesti prisutni su grčevi u mišićima. Trbuh je palpatomo osetljiv naročito u predelu želudca. Evolucija bolesti je povoljna, jer tokom 4-6 sati dolazi do povlačenja tegoba. Ovakvo stanje se često u literaturi označava kao „letnji pljusak“. Tokom narednog dana se registruje slabost.

PROGNOZA

Stafilokokna intoksikacija ima dobru prognozu, a loša evolucija se izuzetno retko sreće (kod male dece i starih osoba).

DIJAGNOZA

Dijagnoza se postavlja na osnovu anamnestičkih podataka (postojanje sličnih oboljenja iz okoline, konzumacija hrane – sladoled, kremovi, kolači, sir, mesne prerađevine i dr.) i na osnovu kliničke slike. Laboratorijska dijagnostika obično ima značaja za diferencijalnu dijagnozu.

Trovanje hranom TERAPIJA

Neposredno posle konzumacije inkriminisanih namirnica može se koristiti ispiranje želudca a u slučajevima manifestne bolesti treba davati rastvore i. v. putem kao što su NaCl, Ringer, Ringer laktat i dr. Kortikoterapija se daje samo u slučajevima kada je prisutan težak kolaps.

PROFILAKSA

Mere profilakse (sanitarni pregledi) se primenjuju kod osoba koje se bave proizvodnjom i prometom namirnica.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO