Širok spektar namirnica sadrži sastojke koje zovemo emulgatori. Nova studija na miševima pokazuje da ova jedinjenja mogu proizvesti i fiziološke promene i promene u ponašanju.
Širok spektar namirnica sadrži sastojke koje zovemo emulgatori. Nova studija na miševima pokazuje da ova jedinjenja mogu proizvesti i fiziološke promene i promene u ponašanju.
Aditivi u hrani su uvek izazivali veliku pažnju, i to s pravom, pošto su sve prisutni, tako da treba da ispitamo njihov uticaj na naše zdravlje.
Proizvođači koriste ove hemikalije da bi promenili teksturu hrane i produžili njen rok trajanja.
One uključuju emulgatore u mnogim namirnicama, na primer, neke vrste hleba, čokolade, margarina, prerađenog mesa i još mnogo toga.
Ranije studije su pokazale da emulgatori mogu da promene mikro floru miševa, izazivajući zapaljenje niskog stepena i povećavajući rizik od gojaznosti i metaboličkih poremećaja.
Studijom kod ljudi se došlo do zaključka da na crevne bakterije „direktno utiču aditivi koji se koriste u hrani, i to na način koji naknadno pokreće crevnu inflamaciju.“
Nedavno je grupa istraživača sa Državnog univerziteta Džordžije u Atlanti izvela novo istraživanje, postavši cilj da istraži da li dva uobičajena emulgatora – karboksimetilceluloza (CMC) i polisorbat-80 (P80) – takođe mogu uticati na mentalno zdravlje.
Zdravlje crijeva, psihološko zdravlje
Iako ova analiza zdravlja creva na psihološko zdravlje može izgledati kao preterano, naučnici su već opisali jasan, dvosmernu komunikaciju između crieva i mozga .
Istraživanja su pokazala da naše zdravlje i zdravlje naših crevnih bakterija mogu imati značajan uticaj na naše mentalno zdravlje. Na primer, jedna studija iz 2011. godine otkrila je da je lečenje miševa sa Lactobacillus rhamnosus – vrstom „dobrih“ bakterija – izazvalo merljive promene u mozgu i smanjilo ponašanje slično anksioznosti.
Druga studija je pokazala da miševi koji nisu lečeni crevnim bakterijama pokazuju ponašanje slično anksioznosti kada ih istraživači uporede sa kontrolama. Novija studija je pokazala da upotreba antibiotika kod miševa u ranom životu može značajno da promeni mikrofloru, nivo anksioznosti i socijalno ponašanje tokom dugog perioda.
Ovo najnovije istraživanje je istraživalo da li P80 i CMC mogu da promene mentalno stanje miševa.
Tim je dodao CMC i P80 u vodu za piće miševa tokom 12 nedelja. Zatim su merili ponašanje, promene u mikroflori i druge fiziološke parametre.
Glavni istraživač prof. Geert de Vries objašnjava njihov rad ukratko: „Postavili smo pitanje: mogu li se efekti emulgatora na opštu sistemsku upalu proširiti i na mozak i na ponašanje? Odgovor je bio da.“
Uticaj emulgatora
Naučnici su pokazali da emulgatori utiču na bakterije creva, ali na različite načine za muške i ženske miševe. Takođe su pokazali da su promene u ponašanju različite po polovima.
Konkretno, videli su porast anksioznog ponašanja, posebno kod muških miševa. Kod ženki miševa došlo je do smanjenja socijalnog ponašanja.
Na koji način emulgatori mogu uticati na ponašanje nije poznato, ali postoje neke teorije.
“ Poznato je da upala izaziva lokalne imunološke ćelije da proizvode signalne molekule koji mogu da utiču na tkiva na drugim mestima, uključujući mozak.“ – ističe Dr. Geert de Vries
Zašto bi postojale razlike među polovima, teže je objasniti. Međutim, naučnici znaju da postoje određene razlike između načina na koji muški i ženski imunološki sistem funkcioniše, tako da to može biti objašnjenje.
Grupa planira da nastavi ovu vrstu istraživanja. Prebacivanje sa mišjeg modela na veće životinje biće neophodan potez, kako autori pišu, „određivanje stepena do kojeg su studije na miševima relevantne za ljude je teško“, posebno u poremećajima u ponašanju.
Ko-vodeći istraživač Benoit Chassaing kaže: „Trenutno istražujemo mehanizme pomoću kojih emulgatori za ishranu utiču na mikrofloru creva kao i na ljudsku relevantnost tih nalaza.“
Takođe je vredno napomenuti da, od četiri testa anksioznosti, muški miševi hranjeni emulgatorom samo su pokazali značajne razlike u jednom. Test je bio test na otvorenom polju i, prema autorima, istraživanja pokazuju da je posebno osetljiv na merenje „normalne“ anksioznosti, za razliku od anksioznih poremećaja.
Tokom poslednjih godina, mnogi posmatrači su primetili porast zabrinutosti u zapadnom društvu. Istovremeno, upalna bolest creva je pokazala značajno povećanje . Autori se pitaju da li aditivi u hrani mogu igrati ulogu u ovim smenama.
Za sada, istraživači preporučuju da treba da procenimo aditive u hrani i njihov uticaj na bakterije u crevima. Nauka je sada pokazala, iza sumnje, da mikroflora igra značajnu ulogu u zdravlju; možda zakoni o bezbednosti hrane moraju da slede taj primer.