Normalna koncentracija natrijuma u plazmi kreće se u dosta uskim granicama od 142±2 mmol/1. O hiponatriemiji umerenoj govori se kada je ona < 135 mmol/l., osrednjoj < 125 moll1, teškoj, kada je ispod 115 mmol/l.
Etiologija:
Nastaje u slučajevima:
- Povećanje ukupne količine vode u organizmu zbog: edema (kardijalnih, hepatičnih, renalnih); u sindromu hipervazopresinizma (neadekvatno lučenje ADH); razni (miksedem, diuretici).
- Smanjen unos natrijuma: prekomerna dijeta, povraćanje, prolivi.
- Povečana eliminacija natrijuma: kortikosuprarenalna insuficijencija, spironolaktoni, osmozna hiponatriemija (pr. hiperglikemija – kojom se eluira natrijum).
Hiponatriemija Klinička slika:
Zavisna je od stepena hiponatriemije. U umerenoj hiponatriemiji su i znaci tek naznačeni. Naprotiv, u srednje teškoj i teškoj, javljaju se znaci trovanja vodom (prelazak iz vanćelijskog u ćelijski prostor): najpre uznemirenost i zbunjenost, a ukoliko se hiponatriemija kreće ispod 100 mmol/l, dolazi do letargije, kome i pojave opštih grčeva (posledica edema moždanih ćelija).
Dijagnoza:
Ukoliko se posumnja na hiponatriemiju, nalaz ispod 135 mmol/1 potvrđuje sumnju. Prisutni su povećanje i uree i kreatina (slučajevi smanjenja vanćelijske tečnosti).
Terapija:
U lakšim oblicima, infuzija 0,85% rastvora NaCl, a ukoliko je hiponatriemija ispod 125 mmol/l, treba dati hupertonični rastvor NaCL (5%-rastvor). Potrebna ukupna količina Na+(mmoI)=( 140-sadašnja vrednost Na) X 0,5 telesne težine (davati postepeno).