Listerioza kao bolest javlja se kod osoba sa smanjenim imunitetom, zatim kod novorođenčadi, trudnica i starijih osoba. Na obolele osobe uzročnik boiesti prenosi se hranom: mesom, mlečnim proizvodima bolesne životinje i povrčem
Listerioza kao bolest javlja se kod osoba sa smanjenim imunitetom, zatim kod novorođenčadi, trudnica i starijih osoba.
Na obolele osobe uzročnik boiesti prenosi se hranom: mesom, mlečnim proizvodima bolesne životinje i povrčem. Klinička slika ove bolesti je nekarakteristična i obično blaga. Kod izvesnih trudnica protiče nezapaženo. Kod drugih se ispoljava povišenom temperaturom, kijavicom, groznicom, glavoboljom, bolom u leđima i mišićima.
Zbog toga se često sumnja na druga oboljenja, koja prati pomenuta simptomatologija. Kod trudnica sa listeriozom može doći do intrauterine infekcije i smrti ploda. Isto tako, intrauterina infekcija može biti uzrok prevremenom porođaju i infekciji novorođenčeta listeriozom. Do intrauterine infekcije listerijom dolazi na dva načina. U većini slučajeva uzročnik bolesti iz krvotoka majke preko obolele placente prelazi u organizam ploda napadajući njegove vitalne organe.
U manjem broju slučajeva uzročnik infekcije dospeva u organizam ploda ushodnim oputem iz donjih partija genitalnih organa.
Simptomi se kod novorođenčeta mogu javiti kao rani do dva dana od porođaja i kao kasni nekoliko dana docnije. Rani simptomi ispoljavaju se: osipom na koži, bradikardijom, respiratornim distresom i uvećanjem jetre i slezine. Od petog dana po rođenju javlja se meningitis kao kasna manifestacija listerioze.
Dijagnoza se postavlja nalazom uzročnika u kulturi krvi (majke i novorođenčeta) i vaginalnog i cervikalnog sadržaja porodilje. Po potvrđenoj dijagnozi lečenje se sprovodi kombinacijom antibiotika Penicilina i Aminoglikozida.