Anatomska izloženost muških polnih organa uslovljava njihovu vulnerabilnost. Njihovo penduliranje između butina koje ih zašticuju, ali ih mogu i prikleštiti, odnos prema koštanim traverzama karlice na koje se mogu nagnječiti, kao i njihove funkcionalne karakteristike, utiču na široku varijabilnost povređivanja, kako po mehanizmu nastajanja, tako i po karakteru traumatske leze. Polimorfizam ovih povreda varira od lakih lacerokontuzija i ruptura, denudacija i luksacija do amputacija penisa ili kastracija, odnosno od zatvorenih povreda sa cepanjem ovojnica i hematomima do otvorenih rana nanesenih oštrim, tupim ili vatrenim oružjem. Povrede mogu zahvatiti samo jedan organ ili se kombinuju lezijama susjednih organa i tkiva.

Zadesne povrede spoljnih genitalnih organa se dešavaju na radu, u sportu, saobracajnim nesrecama i drugim udesima.

Seksualno uslovlene ili erotski motivisane povrede nastaju autotraumatizacijom pri masturbaciji, brutalnim koitusima i nastranim zadovoljavanjem polnih prohtjeva. One mogu biti nanesene od seksualnog partnera, u ekstazi nerno ili u ljubomornoj afektivnosti rno.

U ljudskom rodu seksualnost je semperestrusna, prisutna tokom čitavog života. Seksualne preokupace su podložne različitim obrtima, od nezadovolenja nagona do erotske prezasicenosti, ili od emotivno motivisane i prirodno provođene do perverzoidne i aberantne polne usmerenosti. Zbog toga su genitalni organi preko kojih se seksualna angažovanost odvija, često podvrgnuti povređivanju. Međutim, mnogo ovakvih povreda ili samopovreda ostaju neregistrovane i prepuštene samoizlečenju, ukoliko nesu ozbiljneg karaktera, zbog ustručavanja da se otkrivaju intimni, delikatni događaji vezani za seksualnu sferu.

Seksualno uslovlene traume genitalnih organa kod muškaraca skoro uvek ostavljaju psihičke posledice, koje mogu biti teže od organskih.

I u patološko-anatomskom pogledu postoje razlike između akcidentalnih povreda i onih koje su zadobene u polnom činu, kada se ud nalazi u erektilnom stanju. Fiziološka zbivanja u erekciji se zasnivaju na refleksnoj vazodilataciji kavernoznog sistema i vijugavih arterija (a.helicinae) koje dovode krv u njegove šupljikave formace. Zbog toga je krvarenje iz kavernoznog tela zasječenog kada je ud opušten venoznog, a erektilan arterijskog tipa.

Najveci broj genitalnih povreda događa se u godinama intenzivnih seksualnih aktivnosti. U prepubertetnom životnom dobu povrede skrotalnih organa su mnogo učestale nego penisa i pretežno su zadesne prirode.

 

Kontuze penisa se, po patološko-anatomskim kriterijumima, svrstavaju u grupu zatvorenih povreda. Etiološki su najčešće seksualno uslovlene. Nanosi ih seksualni partner u cilju odbrane, potenciranja erotizace ili sprečavanja intravaginalne ejakulace. Mogu biti posledica samopovređivanja pri onaniji. Događaju se i slučajno na radu, u sportu ili udesu.

Dislokacija ili luksacija penisa nastaje u stanju erekce, pod dejstvom grube sile koja raskine i odvoji kožu iza glansa. Penis biva potisnut iz svog kožnog omotača i dislociran u skrotalnu kesu ili luksiran ka ingvinumu ili pak iza simfize.

Rupture penisa se obično događaju u erektilnom stanju, kada je tunika albugineja maksimalno istanjena i zategnuta. Nastaju otok, hematom i inkurvacija penisa. Klinički pregled treba dopuniti kavernozografijom samo u slučaju sumnje na rascjepe fibroznog omotača kavernoznog tela. Rupturiranu tuniku albugineju treba operativno zašiti, da bi se izbjegla posttraumatska iskrivlenost penisa i sačuvala seksualna potencija.

Denudace i avulze penisa su obično zadesnog karaktera. Dešavaju se kada rotirajuci dio mašine zahvati pantalone u visini šlica i provuče ih kroz prenosne mehanizme. Zajedno sa pokidanom odecom često biva zahvacena i otrgnuta koža penisa. Bez odlaganja treba pristupiti operativnom prekrivanju ogolenih površina penisa. Potpuna avulzija kože penisa se nadoknađuje kožnim graftom od skrotuma, trbuha ili butine.

Otvorene povrede penisa su najčešce nanesene vatrenim ili hladnim oružjem.

Amputace penisa se događaju u ljubomornoj srdžbi, iz osvetničkih pobuda. Ređe su suicidalno motivisane.

Povrede skrotuma i testisa se događaju na poslu, u sportu i različitim udesima. Kontuze i rupture testisa nastaju pri udaru, padu ili najahivanju. Testisi bivaju pritisnuti ili nagnječeni na pubične kosti.

Panseksualisti smatraju da je polnost centralni pokretač cjelokupne životne aktivnosti. Seksualnost se ne može i ne treba sputavati, ali je treba emotivno oplemenjivati. Seksualno uslovlene povrede spoljnih genitalnih organa treba multidisciplinarno, a ne samo hirurški zbrinjavati.