Achard-Thiers sindrom je redak poremećaj koji se pojavljuje najčešće kod žena u postmenopauzi i karakteriše se Diabetes melitusom tip 2 i znacima viška androgenih hormona u krvi. Uzrok i sam mehanizam nastanka ovog poremećaja je još uvek nedovoljno razjašnjen, a ime je dobio po francuskom internisti Emile Arcard-u i neurologu Joseph Thiers-u koji su prvi opisali ovaj sindrom 1921. godine.

 

Achard-Thiers sindrom je redak poremećaj koji se pojavljuje najčešće kod žena u postmenopauzi i karakteriše se Diabetes melitusom tip 2 i znacima viška androgenih hormona u krvi. Uzrok i sam mehanizam nastanka ovog poremećaja je još uvek nedovoljno razjašnjen, a ime je dobio po francuskom internisti Emile Arcard-u i neurologu Joseph Thiers-u koji su prvi opisali ovaj sindrom 1921. godine

Znaci i simptomi

Kod starijih žena prve kliničke manifestacije ovog poremećaja su često one koje su asocirane sa klasičnim početnim simptomima i znacima Diabetes melitusa, tj. sa povišenim nivoom glukoze u krvi (hipeglikemijom) usled neadekvatne sposobnosti organizma da koristi hormon insulin koji je proizveden u pankreasu (insulinska rezistencija). Najčešći simptomi su: učestalo i povećano stvaranje urina (poliurija), izražena žeđ i glad, kao I gubitak telesne težine.
Drugi znaci i simptomi povezani su povišenim nivoom androgenih hormona (muški polni hormoni) koji će dovesti do pojačane maljavosti (hirzutizam) naročito u predelu lica, grudi I leđa; kao I produbljivanja glasa; sklonosti ka stvaranju akni; hipertrofije klitorisa; gojaznosti i infertiliteta.
Poremećaj menstrualnog ciklusa – detaljnijom anamnezom menstrualnog ciklusa obično se dolazi do podataka o neredovnim ili produženim menstrualnim ciklusima (oligomenoreja) ili izostanku ciklusa (amenoreja).
Ostali poremećaji: Acanthosis nigricans – kožna promena koja se takođe može javiti često kod ovih pacijentkinja, a predstavlja zadebljanje (hiperkeratoza) i tamniju prebojenost (hiperpigmentacija) kože u pregibnim površinama (zadnja strana vrata, aksilarni, ingvianlni, submamarni I intermamarni predeo…). Hipertenzija, osteoporoza.

Dijagnoza

Najčešće se postavlja klinički, na osnovu simptoma I znakova dobijenih fizikalnim pregledom, nakon čega sledi paleta laboratorijskih ispitivanja.
Ukoliko je prisutna hipertenzija preporučljivo je da se uradi EKG i ehokardiografija da se eliminiše prisustvo strukturnih promena na srcu (kardiomiopatija).
Diferencijalna dijagnoza (slični poremećaji)
1. Adrenogenitalni sindrom – redak poremećaj hipersekrecije androgenih hormona nadbubrežne žlezde.

2. Sindrom policističnih jajnika je čest hormonalni poremećaj koji se javlja između puberteta i menopauze I odlikuje ga povećano stvaranje androgenih hormona od strane jajnika.

3. Sindrom praznog turskog sedla je redak poremećaj kostiju glave. Tursko sedlo je ulegnuće na bazi lobanje u kome je smeštena žlezda sa unutrašnjim lučenjem – hipofiza. U ovoj bolesti dolazi do uvećanja ili malformacije te koštane strukture što dovodi do kompresije hipofize i sledstvenog poremećaja u njenoj sekreciji.

Terapija

Adekvatna regulacija diabetesa lekovima i/ili primenom insulina uz određeni higijenskodijetetski režim je osnova lečenja. Takođe se koristi i supstituciona hormonska terapija, kao I antiandrogena terapija. Ostali simtomi se rešavaju simtomatskom terapijom, a od značaja je spomenuti I određene kozmetičke mere (npr. za rešavanje hirzuitizma).

dr Stefan Vasilijević