Benigni tumori jetre

Adenomi jetre su relativno retki tumori i često supovezani sahormonskomterapijom i trudnoćom. Upotreba orahiih kontraceptiva i estrogenska terapija bolesnica sa tumorom dojke povećale su učestanost benignih tumora jetre. Ultrasonografija je takođe omogućila rano otkrivanje malih adenoma jetre i njihovo praćenje (povećavanje broja i veličine). Testovi funkcija jetre sunormalni, dok serumski AFP može, ali ne mora biti povećan.

Hemangiomi – Beningni tumori jetre

Hemangiomi (kavernozni i kapilarni) najčešći su benigni tumori jetre, i nalaze se u oko 10% ljudi na rutinskim ultrasonografskim pregledima. Obično su mali, solitami, hiperehogeni, ali su opisani i veliki, multipli (hemangiomatoza jetre), hipoehogeni. Mogu se dijagnostikovati i CT-om sa kontrastom. Klinički su asimptomatski, osim ako su veliki i vrše kompresije okolnihstruktura i organa.

Benigni tumori jetre

Beningni tumori jetre – Dijagnoza

Najpouzdanija dijagnoza je pomoću blood-pool scintigrafije, na kojoj se prikazuju kao topla polja u jetri koja pojačano vezuju radioaktivno obeležene eritrocite, jer su dobro vaskularizovani. Za ovu vrstu dijagnostike hemangiomi moraju biti veći od 2 cm. Biopsija ovih tumora je kontraindikovana zbog krvarenja kao komplikacije. Samo veliki hemangiomi koji komprimuju okolne organe i prave ozbiljne khničke probleme, leče se resekcijom jetre.

Benigne ciste jetre

Ove ciste su kongenitalne, solitame ili multiple, ponekad povezane sa cistama bubrega. Ultrasonografski se veoma lako vizualizuju kao okraglaste anehogene promene, sa tankom jedva vidljivom kapsulom, bez septuma. Zbog diferencijalne dijagnoze prema ehinokokusnim cistama jetre treba ih pratiti u dužem vremenskom intervalu (da li rastu) i testirati serum na antiehinokokusna antitela. Simpleks kongenitalne ciste ne treba operisati.

Beningni tumori jetre su iz kategorije Hepatologija