Covid 19 i multipla sklerozaCovid 19 i multipla skleroza
dr Vanja Martinović
Dr med Vanja Martinović

Multipla skleroza (MS) je hronična, autoimuna, demijelinizaciona bolest centralnog nervnog sistema. Najčešće oboljevaju osobe ženskog pola, između 20. i 40. godine života, ali se bolest može javiti i kod muškaraca, i početi u bilo kom životnom dobu. U Srbiji od MS boluje oko 9.000 ljudi. Tok bolesti je najčešće relapsno remitentni (karakterišu ga periodi pogoršanja/relapsa i remisije) koji nakon nekoliko godina može poprimiti sekundarno progresivni tok bolesti (karakteriše ga progresivno pogoršanje stepena invaliditeta). Treći tok bolesti je od samog početka progresivan te se naziva primarno progresivni, i manifestuje se laganim, podmuklim (često neprimetnim), progresivnim nakupljanjem neurološkog deficita. Dostupnim lekovima u najvećem broju slučajeva bolest se može držati pod kontrolom. U cilju sprečavanja novih relapsa bolesti, kao i u odlaganju i usporavanju progresivnog toka bolesti primenjuju se lekovi koji modifikuju prirodni tok bolesti. Lečenje je neophodno započeti što je moguće ranije i u najvećem broju slučajeva je doživotno. 

Covid 19 i multipla skleroza
Covid 19 i multipla skleroza

Covid-19 je zarazna bolest uzrokovana novim koronavirusom (SarsCoV-2). Virus je prvi put uočen kod stanovništva u Kini, u decembru 2019. godine. Od tada se proširio na ostale delova sveta i dosegao nivo pandemije. Virus najčešće napada disajne puteve i organe, ali takođe može izazvati sistemski inflamatorni odgovor i oštećenje bilo kog drugog organa. Do marta 2021. godine, od ove bolesti je u svetu preminulo više od 3 500 000 ljudi.   

Dosadašnja istraživanja su pokazala da osobe obolele od MS nisu podložnije zaražavanju virusom SarsCov-2, te da ova bolest ne doprinosi razvoju teže kliničke slike ili smrtnom ishodu, u odnosu na opštu populaciju. Prema dostupnim podacima obolelih od MS koji su imali Covid-19 infekciju, definisani su faktori rizika za razvoj težeg oblika Covid-19 infekcije:

  1. progresivni tok MS,
  2. starije životno doba,
  3. muški pol,
  4. osobe afričkog i azijskog porekla,
  5. veći stepen invaliditeta,
  6. gojaznost,
  7. prisustvo drugih oboljenja (npr. dijabetes, bolesti srca i pluća…), kao i
  8. primena visokih doza kortikosteroida (VDKS) i nekih od lekova koji modifikuju prirodni tok MS.

Primena lekova koji modifikuju prirodni tok MS u doba pandemije Covid-19

Obzirom da lekovi koji modifikuju prirodni tok MS, svoj efekat ostvaruju modifikovanjem ili supresijom imunskog sistema, očekivano je da njihova primena može povećati rizik od razvoja Covid-19 infekcije. Efekat primene velike većine lekova koji modifikuju prirodni tok MS na razvoj Covid-19 infekcije, ne utiče na značajno povećanje rizika za razvoj teške Covid-19 infekcije.

Prilikom odluke o započinjanju ove vrste terapije u doba pandemije Covid-19, neophodno je razmotriti njen benefit u odnosu na druge potencijalne rizike. Prema dosadašnjim istraživanjima i preporukama, osobe koje trenutno koriste neki od ovih lekova treba da nastave lečenje. Kliničko i laboratorijsko praćenje obolelih koji su na terapiji se prema epidemiološkoj situaciji u državi može korigovati, zarad smanjenja rizika od Covid-19 infekcije čestim odlaskom do laboratorija, Domova zdravlja ili drugih zdravstvenih institucija. U slučaju razvoja Covid-19 infekcije, odluku o nastavku primene terapije treba doneti u konsultaciji sa izabranim lekarom i/ili neurologom. 

Primena lekova koji modifikuju prirodni tok bolesti MS tokom Covid-19 infekcije:

  1. U blagim oblicima Covid-19 infekcije injekcioni i oralni preparati se uglavnom ne obustavljaju, s tim da postoje retki izuzetci čija se primena treba odložiti do izlečenja infekcije;
  2. U teškim oblicima Covid-19 infekcije, neophodno je obustaviti oralnu terapiju, i odložiti nastavak primene infuzijskih lekova. 

Autologa transplantacija matičnih ćelija u doba pandemije Covid-19

Autologna transplantacija matičnih ćelija je još jedan vid lečenja MS, koji za cilj ima rekonstituciju imunološkog sistema. U sklopu pripreme za ovu vrstu lečenja neophodna je primena intenzivne hemioterapije. Tokom Covid-19 pandemije ovakva vrsta lečenja bi trebala da se odloži, ukoliko je procedura u toku, neophodna je stroga izolacija, a ukoliko je proces nedavno kompletiran striktna samoizolacija. Odluku o ovoj vrsti lečenja i praćenju obolelih treba doneti i u konsultaciji sa timom za transplantaciju.

Lečenje relapsa MS u doba pandemije Covid-19

Relaps MS predstavlja pojavu novih i/ili intenziviranje prethodnih tegoba, koje su prisutne u kontinuitetu 24h, u odsustvu infekcije i stresa. Objektivizacija, odnosno potvrda relapsa se obavlja neurološkim pregledom. Lečenje MS relapsa se u najvećem broju slučajeva zasniva na primeni VDKS. U doba pandemije Covid-19 infekcije njihova upotreba se preporučuje za umerene i teške relapse. Pokazano je da primena VDKS unutar četiri nedelje pre razvoja Covid-19 infekcije povećava rizik za razvoj teške forme ove bolesti koja zahteva hospitalizaciju. Imajući u vidu navedeno u cilju smanjenja rizika od teške Covid-19 infekcije, nakon primene VDKS savetuje se kućna samoizolacija od najmanje dve do četiri nedelje. 

Dosadašnja istraživanja su pokazala da osobe obolele od MS nisu podložnije zaražavanju virusom SarsCov-2, te da ova bolest ne doprinosi razvoju teže kliničke slike ili smrtnog ishoda, u poređenju sa opštom populacijom. Obolelima od MS kao i opštoj populaciji se savetuje praćenje i poštovanje preporuka Svetske zdravstvene organizacije i nacionalnog Kriznog štaba, za smanjenje rizika od zaraze koronavirusom.

Merck logo

Literatura

  1. Alasdair Coles and the MS Advisory Group. ABN guidance on the use of disease-modifying therapies in multiple sclerosis in response to the covid19 pandemic. 05 November, 2020.
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock