Multipla skleroza predstavlja enigmu za nauku još uvek. Ne zna se tačan uzročnik bolesti, nema jedinstvenog testa koji bi otkrio njeno prisustvo, niti postoje preventivne mere koje bi mogli da koristimo da sprečimo njenu pojavu.
Ipak, nauka je uspela da rasvetli neke značajne faktore vezane za ovo oboljenje. Multipla skleroza je autoimuna, inflamatorna bolest, u kojoj složeni imunski sistem pravi grešku i napada sam sebe, odnosno mijelinski omotoč nervne ćelije, i to se dešava kod genetski predisponiranih osoba, ne prenoseći se direktno sa roditelja na potomke, može se lečiti ali ne i izlečiti!
Priznaćete da nije lako razumeti šta je MS, a danas u svetu od nje boluje oko 2.8 miliona osoba!
Teško se razume, ali i prihvata, kako od strane osoba koje se suoče po prvi put sa dijagnozom, tako i od strane šire društvene zajednice. Zašto je to tako?
Premda sama multipla skleroza nije objašnjenja do detalja, kao što je već pomenuto, njenu mistifikaciju umnogome podubljuju mitovi i zablude koje se vezuju za nju.
Definicija reči „mit“ bi bila da se radi o nekom uverenju vezanom za pojavu, koje je, u svom nastanku, prožeto fantazijom i/ili magičnim i/ili religijskim mišljenjem, i upotrebljava se onda kada se želi da naglasi da se radi o netačnom, ali uvreženom načinu razmišljanja. Za takvo mišljenje koristimo i reč zabluda. Zabluda nastaje i održava se iz razloga nedostatka pravih činjenica i u pokušaju osobe da stvari objasni i shvati na njoj poznat, jednostavan i lako objašnjiv način. Ovakav način objašnjavanja pojava i njihovo brzo i lako prenošenje obično je vezano za ona stanja koja plaše čoveka i pred kojima on oseća nemoć.
Već su pomenuti razlozi zašto je multipla skleroza oboljenje koje predstavlja plodno tlo za širenje i opstajanje zabluda, i samo upornim osporavanjem istih kroz edukaciju putem svih raspoloživih kanala uspeće se u naporima demistifikacije ove nimalo lake neurološke bolesti.
U nastavku se upoznajte sa najčešćim zabludama, ali i istinama vezanim za multiplu sklerozu, upamtite ih dobro, i pridružite se borbi protiv predrasuda.
Deca ne oboljevaju od multiple skleroze
Ovo nije tačno!
Tačno je ovo:
Od multiple skleroze najćešće oboljevaju mlade odrasle osobe (20-40), češće žene, ali se može javiti i kod dece i tinejdžera. U stvari, ova dijagnoza se može postaviti i dvogodišnjem detetu. Oko 10% osoba koje boluju od multiple skleroze, prve simptome je osetilo pre šesnaeste godine.
Osoba sa multiplom sklerozom je osoba u invalidskim kolicima
Ovo je netačno!
Tačno je ovo:
Oko 15% obolelih završi u invalidskim kolicima i ovaj postotak važi za period pre primene inovativne terapije. Očekujemo da u narednim decenijama vidimo sve manje i manje obolelih u kolicima.
Osoba koja ima MS je „sklerotična“
Ovo je netačno!
Tačno je ovo:
Biti „sklerotičan“, u kolokvijlnom govoru znači imati problema sa gubitkom intelektualnih sposobnosti i često se izjednačava sa senilnošću, što se odnosi na momenat da neka osoba slabije pamti ili lošije obavlja mentalne radnje.
Oboleli od MS-a mogu imati kognitivne smetnje i one se odnose na brzinu izvođenja nekuh mentalnih operacija, smanjenu fleksibilnost u nekim mentalnim radnjama i mišljenju, ali ne znači da su ove osobe „senilne“ u svakodnevnom značenju te reči ili dementne.
Svi oboleli od multiple skleroze imaju psihičke probleme
Ovo je netačno!
Tačno je ovo:
Da, oboleli imaju psihološke probleme, kao što ih imaju i svi ostali. Život sa MS je život pun izazova. Kod obolelih od ove bolesti se u procesu prevazilaženja tih prepreka mogu razviti određene mentalne poteškoće iz kruga neuroza, depresija i anksioznost , veoma retko psihoza. Svakako, ovo se rešava adekvatnom primenom farmakoterapije, savetovanjem, psihoterapijom i učešćem u grupama podrške.
Ovo je neizlečiva bolest
Tačno!
Ali ovo je bolest koja se može držati pod kontrolom. Lekovima i promenom životnih navika se progresija se odlaže da ona polako prestaje biti agresivna i progresivna već dugotrajno hronična.
Od multiple skleroze se umire
Ovo je netačno!
Tačno je ovo:
Na osnovu studijskih podataka obolili od MS u proseku žive kraće oko 8 godina, u odnosu na zdravu populaciju. Takođe, izuzetak su i oni oboleli kod kojih postoje neke druge, pridružene bolesti. Sa multiplom skerozom se umire ali od nje se ne umire.
Osoba obolela od MS ne treba da ima dete jer mu može preneti bolest
Ovo je netačno!
Tačno je ovo:
Multipla skleroza nije nasledna bolest, mada jeste uzrokovana delovanjem više različitih gena. Postoji određena sklonost ka razvoju bolesti u pojedinim porodicama, i možemo reći da je ćešća u porodicama gde bolest već postoji. Međutim, 80% osoba koje imaju multiplu sklerozu nema bližeg srodnika sa ovom dijagnozom, dok se kod oko 10% obolelih može naći i u bližoj ili daljoj rodbini.
Ukoliko jedan od roditelja boluje od multiple skleroze, verovatnoća da će se bolest razviti kod deteta iznosi 4%.
Nikad neću biti dobar roditelj
Ovo je netačno!
Tačno je ovo:
Multipla skleroza utiče na roditeljstvo, ali ukoliko potražite pomoć u vezi sa bolešću ova dijagnoza može biti veliki kapital koji potpomaže roditeljstvo stimulišući saosećajnost, toplinu kao i kontrolu i disciplinu, kako dece tako i roditelja.
Trudnoća pogoršava multiplu sklerozu
Ovo je netačno!
Tačno je ovo:
Trudnoća je, čak, imunološki privilegovano stanje, tako da povoljno deluje na tok i smanjuje rizik od relapsa tokom trudnoće. Rizik raste posle porođaja, posebno kod žena koje su u godini pre trudnoće imale pogoršanja. Ta pogoršanja (relapsi) nisu teži u odnosu na druga pogoršanja tokom bolesti. Danas su dostupni lekovi za multiplu sklerozu koji se mogu koristiti tokom perioda graviditeta i laktacije, što umnogome doprinosi da se žene lakše odlučuju na planiranje porodice.
Ovo su samo neki od primera pogrešnog percipiranja bolesti. Ukoliko želite da se na pravi način informišete o ovoj temi posetite sajt Društva multiple skleroze Srbije (www.multiplaskleroza.org.rs) ili poručite telefonom (011/2430-475) edukativni materijal koji sadrži tačne, proverene i relevantne informacije. Posebno obratite pažnju na brošure: „Hajde da učimo o multiploj sklerozi“ i Hajde da živimo sa multiplom sklerozom.