Hronični hepatitis

Hronični hepatitis – Zapaljenska reakcija jetre dokazana testovima funkcije jetre i histološkom dijagnozom, koja traje bez poboljšanja najmanje 6 meseci. Postoje 2 tipa: hronični aktivni i hronični perzistentni hepatitis.

Hronični hepatitis

Etiopatogeneza:

1. virusi- hepatitis B (posledica HBV)

  1. metabolički uzroci- alfa antitripsin deficit, Wilson-ova bolest
  2. alkohol- imunološka geneza, toksično dejstvo
  3. lekovi- imunoalergijski mehanizam, najčešće metildopa, antibiotici, halotan, hlorpromazid, ranisan, sulfonamidi, itd.
  4. autoimuni (lupoidni) hepatit- u krvi prisutne LE ćelije, antimitohondrijska antitela, bez pozitivnih virusnih markera.

Patohistologija:

Odsustvo ili prisustvo piecemeal nekroze, bridging nekroze i erozije hepatocitne ploče oynačava ga kao hronični peryistentni ili hronični aktivni (agresivni) hepatitis. Ako se javi nodularna regeneracija, hronični aktivni hepatitis je evoluirao u cirozu jetre (HPH i HAH).

Hronični hepatitis Klinička slika:

Može ići asimptomatski, sa blagim simptomima (malaksalost, anoreksija, subfebrilnost, mršavljenje, gubitak libida), ali ima i teških formi sa žuticom, spajderima, ponekad hepatosplenomegalijom (najčešće u težim formama alkoholnih hepatitisa i autoimunim hepatitisima).

HABH je češći kod muškaraca, često evoluira u cirozu.

HACH se razvija podmuklo, bez prethodnog akutnog hepatitisa, često evoluira u cirozu, retko u karcinom.

Autoimuni hepatitis je češći kod žena, može biti u vezi sa drugim autoimunim bolestima (»Lupoidni hepatitis«).

Imunoalergijski hepatiti izazvani lekovima imaju iste znake kao i autoimuni, ali se, obično, posle prestanka davanja leka gube svi simptomi, a funkcija jetre normalizuje.

HPH može biti u vezi sa crevnom amebijazom, listozomijazom i salmonelozom.

Posle desetak godina manji broj pacijenata sa HAH evoluira ka cirozi ili hepatocelularnom karcinomu.

Dijagnoza:

Umereno povećane transaminaze, u korelaciji sa stepenom oštećenja jetre. Testirati virusne markere (za HBV i HCV) i autoantela. Definitivna dijagnoza moguća samo histopatološki u biopsijskom materijalu. Pri svakom porastu tranaaminaza radi se novom talasu nekroze hepatocita

Terapija:

U blagim formama i kod HPH nije potrebna! Kod značajnog stepena nekroze hepatocita pokušava se interferonorn (antivinisna terapija sa promenljivim rezultatima. Bolesnicima sa autoimunim hepatitima daju se kortikosteroidi i imunosupresivi. Kad evoluira u teže forme ciroze, indikovana je transplantacija (kod virusnog oblika vius se razkožava i u transplantatu).

Prevencija: Nosioci virusa ne smeju bili davaoci krvi, sperme i organa, moraju koristiti prezervative u seksualnim kontaktima i ne smeju deliti sa drugima žilete i četkice za zube.

Za sve nedoumice postavite pitanje našim lekarima ovde.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock