Trudnice sa kifoskolioza bolešću

Kifoskolioza deformiše kičmeni stub i pritiskom na susedne organe menja njihove anatomske odnose i time otežava njihove normalne funkcije. Ukoliko je deformacija kičmenog stuba bliže promontorijumu, odnosno karlici žene, ili se čak nalazi u sakralnom predelu, mogu nastati i na karlici znatne deformacije koje otežavaju ili komplikuju, pa čak čine nemogućim vaginalan porođaj.

Ako se deformacija kičmenog stuba nalazi u lumbalnom predelu, onda se skraćuje rastojanje između grudnog koša i karlice žene, čime se smanjuje trbušna šupljina u kojoj treba da se razvija plod sa gravidnom matericom. Zbog toga materica, naročito pred kraj trudnoće, vrši veliki pritisak na dijafragmu, a preko nje i na organe grudne duplje. U ovakvoj situaciji pritisak rastuće materice prenosi se i na prednji trbušni zid, čiji se mišići razvlače i popuštaju, te se stvara viseći trbuh (venter pendulus).

Trudnice sa kifoskolioza bolešću

Trudnice sa kifoskolioza bolešću

Ukoliko je, pak, kifoskolioza lokalizovana u torakalnom delu kičmenog stuba, mogu nastati značajne deformacije i promene odnosa u torakalnoj duplji, što nepovoljno utiče na funkciju pluća, srca i velikih krvnih sudova. U takvoj situciji trudnoća još u većoj meri opterećuje deformisane organe, pa se javlja insuficijencija njihove funkcije sa svim ozbiljnim posledicama.

Naročito velika opasnost preti trudnici u drugoj polovini trudnoće, kada uvećana materica usled nedovoljnog prostora u deformisanoj trbušnoj duplji vrši preko dijafragme znatan pritisak na torakalne organe, što može dovesti do smrtnog ishoda usled popuštanja srčanog mišića, koji nije u stanju da izdrži trenutno opterećenje u tako nepovoljnim uslovima.

Trudnoća po nedeljama

Da bi se izbeglo opterećenje kardiovaskularnog sistema i opasnost od njegovog akutnog popuštanja praćenog smrtnim ishodom, ženama sa značajnim deformacijama na kičmenom stubu i susednim organima treba savetovati da ne ostaju bremenite, a ako do graviditeta ipak dođe, treba im objasniti da se sa produženjem bremenitosti izlažu životnoj opasnosti i da zbog toga treba da budu pod stalnom kontrolom lekara.

Ako se pri tome jave znaci dekompenzacije srca, koji ne iščezavaju u toku sprovedenog lečenja, treba odmah prekidati trudnoću. Međutim, mnoge trudnice, naročito sa manje izraženom kifoskoliozom, nose trudnoću i porađaju se bez naročitih tegoba i opasnosti. Ipak, svaku trudnoću kod žena sa kifoskoliozom treba shvatiti ozbiljno, trudnicu treba često kontrolisati i zahtevati da se porađa u bolničkom porodilištu.