Ileus u trudnoći se javlja veoma retko i po težini kliničke slike i opasnostima koje sa sobom nosi u velikoj meri ugrožava život i majke i ploda. Iako retko, ovaj veoma težak patološki poremećaj, obično se javlja u četvrtom mesecu trudnoće kada gravidna materica usled povećanog volumena prelazi iz male u veliku karlicu, odnosno u trbušnu duplju. Isto tako češće nego inače, javlja se pri kraju trudnoće, kada je uvećana materica skoro u potpunosti ispunila trbušnu šupljinu i nekoliko dana posle porođaja kad se materica isprazni i nastupi njena involucija.
Nastajanju opstrukcionog mehaničkog ileusa pogoduje, eventualno još ranije, postojanje međusobnih brida i sraslina između pojedinih trbušnih organa ili između trbušnih organa, materice i trbušnog zida. Zatezanje tih brida i sraslina sa posledičnim suženjem ili potpunim zatvaranjem lumena pojedinih segmenata creva dovodi do ileusa. Osim toga i u trudnoći može da nastupi volvulus sa prekidom pasaže creva, a retko do ileusa može dovesti i pritisak koji pojedini tumori, prvenstveno miomi, mogu da vrše na crevo koje pritisnu i uklešte na promontorijumu.
Do ukleštenja kile u trudnoći i babinjama dolazi veoma retko, jer se, između ostalog, takve trudnice redovno kontrolišu i po potrebi preduzimaju se određene terapijske mere još pre pojave ileusa. Iako su klinički simptomi ileusa u trudnoći skoro identični simptomima ove bolesti kod negravidnih žena, ipak, prisustvo gravidnog uterusa ili uterusa u involuciji u babinjama može, bar u prvo vreme, da oteža postavljanje tačne dijagnoze.
Bolesnica se žali: na bolove u trbuhu u vidu kolika, koji su uzrokovani hipermotilitetom creva da bi se savladala crevna opstrukcija, na prestanak pasaže creva, na izostanak flatulacije i stolice i na meteorizam. Vec pri površnom pregledu kod nje se zapaža ozbiljan poremećaj opšteg stanja čija težina u velikoj meri zavisi od trenutka posmatranja bolesnice u odnosu na početak bolesti. Na rendgenskom snimku abdomena zapažaju se nivoi u rastegnutim crevnim vijugama izazvani stagnacijom tečnog sadržaja i nakupljanjem gasova. Ovakav nalaz značajan je za potvrdu dijagnoze. Kada se postavi dijagnoza mehaničkog ileusa, neophodna je hirurška intervencija.
Paralički Ileus u trudnoći
Kod paralitičkog ileusa, koji je veoma redak u trudnoći i babinjama, dolazi do zastoja u pasaži creva usled paralize crevnih zidova i do izražene napetosti trbuha i meteorizma. Paralitički ileus obično prati neku hiruršku intervenciju u abdomenu, najčešće apendektomiju, miomektomiju, adneksektomiju zbog torzije adneksa itd. Kod ovog oboljenja postoji meteorizam i napetost trbušnog zida sa difuznim bolom, ali bez pojave kolika. Ukoliko je kod ove vrste ileusa uzrok bolesti u vezi sa prethodnom operacijom i parcijalnim peritonitisom koji je prati, lečenje je operativno. U svakom slučaju, u terapiji treba korigovati poremećen bilans tečnosti i elektrolita, eventualno dati transfuziju krvi odgovarajuće grupe i sredstva za ubrzanje peristaltike.