Rak grlica materice – uzrok simptomi testovi stadijumi prevencija i lecenje

Šta je rak grlića materice?

Rak grlića materice je uzrokovan nekontrolisanim rastom ćelija u grliću materice. Cerviks je uski donji deo ženske maternice. Oblikovan poput konusa, on povezuje maternicu sa vaginom.
 
Gotovo svi karcinomi grlića materice su uzrokovani upornim infekcijama sa specifičnim vrstama humanog papiloma virusa (HPV) . HPV je veoma uobičajena polno prenosiva bolest .
 
HPV visokog rizika – postoji 14 tipova visokog rizika koji mogu da dovedu do raka (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 i 68). Dva tipa HPV-a, 16 i 18, izazivaju 80% svih karcinoma grlića materice.
HPV niskog rizika – neki sojevi HPV-a uzrokuju genitalne bradavice, ali retko izazivaju rak. HPV 6 i HPV 11 izazivaju 90% svih genitalnih bradavica, ali se smatraju „niskim rizikom“, jer retko dovode do raka.
Mnoge HPV infekcije se rešavaju bez lečenja – telo je u stanju da očisti infekciju – ali infekcije sa visokorizičnim HPV tipovima koji ne odlaze mogu dovesti do raka grlića materice. Može proći mnogo godina da HPV infekcija preraste u karcinom. Infekcija visokorizičnim HPV-om može uzrokovati da nekontrolisani rast zaraženih ćelija. Obično imuni sistem prepoznaje ove ćelije i ograničava njihov rast, ali ponekad ćelije ostanu i postaju prekancerozne.
 
Najranije prekancerozne promene uzrokuju da se ćelije koje leže unutar ili izvan grlića materice razlikuju od normalnih ćelija grlića materice. Ove atipične, prekancerozne ćelije imaju verovatnije da će napredovati u rak ako se ne leče. Ako ćelije postanu kancerogene, početno su ograničene na površinsku oblogu ( in situ ). Bez lečenja ćelije raka mogu postati invazivne rastući u potporno tkivo grlića materice i potencijalno se proširiti na druga mesta u telu.
 
 

Postoje dva osnovna tipa raka grlića materice:

Skvamozni ćelijski karcinomi javljaju se u ravnim skvamoznim ćelijama koje pokrivaju spoljašnji deo grlića materice i najčešći su. Prema Američkom udruženju za rak, čak 9 od 10 slučajeva raka grlića materice su karcinomi pločastih ćelija.
Adenokarcinomi nastaju iz ćelija žlezda koje stvaraju sluz otvaranja grlića materice (endocerviksa) i predstavljaju većinu drugih slučajeva raka grlića materice.
Nekoliko karcinoma grlića materice su smeše obe vrste.
 
Uz rano otkrivanje, rak grlića materice se obično leči hirurškim uklanjanjem raka. Stopa petogodišnjeg preživljavanja kod žena koje su bile podvrgnute lečenju od raka materice u ranom stadijumu je veće od 90%. Ako se rak širi izvan površine grlića materice, lečenje može zahtevati histerektomiju, zračenje ili hemoterapiju . S obzirom na vreme, rak grlića materice može se proširiti ( metastazirati ) na ostatak materice, bešike, rektum i stomačni zid. Na kraju, može doći do karličnih limfnih čvorova i dalje metastazirati, upadajući u druge organe u celom telu. Stope izlečenja opadaju kako se rak grlića materice širi, pri čemu je rašireni rak grlića materice obično fatalan.
 
Američko udruženje za rak procenjuje da će više od 13.000 žena u Sjedinjenim Državama dijagnosticirati rak grlića materice u 2019. godini, a oko 4.250 će umreti od te bolesti. Invazivni karcinom grlića materice nekada je bio vrlo uobičajena bolest u SAD-u. Od uvođenja brisa Papanicolaou (Pap) (koji se takođe naziva Pap test) , alat za skrining koji omogućava otkrivanje kanceroznih i prekanceroznih promena na grliću materice, stope raka materice u SAD i druge industrijski razvijene države opale su za čak 70%. U novije vreme testovi koji otkrivaju visoko rizične tipove HPV-a postali su važan dodatak režimima skrininga raka grlića materice.
 
Međutim, rak grlića materice je i dalje veoma ozbiljan problem u određenoj populaciji SAD, kao što su hispanske žene za koje je najverovatnije da će dobiti rak grlića materice, i u zemljama u razvoju gde je pristup zdravstvenoj zaštiti i programima skrininga ograničen. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji rak grlića materice je drugi najčešći tip raka kod žena koje žive u zemljama u razvoju. U tim je zemljama dijagnosticirano oko 570 000 novih slučajeva raka grlića materice. Otprilike 85% smrtnih slučajeva povezanih sa rakom grlića materice širom svijeta događa se u zemljama u razvoju.
 

Faktori rizika

Kao što je ranije spomenuto, trajne infekcije sa visokorizičnim tipovima humanog papiloma virusa (HPV) su najznačajniji faktor rizika jer izazivaju gotovo sve karcinome grlića materice.
 
Prema Nacionalnom institutu za rak, drugi faktori mogu dodatno povećati rizik od razvoja karcinoma grlića materice nakon što ste se zarazili HPV-om. Tu spadaju višestruke (3 ili više) trudnoće , dugotrajna oralna kontracepcija (kontracepcijska pilula) i pušenje cigareta.
 
Povećani rizik za rak grlića materice takođe je povezan sa:
 
Imati oslabljen imuni sistem (na primer, posle transplantacije organa ili HIV infekcijom )
Prekomerna težina
Dijeta koja nedostaje voća i povrća
Istorija izloženosti DES-u (lek dat nekim ženama između 1940. i 1971. radi sprečavanja pobačaja) pre rođenja
Porodična istorija raka grlića materice
Istorija infekcije hlamidijom
 

Znaci i simptomi

HPV infekcije i prekancerozna promena na grliću materice obično ne izazivaju nikakve simptome. Jedini način da saznate da li je iko prisutan je da se testirate.
 
U vreme kada primetite nespecifične simptome, kao što su povećani vaginalni iscjedak i / ili nenormalno krvarenje između menstruacije ili nakon odnosa, invazivni karcinom se obično razvio i možda se već proširio na obližnja tkiva.
 
Mnogo je stanja osim raka koje mogu da izazovu abnormalno vaginalno krvarenje i pražnjenje. Važno je da vidite svog lekara kako utvrditi uzrok bilo kakvih simptoma kao i redovan preventivni pregled čak i ako nemate simptome.
 

Testiranje

Screening testovi
 
Papino mazivo (Pap test) : Papanicolaou (Pap) bris se široko koristi za pregled predrakavih ili kanceroznih promena na ćelijama grlića materice. Najranije, prekancerozne promene uzrokuju da se ćelije koje leže unutar ili izvan grlića materice razlikuju od normalnih ćelija grlića materice. Ove promene, ako su prisutne na Papovom brisu, nazivaju se „atipične ćelije“. Međutim, atipične ćelije nisu sasvim specifične za prekancerozno stanje i mogu se privremeno pojaviti kao odgovor na infekcije ili iritaciju grlića materice. Prekancerogene ćelije mogu vremenom postati više nenormalne u izgledu i verovatnije su da će napredovati u rak ako se ne leče. U Pap mazovima ove nenormalnije (intermedijalne) ćelijske promene nazivaju se niskorazrednim ili visokostepenim skvamoznim intraepitelnim lezijama.
HPV test : HPV test se prvenstveno koristi za skrining na karcinom grlića materice kod žena starih 30 godina i više i / ili identifikovanje žena kod kojih je povećan rizik od raka grlića materice. Test određuje da li je ćelija grlića materice zaražena visokorizičnim tipom humanog papiloma virusa (hrHPV). Takva infekcija, ako je dugotrajna, može prouzrokovati promene na ćelijama grlića materice koje mogu dovesti do raka grlića materice. Sada kada se zna da je infekcija hrHPV uzrokom većine slučajeva raka grlića materice, testiranje na HPV postalo je suštinski deo screeninga ženskog zdravlja.
 
Preporuke
 
Preporuke američke Radne grupe za preventivne usluge (USPSTF) odobrile su Društvo ginekološke onkologije i Američko društvo za kolposkopiju i patologiju grlića materice (ASCCP). Ove preporuke su uglavnom u saglasnosti sa trenutnim smernicama za skrining za rak grlića materice sa Američkog koledža opstetričara i ginekologa (ACOG), Američkog društva za rak i Američkog društva za kliničku patologiju (ASCP).
 
Sledi rezime preporuka za skrining za žene sa prosečnim rizikom:
 
Žene u dobi od 30 do 65 godina – razgovarajte sa pružateljem zdravstvene zaštite o prednostima i nedostacima sve tri od sledećih strategija screeninga kako biste mogli da odlučite koji vam je pristup najbolji.
Ispitivanje zajedno sa Pap testom i rizičnim HPV testom (hrHPV) svakih 5 godina (poželjno), ili Pap se maže svake 3 godine (prihvatljivo), ili hHPV testovi sami svakih 5 godina (smatra se alternativnom strategijom skrininga)
 
Žene u dobi od 21 do 29 godina – mažu Pap-a svake 3 godine. Ispitivanje HPV-a takođe se može obaviti kada žena u ovoj starosnoj grupi ima abnormalne promene na Pap testu.
 
Žene mlađe od 21 godine – nemaju skrining, bez obzira na seksualnu aktivnost, jer rak grlića materice nije čest u vašoj starosnoj grupi. Lažno pozitivni rezultati mogu se pojaviti zbog normalnih promena ćelija i donekle su česti. Lažno pozitivni rezultati mogu stvoriti nepotreban i skup tretman kao i emocionalnu anksioznost.
 
Žene starije od 65 godina – nemaju kontrolni pregled ako nemate anamnezirane promene na grliću materice i istina je bilo šta od sledećeg:
 
Imali ste tri uzastopna negativna maza Pap-a ili Imali ste dva uzastopna negativna ko-testa (Pap razmazi plus hHPV testovi) zaredom u poslednjih 10 godina, pri čemu je poslednji co-test izvršen u poslednjih 5 godina
I dalje bi trebalo da budete podvrgnuti redovnom pregledu raka grlića materice, čak i ako ste vakcinisani protiv HPV-a. (Pogledajte Prevencija u nastavku.)
 
Savetuje se češći skrining za žene sa faktorima rizika kao što su izloženost DES-u (dietilstilbestrol) tokom trudnoće majke, prethodna dijagnoza prekancerozne lezije materice ili karcinoma grlića materice, HIV infekcija ili ugrožen imuni sistem .
 
Ako ste imali potpunu histerektomiju (hirurško uklanjanje materice i grlića materice) i nemate istoriju raka grlića materice ili promene na grliću materice, smernice sugeriraju da možete prekinuti skrining pregleda raka materice. Međutim, ako imate istoriju raka grlića materice ili ozbiljne prekarcinozne promene na grliću materice (lezije visokog stepena), preporučuje se da nastavite sa pretragom raka materice 20 godina nakon operacije.

Dijagnostički testovi

Ako imate pozitivan rezultat screeninga, vaš lekar može koristiti jedan ili oba sledeća dijagnostička ispitivanja za praćenje:
 
Kolposkopija : ovaj sledeći test uključuje stavljanje rastvora u obliku sirćeta na grlić materice i proveru da li ima nepravilnosti pomoću jakog svetla i lupe. Kolposkopija može da obuhvata Schiller-ov test, koji uključuje stavljanje joda na grlić materice, što uzrokuje da normalne ćelije počnu smeđu, a nenormalne ćelije da se pojave kao bele ili žute.
Biopsija : ako se tokom kolposkopije nađu grlići maternice, lekar će ukloniti sitne komade tkiva na pregled kod patologa . Biopsija i mikroskopska procena jedini su način da se pouzdano utvrdi da li su nenormalne ćelije kancer, prekanceroza ili reakcija iz nekog drugog razloga.

Stadijumi

Ako se rak nađe, tada će biti „insceniran“. Etažiranje određuje koliko se rak proširio i koji organi tela su pogođeni. Proces obično uključuje studije o slikanju, poput računarske tomografije (CT).
 
Faze raka grlića materice uključuju:
 
Stadijum 0 – rak se nalazi samo u ćelijama koje pokrivaju grlić materice.
I stadijum – rak je prerastao u (napadnut) grlić maternice, ali ne raste izvan maternice.
II stadijum – rak je narastao izvan grlića maternice i materice i možda se proširio na gornju vaginu. Nije se proširila ( metastazirala ) na zidove karlice ili donji deo vagine.
III stadij – rak se proširio na donji deo vagine ili zidove karlice. Nije se proširila na limfne čvorove ili na druga područja tela.
IV stadijum – najnaprednija faza raka; proširila se i na druga područja tela, poput pluća, limfnih čvorova ili kostiju.
 
Stadiranje je veoma važan dio dijagnostičkog procesa. Opcije lečenja i prognoza pacijenta u velikoj meri zavise od stadijuma raka.

Prevencija

Za većinu žena najbolji pristup prevenciji raka grlića materice uključuje:
 
Vakcinacija protiv HPV-a
Praksa života koja smanjuju rizik od infekcije HPV-om
Redovan skrining za rak grlića materice (pogledajte Screening Testovi )
Vakcinacija protiv HPV-a
 
Vakcinacija može da spreči većinu karcinoma i druge zdravstvene probleme izazvane HPV-om. Američka akademija za pedijatriju (AAP) i američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuju da i devojčice i dečaci prime seriju vakcina protiv HPV- a kada imaju 11 do 12 godina. (Vakcinacija može da se započne već sa 9 godina.)
 
Vakcina se takođe preporučuje za:
 
Dečaci i muškarci do 21 godine i žene do 26 godina koji nisu primili ili dovršili seriju vakcinacije kada su bili mlađi.
Mladići koji imaju seks sa muškarcima do 26. godine i transrodni ljudi do 26. godine.
Ljudi stariji od 22 do 26 godina koji su oslabili imuni sistem, poput onih koji su pozitivni na HIV , imali su transplantaciju organa ili su imali dugotrajno lečenje steroidima.
U oktobru 2018. američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je proširenu upotrebu vakcine protiv HPV-a tako da obuhvata žene i muškarce od 27 do 45 godina, ali ta upotreba još uvek nije obuhvaćena formalnim preporukama. Ako spadate u ovu grupu, možda ćete želeti da razgovarate sa svojim lekarom o prijemu vakcine.
 
Od maja 2017. jedina vakcina koja se koristi u SAD štiti od devet vrsta HPV-a: 16, 18, 6 i 11, 31, 33, 45, 52 i 58 (HPV 9-valentna vakcina). Od 32.500 karcinoma koje je HPV izazvao svake godine, oko 30.000 (90%) uzrokovano je sojevima koji su mogli biti sprečeni 9-valentnom vakcinom protiv HPV-a. Vakcina se može dati u seriji od 2 ili 3 snimka. Za više informacija o rasporedu doziranja pogledajte veb lokaciju CDC . Čak i ako ste vakcinisani protiv HPV-a, ipak biste trebali podvrgavati redovnom pregledu raka grlića materice.
 
FDA i CDC navode da se vakcina protiv HPV-a smatra sigurnom, ali je najefikasnija ako se daje pre inicijalne izloženosti virusu. AAP i CDC preporučuju da mladi koji su seksualno aktivni i dalje primaju vakcinaciju, jer oni koji su već zaraženi jednom vrstom HPV infekcije mogu imati koristi od zaštite od drugih vrsta obuhvaćenih vakcinom.
 

Životne prakse koje smanjuju rizik

 
Iako se neki faktori rizika za rak grlića materice, kao što su porodična anamneza raka materice ili izloženost DES-u pre rođenja, ne mogu sprečiti, postoje brojni izbori za životni stil koji možete doneti da smanjite rizik. Ovi uključuju:
 
Ne pušite, ili ako pušite, prestanite.
Ograničite broj svojih seksualnih partnera. Iako monogamija (seks sa samo jednim partnerom) neće vas sprečiti da se zarazite HPV-om ako je ijedan od vas ikada imao seks sa nekim ko je bio zaražen, ograničenje vašeg broja seksualnih partnera umanjiće rizik od infekcije.
Koristite kondome. Korišćenje kondoma može umanjiti rizik od širenja HPV-a, ali samo koža koja je prekrivena kondomom ili dođe u njegov kontakt zaštićena je od HPV-a. Virus može zaraziti bilo koju nepokrivenu kožu ili sluzokožu na genitalijama, preponama, bedrima, anusu, rektumu i u ustima.

Lečenje

Lečenje raka grlića materice zavisi od stadijuma bolesti. Ako je karcinom ograničen na sluznicu grlića maternice, ili se nalazi unutar grlića materice, tada tretmani uglavnom uključuju uklanjanje (operativni zahvat), zamrzavanje (krioterapija) ili spaljivanje (laserskom tehnologijom) abnormalnih ćelija ili tkiva.
 
Intervencije za invazivniji karcinom grlića materice mogu uključivati operaciju uklanjanja grlića materice i materice (histerektomiju), dodatnu operaciju za uklanjanje drugog pogođenog tkiva i organa, zračenje kako bi se uništile preostale ćelije raka i / ili hemoterapiju .
 
Kako se metode, tretmani i terapijski lekovi neprestano razvijaju, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarima i radite sa njima, kao i ginekološkim onkologom (lekarom koji je specijalizovan za rak reproduktivnih organa) da izaberete plan lečenja koji je najbolji za ti. U zavisnosti od dijagnoze, možda biste želeli da razgovarate sa svojim lekarom o učešću u kliničkom ispitivanju.

Članak iz kategorije: Onkologija