Respiratorna acidoza nastaje zbog poremećaja ventilacije sa retencijom CO2 i povišenjem PCO2 u alveolama i aerter. krvi (hiperkapnija) sa povišenjem H2CO3 i sniženjem pH.

Uzroci

Nedovoljna ventilacija u opštoj anesteziji, kod oboljenja CNS- a i paralize disajne muskulature. Dalje, anatomske promene u strukturi pl. parenhima-emfizem, hron. opstruktivna bolest, (kifoskolioza) ometa se alveo-kapilama razmena gasova i izbacivanje CO2 – sledi hipoksemija i povišenje ugljene kiseline u krvi.

Kompenzacioni mehanizam – povišena reapsorpcija HCO3 u bubrezima i pufersko smanjenje konventracije jona H.

Klinička slika

Hipoventilacija – oslabljeno disanje, cijanoza; dalje, somnolencija, konfuzija – karbonarkoza. Zbog neefikasne kompenzacije puferske zaštite i reakcije bubrega, ozbiljno ugroženi bolesnici, naročito posle operacija.

Respiratorna acidoza Terapija

Hitna regulacija ventilacije – respiratori, kiseonik bronhodilatatori, lečenje poremećaja cirkulacije i srčanog rada, nadražaj centra za disanje, endotrah. intubacija, čak i traheotomija ponekad, i mehanička ventilacija. Pažnja na primenu O2, ne preterati jer može da izostane stimulans disajnog centra.