Rubella i trudnoća mogu ići ruku pod ruku, a evo i razloga za to…
Rubella je virusno oboljenje koje se najčešće javlja u dečijem uzrastu (obično između 5-9. godine). Ukoliko se ne javi u to vreme, do infekcije Rubellom može doći kasnije, što se ipak znatno ređe dešava. Od ove bolesti može oboleti i mlada žena u generativnom periodu, pa samim timi u trudnoći. Infekcija je veoma kontagiozna, prenosi se kapljičnim putem. Ukoliko je inficirana osoba starija, klinička slika je ozbiljnija.
Bolest počinje prodromalnim simptomima: groznicom, glavoboljom i konjuktivitisom, koji se javljaju 2-3 nedelje od kontakta sa obolelom osobom. Na ove simptome uskoro se nadovezuje (dan-dva iza toga) makulozna ospa po koži lica, koja se potom širi na kožu trupa i ekstremiteta. Ove simptome često prati otok limfnih žlezda na vratu, subokcipitalno i retroaurikulamo. Ospa obično nestaje posle tri do pet dana. Klinička slika je nedovoljno karakteristična, da bi se samo na osnovu nje postavila dijagnoza Rubelle, te je neophodna serološka potvrda.
Dijagnoza kada je u pitanju rubella i trudnoća
Dijagnoza se potvrđuje ako su vrednosti IgG antitela učetvorostručene u odnosu na prethodno određivanje i ako su prisutna IgM antitela u serumu inficirane osobe. Vreme javljanja IgM antitela je promenljivo (obično se javljaju nedelju dana po izbijanju ospe, a nestaju posle četiri nedelje), te njihovo odsustvo u serumu ne isključuje prisustvo infekcije. Ako se desi da trudnica oboli od Rubelle, virus iz krvotoka majke kroz placentu dospeva u krvotok ploda i izaziva kongenitalni Rubella sindrom (CRS).
Ukoliko se trudnica inficira u prvom trimestru trudnoće može doći do spontanih pobačaja uz velika oštećenja ploda: organa sluha, vida, jetre, srca, hemopoetskog i neurološkog sistema, kao i promene na koži. Rizik od navedenih kongenitalnih anomalija je najveći ukoliko se infekcija desi u prvom mesecu gestacije (50%), u drugom mesecu (25%), a u trećem (10%). Zato ako trudnica oboli od Rubella infekcije u prvom trimestru (u vreme embriogeneze odnosno organogeneze), trudnoću treba prekinuti.
Radi boljeg razumevanja ozbiljnosti Rubella infekcije u periodu organogeneze, prikazaćemo embrionalni kalendar, odnosno vreme razvoja pojedinih organa u doba organogeneze. U petoj i šestoj nedelji trudnoće formira se oko i srce, od sedme do dvanaeste nedelje trudnoće razvijaju se: uho, mozak, urogenitalni trakt, digestivni trakt i začeci zuba. Od dvadesete nedelje gestacije formira se zubna gleđ i lokomotorni sistem. Zavisno od vremena pojave infekcije nastaju i oštećenja začetka odnosno ploda, često inkompatibilna sa životom ili praćena nastankom kongenitalnih anomalija. Takođe, ova infekcija može da izazove intrauterini zastoj u rastu ploda i prevremeni porođaj.
Da bi se izbegla opasnost od pojave infekcije Rubellom kod odraslih osoba, a samim tim i u graviditetu, potrebno je preventivno vakcinisati decu, što još uvek nije opšteprihvaćeno kao rutinski postupak u mnogim zemljama.
Kako se vakcinacijom ne postiže apsolutan i trajan imunitet, to se infekcija u izmenjenom blažem obliku, može javiti posle izvesnog vremena i kod vakcinisanih.
Tako izvestan procenat žena u generativnom periodu može da oboli od ove infekcije, bilo zato što nije postignuta potpuna imunizacija vakcinacijom, ili zato što uopšte nisu vakcinisane. Osim toga u retkim slučajevima isto se može desiti i posle preležane Rubella infekcije. U slučajevima nepotpune imunizacije, javljaju se atipični oblici Rubelle, koji se teško prepoznaju. Vakcina sadrži žive atenuisane viruse i obzirom da oni prolaze kroz posteljicu, vakcinacija je u trudnoći kontraindikovana. Iz istog razloga žena ne bi trebalo da ostane bremenita bar tri meseca posle dobijanja ove vakcine. Dojenje nije kontraindikovano kod postpartalno vakcinisanih majki.
Terapija
Terapija je simptomatska, jer ne postoji odgovarajuće lečenje obolelih od Rubella infekcije, niti zaštita, pa se zato imunoglobulini i ne daju.