Varicella-i-trudnoća-Varicela-virus

Kada pričamo o trudnoći bitna tema je Varicella i trudnoća:

Ovo oboljenje izaziva virus iz grupe herpes virusa Varicella Zoster virus (VZV). Varičela ili ovčije boginje je infektivno oboljenje, koje se najčešće javlja kod dece, a ređe u kasnijim godinama to jest u generativnom periodu žene.

Varičele kod dece

Opasnost za plod…

Može se javiti kod negravidnih, ali isto tako i kod gravidinih osoba. Ako se javi kod trudnica, varičela predstavlja veliku opasnost za plod. Veoma je kontagiozno i prenosi se dodirom ili preko sekreta disajnih puteva kapljičnom infekcijom. Inkubacija traje 10-20 dana, posle čega nastupa: groznica, malaksalost, glavobolja, mialgija, što je praćeno pojavom karakteristične ospe na koži. Egzantem u vidu crvenila, a potom vezikula praćenih svrabom, najpre se javlja na koži glave i vrata, a onda se širi na kožu trupa i ekstremiteta. Posle nedelju dana ove promene se pretvaraju u kraste i od tada nastupa period kada obolela osoba nije više zarazna.

Drugi oblik infekcije koji izaziva ovaj virus je herpes Zoster koji predstavlja reaktivaciju Variccela Zoster virus infekcije u neuralnim ganglijama. Ovaj oblik prati pojava vezikula na koži duž nerava i obično izaziva veoma jake bolove. On je benignog toka i ukoliko se javi u graviditetu ne predstavlja opasnost po plod, odnosno novorođenče.

Komplikacije

Najčešća komplikacija kod odraslih osoba je pneumonija, koja može proći bez simptoma, ali može imati i veoma ozbiljan tok sa smrtnim ishodom. Kod trudnica pneumonijom se komplikuje 35% slučajeva. Fulminanti oblik sa smrtnim ishodom javlja se u 10% obolelih trudnica. Infekcija sa obolele majke prelazi na plod transplacentamo, pri čemu nije zapažena češća pojava: spontanih pobačaja, prevremenih porođaja i intrauterine smrti ploda. Međutim, češće preti pojava kongenitalnog varičela sindroma.

Rizik od ovog sindroma je veći ako se infekcija majke dogodi u prvoj polovini trudnoće (do 5%), a izrazito retko sindrom prati infekciju majke u kasnijoj trudnoći. Ovaj sindrom obuhvata pojavu ožiljaka na koži, nepravilnosti skeleta, malformacije očiju, mikrocefaliju i artrofiju kore mozga. Smatra se da su teže anomalije posledica preležane Variccele u trudnoći, a lakše herpes Zostera.

Plod je u materici relativno zaštićen od posledica infekcije pasivnim imunitetom, to jest prelaskom antitela majke u njegov krvotok. Međutim, ako se infekcija desi na pet dana pre porođaja ili dva dana posle porođaja, antitela majke ne stignu da pređu u krvotok inficiranog ploda, te ne postoji pasivan imunitet ploda odnosno novorođenčeta.
U 30% takve dece, ako se ne leče, infekcija se pogoršava i dolazi do smrtnog ishoda. Značajno smanjenje mortaliteta novorođenčadi, postiže se davanjem Ig Varicella Zoster (VZIg) uz intenzivan nadzor. Trudnica, koja je prethodno prebolela ovčije boginje, u slučaju kontakta sa Variccela virusom, zaštićena je od ponovne infekcije već stvorenim IgG antitelima, koja su prisutna u serumu.

Varicella-i-trudnoća-Varicela-virus

Dijagnoza Varicella i Trudnoća

Dijagnoza varičele postavlja se na osnovu anamneze i karakteristične ospe na telu, a potvrđuje serološkim testovima. Specifična IgM antitela su prisutna već 5 dana po pojavi ospe i u krvi se zadržavaju 4-5 nedelja. Nalaz IgM antitela u krvi je ujedno i najsigurniji način za potvrdu dijagnoze.

Lečenje varičela virusa

Lečenje se sprovodi davanjem imunoglobulina Varicella Zoster, koji se ordinira intramuskularno u dozi 125 IU-lOkg u roku od 96 sati, osobama koje nisu preležale ovčije boginje, a došle su u dodir sa infekcijom. Trudnicama kod kojih se javi pneumonija kao komplikacija ovčijih boginja treba dati Acyclovir.