Kako je ovsena kaša postala desert koji inspiriše?
U izvornom značenju, reč desert (eng. dessert) označava poslasticu posle obroka, mada je vremenom prerastao u mnogo više. Malo ko može da odoli ukusnom slatkišu, bilo da je reč o kremu, torti, kolačima, sladoledu ili čokoladi… Ali, često umemo da preteramo.
Zato je u poslednje vreme sve veća potreba za kreiranjem zanimljivih recepata na bazi zamena za šećer, i to nisu nužno industrijski zaslađivači. Slatkastih ukusa možete pronaći u raznim namirnicama, a sve i da ne možete bez šećera – to ne mora uvek biti „bela varijanta“.
Popularna društvena mreža Instagram prepuna je tzv. reels video snimaka, a u nekima od njih je prikazano kako ljudi za svega nekoliko minuta prave preukusne zdrave deserte, za kojima naša nepca i sva čula prosto vape. Tu su svoje mesto pronašle i ovsene kaše. Ako ste mislili da je reč o još jednom „dosadnom“ i neukusnom dijetetskom obroku, prevarili ste se.
Najpre da izdvojimo nekoliko kvalitetnih zamena za šećer: kokosov šećer dolazi u kristalnom obliku, te je idealna alternativa belom/smeđem šećeru; nenadmašivi med je vekovima hrana „zlata vredna“, a savršen je upravo kao dodatak ovsenim kašama; sirup od agave ili javora je prirodni zaslađivač, dobijen iz srca ovih biljaka, ali to ne znači da treba preterivati s njim.
Još tri zamene za šećer na koje bi trebalo da obratite pažnju jesu voćni koncentrati, crna melasa – gusti, tamni sirup koji dobijamo od šećerne trske, i sve popularnija stevija. Ova mediteranska biljka je dobro rešenje, jer za razliku od belog šećera ne stimuliše insulin. Uz ove zamene za šećer možete uživati i u poslasticama, i u napicima koje volite, kao što su Coca-Cola Zero, možda neki đus.
Zdrav obrok za početak uspešnog dana
U narednim redovima delimo sa vama i kombinacije za preukusne, a zdrave ovsene kaše koje će vas oboriti s nogu, ali i držati sitim do ručka. Idealne su za doručak, jer se spremaju brzo i lako, nisu preslatke, a osvežavaju i podižu nivo energije.
Odmah treba reći da je osnov isti, tako da jednom kada uđete u štos, pravićete ih sve brže i jednostavnije. Ali, postoji nekoliko verzija za omekšavanje samih pahuljica ili mekinja. Možete ih preliti mlekom/jogurtom i ostaviti preko noći ili nekoliko sati u frižideru, možete ih i instant preliti vrućom vodom i ostaviti da odstoje 5-10 minuta ili prokuvati. Umesto kravljeg mleka, mnogi čak koriste napitak od badema/kokosa/lešnika.
Razmera pahuljica prema vodi ili mleku je 1:3, ali i to je često individualna stvar. Ako je preporučena dnevna doza 4 supene kašike pahuljica, za tu količinu vam je dovoljno 150ml vode. Smesi se najčešće dodaje stevija (4-5 kapi), kafena kašika kokosovog šećera ili malo meda. Kaša se kuva na umerenoj vatri, dok se ne zgusne. To je način spremanja ako je ne ostavljate potopljenu u mleku preko noći, kada sama prirodno omekša.
Takođe, umesto pomenutih zaslađivača, možete koristiti izgnječenu bananu ili iseckane urme. Najčešće kombinacije za ovsene kaše su jabuka/cimet, kojoj možete pridodati i pola šake oraha, a ovaj desert se gotovo uvek meša sa medom, i idealan je za zimske dane.
Popularna je i kombinacija s malinama/višnjama i čokoladom, a sve što treba da uradite jeste da kaši dodate malo kakaoa i iseckane crne čokolade (najbolje one na bazi stevije), a potom i smrznutih višanja ili malina, čiji će prirodni sok još više ulepšati ovaj obrok.
Takođe, popularna varijanta je i ovsena kaša sa bananama, listićima badema i čia semenkama. To je prava „tropska bomba“, kojoj zbog banane nisu potrebni drugi zaslađivači.
Žuto voće iseckajte sitno ili izgnječite i pomešajte sa smesom, odnosno skuvanim pahuljicama, a za kraj dodajte malo listića badema i čia semenke. Isti recept, umesto s bademom, možete kombinovati sa samlevenim kokosom. Prijatno!