Prema vrstama bundeve se mogu podeliti na: bundeve koje se jedu i bundeve koje su njene za ishranu domaćih životinja. Istovremeno se bundeve za ljudsku ishranu razlikuju prema tome da li su idealne kao sastojak ili dodatak jelima, ili se pak koriste za proizvodnju ulja za ljudsku ishranu.
Bundeve su i veoma dekorativne, te postoje minijaturnih dimenzija koje se koriste kao ukras najčešće u nacionalnim restoranima. Takođe bundeva je veoma karakteristična po bojama, koje se kreću od bele ili bledo sive, preko svetlo žute do tamno narandžaste, te svetlo zelene do tamno zelene, a postoje čak i skoro crne. I u pogledu oblika bundeva prednjači u odnosu na većinu vrsta povrća, tako da se pojavljuje najčešće u loptasotm obliku, trouglasta, zatim kao izdužena zaobljena forma, pa čak i u obliku lopte za bejzbol.
Bundeva inače pripada familiji koju čine krastavci, lubenice i dinje, a koju karakteriše izrazito veliko prisustvo vode i to između 90-93%, kao i izuzetno hranljive semenke koje se nalaze u sredini ploda. Bundeva je bogata vitaminima A, B, C i posebno E, kao i karotenoidima, od kojih i potiče boja samog ploda. Prosečna energetska vrednost bundeve iznosi 25 kcal, dok seme bundeve sadrži preko 500 kcal na 100gr. Ulje bundeve je izvanrednog sastava utoliko što sadrži preko 50% nezasićenih masnih kiselina, te u tom smislu prednjači u odnosu na ostale vrste ulja koje se koriste kod nas. Od velikog broja minerala koji se sreću kod bundeve posebno je značajan kalijum, koga ima čak 300 mg u 100 gr. ploda, i koji je snažan regulator prometa tečnosti u organizmu. Bundeva takođe sadrži značajne količine balastnih materija, kao i magnezijum, fosfor, gvožđe, cink i selen. Ima veoma povoljno dejstvo na organizam uopšte, na kožu i nokte, i posebno na žene u fazi porođaja. Muška populacija je odavno prepoznala blagotvorno dejstvo bundeve na prostatu.
Brojni su načini za pripremu bundeve za jelo i to: prženje, kuvanje te pasiranje i začinjavanje na isti ili sličan način kao pire od krompira, grilovanje na roštilju i dr. Svakako najjednostavniji a nutricionsti potvrđuju i najzdraviji način pripreme je pečenje u rerni na 180°C. Bundeva se iseče na kriške ili manje parčiće te poređa direktno na pleh ili folijom obloženi pleh, s tim da se osloni na svoju kožicu odn. spoljnu površinu. Bundeva je takođe idealan dodatak za čorbe, soseve i dezerte, dakle može se varirati slani i slatki ukus. Među poslasticama u tradicionalnoj kuhinji Balkana posebno mesto zauzima pita bundevara.