multipla sklerozamultipla skleroza

Šta je COVID-19 i kakav je rizik od oboljevanja?

Covid-19 je bolest koju uzrokuje nova vrsta koronavirusa koji je nazvan SARS-CoV-2, i čija pandemija je za kratko vreme promenila svet u kojem živimo i nametnula nova pravila igre u svim aspektima života. Kako bismo izbegli konfuziju oko terminologije, u ovom tekstu ćemo koristiti termin Covid-19 i kada mislimo na virus, i kada mislimo na bolest koju on izaziva.

Ako bolujete od multiple skleroze (MS), rizik da dobijete Covid-19 je identičan riziku koji ima bilo ko drugi. Osobe sa multiplom sklerozom nisu u povišenom riziku od infekcije koronavirusom, i Vaš imunski sistem nije oslabljen multiplom sklerozom. Izuzetak od ovog pravila bi bilo ako koristite neki od lekova koji modifikuju prirodni tok multiple skleroze. Ukoliko ste zabrinuti, najbolje bi bilo da porazgovarate sa Vašim neurologom ili drugim zdravstvenim radnikom. Nemojte na svoju ruku prekidati terapiju dok ne dobijete takav savet od lekara.

Ukoliko je pak multipla skleroza značajno uticala na Vas, npr. ako niste samostalno pokretni, ili imate problema sa gutanjem i čišćenjem sekreta iz disajnih puteva; ili imate druge zdravstvene probleme koji utiču na srce ili pluća – kao npr. povišen krvni pritisak ili astmu; u tim situacijama vrlo je verovatno da imate povišen rizik od komplikacija Covid-19.

Kakav je rizik ako već dobijem Covid-19?

Ukoliko bolujete od multiple skleroze i dobijete Covid-19, način na koji se Vaš organizam bori sa infekcijom (npr. povišena telesna temperatura) može uzrokovati prolazno pogoršanje postojećih simptoma, ili pojavu simptoma koje ste nekada možda imali u sklopu pogoršanja multiple skleroze. Onda kada se oporavite od infekcije, ovi simptomi će proći. Ozbiljnija infekcija može potencijalno biti okidač za nastanak relapsa.

Ukoliko je Vaša multipla skleroza već dovela do određenih komplikacija (npr. otežano kretanje), ili imate i druge bolesti koje povećavaju rizik, možete imati povišen rizik da će koronavirus dovesti do ozbiljnih manifestacija bolesti kao što je zapaljenje pluća (pneumonija).

Covid-19 i lekovi koji modifikuju prirodni tok bolesti

Većina lekova koji modifikuju prirodni tok multiple skleroze ne povećava značajno rizik od Covid-19 ili komplikacija infekcije. Postoji nekoliko faktora koje će tim koji vas leči uzeti u obzir pri odabiru adekvatnog leka tokom pandemije kako bi procenili Vaš lični rizik. Najvažniji su:

  • stepen transmisije virusa u zemlji u određenom trenutku
  • Vaše zdravlje uopšte
  • mogućnost da se zarazite virusom (npr. na radnom mestu)
  • uticaj leka koji modifikuje tok multiple skleroze na rizik od Covid-19

Iako za većinu lekova nije jasno pokazano da povećavaju rizik, do sada prikupljeni dokazi nam ukazuju da su stepen onesposobljenosti, starije životno doba, gojaznost, muški pol, šećerna bolest i kardiorespiratorne bolesti glavni faktori rizika za tešku formu Covid-19.

Korist od potencijalne primene leka mora da bude veća od rizika!

Lekovi tzv. prve terapijske linije koja modifikuje prirodni tok bolesti mogu da se koriste čak i kada je stepen transmisije virusa u zajednici visok. Ovi lekovi po svemu sudeći ne povećavaju značajno rizik od ozbiljne forme Covid-19. Izuzetak su možda osobe koje imaju niske vrednosti belih krvnih zrnaca (leukocita i/ili limfocita) kao posledicu lečenjem nekim od ovih lekova, i u tom slučaju najbolje da porazgovarate sa Vašim MS specijalistom.

Nažalost, neki od lekova druge terapijske linije, odnosno visokoefektivnih lekova, mogu u većoj ili manjoj meri povećati rizik od oboljevanja i/ili teške forme Covid-19. Neki dokazi nam govore da osobe lečene određenim lekovima iz ove grupe imaju veću šansu da budu hospitalizovane i lečene u jedinicama intenzivne nege ukoliko dobiju Covid-19. Svakako da ovi lekovi mogu da se koriste sa oprezom kod osoba sa multiplom sklerozom ukoliko je procena da je korist veća od rizika u određenom slučaju.

Budite oprezni – ukoliko treba da odete na pregled kod Vašeg MS tima, a imate kašalj, povišenu temperaturu ili gubitak oseta mirisa i ukusa, molimo Vas da ne idete u bolnicu, već da na drugi način (npr. telefonom) kontaktirate zdravstvene radnike koji brinu o Vama i pitate ih za savet.

Šta ukoliko dobijem Covid-19 dok sam na terapiji?

Svakako kontaktirajte Vaš MS tim ukoliko imate Covid-19 i pod terapijom ste za multiplu sklerozu.

Osobe koje uzimaju lekove prve terapijske linije u principu ne bi trebalo da prekidaju terapiju ukoliko je klinička slika blaga. Ali ukoliko se lečite visokoefektivnim lekovima i dobijete Covid-19, naredne infuzije ili terapije bi trebalo odložiti dok ne ozdravite.

Ukoliko imate tešku formu Covid-19, verovatno će Vaš lekar savetovati prekid terapije. Terapiju određenim lekovima bi trebalo nastaviti unutar dva meseca od prekida ukoliko je to moguće, kako bi se izbegla povišena aktivnost bolesti.

Covid-19 i primena kortikosteroidne terapije

Steroidi, ili kortikosteroidi, ili jednostavnije „pulsna“ terapija, je najčešće korišćena terapija za pogoršanja multiple skleroze. Metilprednizolon (Lemod-solu) je steroid koji se uglavnom koristi.

Steroidi nisu preporučljivi ukoliko imate virusnu infekciju jer smanjuju aktivnost Vašeg imunog sistema koji je važan za borbu sa infekcijom.

Pulsna kortikosteroidna terapija verovatno povećava Vaš rizik od ozbiljnije forme Covid-19. Aktuelne preporuke su da budete u samoizolaciji dve nedelje nakon primene terapije kako bi se smanjila ova mogućnost.

Možda bi trebalo da razgovarate sa lekarom o ovom riziku ukoliko imate relaps.

dr Nikola Veselinovic
Autor: dr Nikola Veselinović, neurolog
Merck logo